Povislá víčka: Příčiny a léčba

Co jsou to pokleslá víčka?

Termín pokleslá víčka (med.: blefarochalasis) se používá k popisu pokleslých očních víček: Horní víčko postrádá pružnost, což způsobuje, že klesá přes záhyb víčka.

Povislé víčko se může objevit na jedné nebo obou stranách a může postihnout muže i ženy.

Povislá víčka jsou v mnoha případech neškodným kosmetickým problémem. Povislá horní víčka často působí na okolí unaveným nebo podrážděným dojmem. Není neobvyklé, že postižení chtějí se svými povislými víčky něco udělat. To platí zejména v případě, že na postižené působí velkou psychickou zátěží.

Co dělat s povislými víčky?

Existuje několik způsobů, jak odstranit pokleslá víčka. Nejúčinnější, ale také nejextrémnější metodou je operace povislých víček. Existují však i šetrnější způsoby léčby pokleslých víček – zcela bez operace.

Než se rozhodnete, nechte si od profesionála (nebo profesionálů) podrobně vysvětlit různé možnosti léčby pokleslých víček, jejich šance na úspěch, náklady a rizika.

Operace dutých víček

Některým postiženým lidem operují pokleslá víčka. Tento zákrok je jednou z nejčastějších kosmetických operací.

Proces hojení po chirurgické korekci očních víček (eyelid lift) trvá cca 14 dní. Během této doby se kolem operované oblasti mohou objevit drobné otoky nebo modřiny. Po odborně provedené operaci převislých víček zpravidla nezůstávají viditelné jizvy.

Operace očních víček: Náklady

Nelze obecně říci, kolik stojí operace povislých víček. Přesné náklady závisí mimo jiné na rozsahu zákroku a mohou se také lišit od lékaře k lékaři.

Zvednutí nití proti pokleslým víčkům

Co dalšího lze proti povislým víčkům dělat? Jako alternativu ke klasické operaci očních víček lze pokleslá víčka dotáhnout tzv. závitovým liftingem. Podle poskytovatelů je postup šetrnější.

Namísto vyříznutí přebytečné kůže očního víčka včetně tkáně skalpelem se pod kůži v lokální anestezii umístí nitě tak, aby se dosáhlo stahovacího efektu. Je to proto, že použité nitě mají drobné ostny, které drží kůži na místě.

Laserové ošetření pokleslých víček

Povislá víčka: Léčba plazmovým perem

Podobně jako laserové ošetření funguje korekce pokleslých víček s plazmovým perem. Jak název napovídá, tento přístroj pracuje s vysokoenergetickými, mikrojemnými plazmovými proudy ionizovaného plynu.

Pomocí plazmového pera jsou tyto proudy plazmy vypouštěny těsně nad postiženou oblastí kůže. Tím se odpaří vrchní vrstva pokožky. Díky tomu se vytvoří nová, pevnější kůže s větší pružností. Léčba pomocí plazmového pera se provádí v lokální anestezii.

Povislá víčka: ošetření botoxem

Botoxové injekce lze také použít k pokusu odstranit pokleslá víčka bez operace. Účinná látka napíná svaly a tím působí proti vráskám.

Mikrojehličkování proti povislým víčkům

Co ještě pomáhá proti povislým víčkům? Například microneedling, nazývaný také medical needleling. Princip účinku je podobný jako u ošetření laserem a plazmou. I zde dochází k cílenému poranění kůže na horních víčkách, aby se při následném procesu hojení mohla vytvořit nová, napnutá kůže.

To se však neprovádí laserem nebo energií plazmy, ale pomocí jemných vpichů: Specialista pomocí speciálního ručního zařízení několikrát vpichuje kůži do hloubky jeden až dva milimetry, aby stimuloval vlastní produkci kolagenu v těle. .

Mikrojehličková zařízení jsou dostupná i pro laiky v obchodech a na internetu. Aplikaci se však doporučuje přenechat proškolenému odborníkovi, aby nedošlo k případnému zánětu či infekci.

Co můžete sami udělat pro pokles očních víček? Ti, kteří nechtějí hned lékařské ošetření u lékaře, se někdy snaží odtrénovat pokleslá víčka pomocí obličejové jógy. Jiní používají „náplasti na víčka“ (pásky, proužky) nebo speciální krém. Proteinové masky jsou také často nabízeny jako domácí lék na povislá víčka.

Účinek takových metod však není vědecky prokázán. Jejich aplikace však pravděpodobně také neškodí.

Trénujte povislá víčka

Povislá víčka ošetřete vaječným bílkem

V anti-aging průmyslu je vaječný bílek považován za účinného zabijáka vrásek. Říká se, že dodává pokožce aminokyseliny (= stavební kameny bílkovin) a stimuluje tvorbu kolagenu – strukturálního proteinu, který mimo jiné zajišťuje hladkou pokožku.

Vaječný bílek se doporučuje i jako domácí lék na povislá víčka, například ve formě zpevňující masky z kuřecího proteinu.

Povislá páska na oční víčka

Krém proti povislým víčkům

Pro samoléčbu jsou k dispozici i speciální oční krémy proti pokleslým víčkům. Výrobci takových produktů inzerují s velkými sliby: Krém na povislá oční víčka má zlepšit povislá víčka již po několika aplikacích. Neexistuje však žádný vědecký důkaz o jeho účinnosti.

Co způsobuje pokles očních víček?

Povislá víčka mohou mít různé příčiny. Nejčastěji k nim dochází, když se elasticita kůže s věkem snižuje.

Náhle pokleslé víčko se však může objevit i při mozkové mrtvici. Pokud se přidají další náhlé příznaky, jako je svěšený koutek úst, ochrnutí na jedné straně a/nebo potíže se žvýkáním a polykáním, měli byste okamžitě zavolat lékaře na pohotovosti!

U Ascherova syndromu jsou typická také svěšená víčka. Jedná se o velmi vzácný syndrom vrozené malformace charakterizovaný pokleslými víčky, „dvojitým rtem“ (záhyb sliznice na horním rtu, díky kterému vypadá dvojitě), chronickým otokem rtu (edém rtu) a „strumou“ (strumou). .

Vzácně jsou pokleslá víčka nebo pokleslá víčka způsobena poškozením zodpovědného hlavového nervu nebo svalovou slabostí očního víčka.