Suchý orgasmus: typy, příčiny, léčba

Proč během orgasmu nejsou žádné spermie?

Spermie zpravidla ejakulují pokaždé, když má muž orgasmus. Existují však případy, kdy orgasmus zůstane bez ejakulace. Pokud muž neejakuluje, může to mít různé příčiny. Je možné, že se sperma vyprázdní do močového měchýře, místo aby opustilo tělo penisem. Mezi další důvody suchého orgasmu patří ucpané semenné vývody nebo nedostatek semenné tekutiny.

Nedostatek ejakulace je častější ve stáří, pokud jsou například při operaci prostaty nebo jiných chirurgických zákrocích v oblasti břicha postiženy svaly nebo nervy důležité pro ejakulaci.

Co je to suchý orgasmus?

Orgasmus bez ejakulace: Při suchém orgasmu nevytéká během vyvrcholení z penisu žádné semeno. Existují dvě formy suchého orgasmu: Při retrográdní (chybně nasměrované) ejakulaci se sperma vyprázdní do močového měchýře. Při anejakulaci k ejakulaci vůbec nedochází.

Je suchý orgasmus nebezpečný? Z lékařského hlediska je suchý orgasmus u mužů obecně neškodný. Nedostatek ejakulace však může změnit sexuální zážitek a možná ztlumit potěšení ze sexu.

Retrográdní ejakulace

  • Poškození svěrače močového měchýře při chirurgickém odstranění prostaty přes močovou trubici (transuretrální resekce prostaty). Tento postup se obvykle provádí u starších pacientů a často vysvětluje, proč k ejakulaci ve stáří nedochází. Další operace v oblasti pánve mohou ovlivnit i svěrač močového měchýře.
  • Nervové poruchy (neuropatie) mohou narušit funkčnost svěrače močového měchýře. K tomu může dojít také například při skřípnutí nervů v důsledku úrazu nebo vyhřezlé ploténky.
  • Diabetes (diabetes mellitus)
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Roztroušená skleróza

Ve vzácných případech mohou retrográdní ejakulaci vyvolat léky na vysoký krevní tlak (alfa blokátory) nebo zánět semenných cest.

Retrográdní ejakulace nemá žádné zvláštní důsledky. Pokud se ho chcete zbavit, měli byste nejprve léčit onemocnění, které poruchu způsobuje. Medikamentózní terapie se provádí účinnými látkami, které přímo či nepřímo ovlivňují autonomní nervový systém. Cílem je zlepšit uzávěr vnitřního svěrače močového měchýře.

Zpožděná ejakulace/anejakulace

Totální anejakulace je orgasmus bez jakékoli ejakulace. Příčinou bývá „ucpání“ semenných vývodů, absence semenné tekutiny nebo vrozená porucha v oblasti prostaty. Velmi zřídka chybí semenné váčky a/nebo prostata od narození.

Další možné příčiny jsou např

  • Chirurgické zákroky, zejména odstranění lymfatických uzlin v břiše
  • Poranění míchy/paraplegie
  • Diabetes mellitus

V případě totální anejakulace by měl být okamžitě konzultován urolog, který určí příčinu stavu. Často je nutné další vyšetření neurologem. Stav, který je základem anejakulace, je léčen.

Muži, kteří nemohou ejakulovat, přirozeně také nejsou plodní. Páry, které chtějí mít děti, se mohou pokusit získat spermie pomocí tzv. vibrostimulace žaludu (penis vibrátor). Pokud to nezabere, lze zkusit elektroejakulaci. To zahrnuje vložení elektrické sondy do mužského řitního otvoru, která stimuluje určité nervy potřebné pro ejakulaci.

Suchý orgasmus je jednou z několika forem zhoršené ejakulace. Více o různých formách se dozvíte v článku Poruchy ejakulace.