Suché oči: Příznaky, léčba

Stručné shrnutí

 • Popis: U suchých očí je povrch oka smáčený příliš malým množstvím slzné tekutiny, protože se buď tvoří příliš málo slzné tekutiny, nebo se slzný film více odpařuje.
 • Příznaky: Zarudlé, svědivé, pálení očí, pocit cizího tělesa v oku, zvýšené slzení očí, možný pocit tlaku a bolesti v oku
 • Léčba: Léčba základních onemocnění, používání „umělých slz“, případně léků s obsahem kortizonu, vyhýbat se průvanu a tabákovému kouři, zajistit dostatečnou vlhkost v místnostech, pravidelně větrat, nenosit kontaktní čočky příliš dlouho, při práci dělat pravidelné přestávky. PC, pijte hodně tekutin
 • Příčiny a rizikové faktory: Příliš dlouhé zírání do počítače nebo televizní obrazovky, suchý vzduch v místnosti, příliš dlouhé nošení kontaktních čoček, tabákový kouř, výfukové plyny z auta, klimatizace, průvan, vyšší věk, ženské pohlaví, nemoci (např. , diabetes, onemocnění štítné žlázy, autoimunitní onemocnění), léky
 • Kdy navštívit lékaře? Suché oči by měl vždy kontrolovat oftalmolog. Může za tím být nemoc, která vyžaduje léčbu.

Suché oči: Popis

Suché oči způsobují nepříjemné nepohodlí: Oči svědí a pálí a jsou někdy zarudlé. Příznaky se vyskytují hlavně během dne, ale mohou být zvláště závažné po spánku. Důvodem je, že tvorba slzného filmu je během spánku snížena a oči jsou suché, zejména ráno.

Suché oči: příznaky

U suchých očí je příliš málo slzné tekutiny. Máte pocit, jako byste měli v oku zrnko písku. Navíc dochází ke zvýšenému pocitu suchosti, který se projevuje pálením a svěděním očí. Často se také objevují zarudlé oči. Oči se často rychle unaví, například při práci na obrazovce počítače. Jsou také velmi citlivé na světlo.

Suché oči mohou také způsobit pocit tlaku v oku. Ve vzácných případech bolí suché oči.

Paradoxně je zvýšené slzení pozorováno i u suchých očí: neustálým podrážděním slzí i drobné vlivy, jako je lehký vánek. To může vést k rozmazanému vidění.

Dalšími sekundárními příznaky jsou otoky očí a sekrece hlenu (postižení mají lepkavá víčka, zvláště po ránu). Někteří pacienti uvádějí v souvislosti se suchýma očima i bolesti hlavy a závratě.

Symptom „suché oči“ je poměrně častý: trpí jím asi pětina všech lidí. Ve většině případů jsou postiženy obě oči. Někteří nemocní však mají pouze jedno suché oko.

Co pomáhá na suché oči?

Léčba suchých očí závisí na příčině. Ke zmírnění příznaků často stačí jednoduchá opatření a domácí prostředky. V ostatních případech se používají umělé slzy nebo protizánětlivé oční kapky.

Domácí léky a tipy na suché oči

Následující domácí prostředky a tipy mohou pomoci zmírnit stávající příznaky nebo zabránit suchým očím:

 • Ujistěte se, že je v místnosti dostatek vlhkého a čerstvého vzduchu. Používejte například zvlhčovač vzduchu a pravidelně větrejte.
 • Nevystavujte se přímému průvanu z klimatizačních systémů, abyste se vyhnuli stresu a červeným očím. Při jízdě nastavte ventilátor tak, aby proud vzduchu nesměřoval do vašich očí.
 • Při práci u počítače dělejte pravidelné krátké přestávky (nejlépe každou hodinu), během kterých se nedíváte na obrazovku. Pomáhá také vědomé mrkání, protože zírání na monitor snižuje frekvenci mrkání.
 • Vyhněte se trávení času v zakouřených místnostech.
 • Nenoste kontaktní čočky najednou příliš dlouho.
 • Vyhněte se používání dráždivých kosmetických přípravků v blízkosti očí.
 • Pít hodně tekutin také zabraňuje suchým očím. Každý den byste měli vypít alespoň dva litry tekutin (voda, minerální voda, čaj, džus, atd.).
 • Péče o okraje očních víček: Masírujte si oční víčka dvakrát denně po dobu tří až pěti minut teplou vlhkou žínkou. To podporuje krevní oběh a stimuluje Meibomské žlázy, aby produkovaly tukovou část slzného filmu.
 • Omega-3 mastné kyseliny ve stravě – například ve formě lněného oleje – prý pozitivně ovlivňují slzný film. Neexistují žádné jasné vědecké důkazy o tom, zda skutečně pomáhají proti suchým očím.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Léky

Ve většině případů se suché oči léčí „umělými slzami“. Který z četných kapkových, gelových nebo sprejových přípravků je užitečný, závisí na příčině suchých očí: Pokud je tvorba slz příliš nízká, pomáhají náhražky slz, které doplňují vodnou fázi slzné tekutiny. Ke zlepšení kvality slzného filmu se používají olejové přípravky.

