Léky proti zánětu / NSAR | Fyzioterapie pro prasknutí manžety rotátoru

Léky proti zánětu / NSAR

In otočná manžeta prasknutí, traumaticky způsobené slzy, samotné poranění a podráždění tkáně často vedou k bolestivému zánětu celého kloubu. To lze léčit léky. Skupina léků nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) je často používanou třídou.

To zahrnuje ibuprofen or Diklofenak a mnoho dalších. Na rozdíl od steroidních léků neobsahují prekurzory hormonů, jako je kortizol. NSAID inhibují produkci zánětlivých mediátorů a tím ulevují bolest, horečka, ale také samotná zánětlivá reakce. Aplikaci, dávkování a výběr přípravku by měl stanovit lékař, aby se předešlo nežádoucím účinkům a komplikacím.

Injekce glukokortikoidů pod akromion

V případě zánětu v kloubu glukokortikoidy lze injikovat do kloubu. Kortizon je aktivní složka a způsobuje lokální, vysoce intenzivní účinek prostřednictvím lokální aplikace. Injekce lze opakovat, neměly by se však podávat častěji než přibližně 3krát ročně. V případě zánětu kloubu způsobeného a otočná manžeta prasknutí, je třeba mít na paměti, že kortizon může dlouhodobě poškodit strukturu šlachy. Často je problematické, že rameno je po injekcích glukokortikoidů přetíženo kvůli silnému bolest po ústupu účinku se úleva a bolest vrátí.

Protržení manžety rotátoru - OP

Ať už otočná manžeta prasknutí vyžaduje chirurgický zákrok závisí na mnoha kritériích: Traumatická poranění jsou léčena chirurgicky co nejdříve, stejně jako sportovci nebo lidé, kteří musí pracovat nad hlavou. Cílem operace je obnovit počáteční anatomickou situaci. Ve většině případů to provádí artroskopie (kloub endoskopie).

Chirurg používá endoskop, aby se podíval na ramenní kloub posoudit tvar, velikost a polohu slzy. Stejně rozhodující aspekty jsou kvalita tkáně šlachy a jakékoli další poškození kloubů nebo doprovodné poškození. Při rekonstrukci chirurg rozšiřuje prostor pod akromion odfrézováním malých kousků akromionu (ramenní střechy) a v případě potřeby odstraněním tkáně z burzy.

Expanze zabraňuje budoucímu mechanickému podráždění šlachy. Ve druhém kroku roztržená šlacha je narovnána a sešita horní část paže co nejvíce. Starší slzy manžety rotátoru jsou často ošetřeny technikou miniotevření.

Rozdíl do artroskopie je to, že chirurg odstraní další zjizvené tkáně a zdrsní kostní připojovací body. Poté se do šroubů zašroubují dva až tři kovové šrouby pažní kost a pařezy svalů / šlach jsou ukotveny silnými stehy. V případě velmi výrazných defektů je někdy nutný přenos svalů - v případě dalších onemocnění ramen může být nutná protéza ramene.

  • Celkový stav pacienta
  • Základní příčina
  • Velikost prasknutí
  • Rozsah svalové atrofie
  • Bolest / příznaky prasknutí rotátorové manžety
  • Manžety rotátoru - OP