Lékařské ošetření

Suchým očím mohou pomoci i opatření ke zvýšení množství slzné tekutiny. K tomu lékař sklerotizuje tubuly pro odvod slz nebo je utěsní plastovými zátkami.

Pokud existuje základní onemocnění, jako je diabetes, jeho léčba může také zmírnit suché oči.

Suché oči: příčiny a rizikové faktory

Porucha zvlhčení povrchu oka – tedy rohovky a spojivky i vnitřku víčka – může být způsobena buď sníženou tvorbou slz, nebo zvýšeným odpařováním slzného filmu. Slzný film se skládá z několika vrstev a obsahuje vodnou a tukovou fázi. Ten stabilizuje film tím, že ho chrání před odpařováním.

Pokud je produkce slz snížena, lékaři to označují jako „hyposecretory“. Pokud se slzný film tvoří v dostatečném množství, ale odpařuje se příliš rychle, lékaři tomu říkají „hyperevaporace“.

Vnější vlivy

Nejčastější příčinou suchých očí jsou vnější vlivy. Méně často mrkáme při soustředěné práci u počítače nebo sledování televize. To může snížit četnost mrkání, která rovnoměrně rozděluje slzný film po oku, z deseti na 15 mrknutí za minutu na pouhé jedno nebo dvě mrknutí za minutu. Toto je také známé jako syndrom kancelářského oka.

Poranění očních víček a operace očí mohou také vyústit v syndrom sicca.

Biologické příčiny

Produkce slz s věkem klesá. Starší lidé proto trpí suchýma očima častěji než mladší lidé.

Ženy jsou také více ohroženy než muži, protože ženský pohlavní hormon estrogen může narušit produkci slz. Hormonální substituční terapie během menopauzy proto zvyšuje riziko suchých očí.

Nemoci

Poruchy mokvání očí se objevují také ve spojení s různými nemocemi. Patří sem například diabetes mellitus, poruchy štítné žlázy, chronický revmatismus a zánětlivá cévní onemocnění.

Mnoho onemocnění souvisejících s imunitou je také spojeno se suchýma očima. Je to proto, že spojivka, která tvoří část slzného filmu, se podílí na důležitých imunitních funkcích těla. U autoimunitního onemocnění Sjögrenův syndrom je například narušena tvorba slzné tekutiny.

Dalšími spouštěči syndromu sicca jsou virové infekce, jako je hepatitida C a poškození nervů, ke kterému dochází v pokročilých stádiích diabetu. Jelikož povrch oka z hlediska vývojové historie odpovídá přeměněné vnější kůži, vedou k suchým očím i různá kožní onemocnění.

Někdy výrazný nedostatek vitaminu A vede k suchým očím. To může být způsobeno onemocněním jater.

Pokud děti trpí suchýma očima, je ve většině případů příčinou onemocnění.

Suché oči: příčiny a rizikové faktory – léky

Některé léky mohou narušit produkci slz, pokud jsou užívány po dlouhou dobu. Patří sem psychofarmaka, prášky na spaní, betablokátory, hormonální přípravky a léky na alergii. Suché oči způsobují i ​​kortikoidy („kortizon“), které jsou obsaženy například v očních kapkách a mastech na zánět spojivek.

Suché oči: kdy navštívit lékaře?

Příčiny suchých očí jsou velmi rozmanité a často je obtížné odlišit vnější faktory od spouštěcích onemocnění. Odborníci proto doporučují v případě, že trpíte suchýma očima, vždy se poradit s očním lékařem.

Suché oči: vyšetření a diagnostika

Lékař může pomocí různých vyšetření posoudit množství slz, složení slzného filmu, povrch rohovky, polohu víček a slzný film. To umožňuje určit příčinu suchých očí:

 • Schirmerův test: Pomocí proužku filtračního papíru ve spojivkovém vaku lékař změří, kolik slzné tekutiny oko vylučuje.
 • Vyšetření očního povrchu: Štěrbinovou lampou lze diagnostikovat i změny očního povrchu.
 • Tearscope: Toto optické zařízení umožňuje přesněji posoudit obsah oleje v slzném filmu.
 • Další vyšetření: V případě potřeby lékař vyšetří krev, například pro zjištění hormonálního stavu nebo revmatoidních faktorů. Konjunktivální výtěr ukazuje, zda existuje zánět spojivek, který je zodpovědný za suché oči.