Doba fáze hojení Cvičení v případě prasknutí / prodloužení vazu

Doba fáze hojení

Trvání poranění vazu vždy závisí na tom, zda je vaz přetažen, roztržen nebo zcela odtržen a zda jsou ovlivněny i jiné struktury. Hraje také důležitou roli v tom, do jaké míry pacient dodržuje pokyny lékaře a fyzioterapeuta a zda byla léčba konzervativní nebo chirurgická. Kromě toho je také důležité místo poranění.

An kotník poranění vazu může trvat 2–12 týdnů. U zranění kolena to často trvá déle, takže je to roztrhané zkřížený vaz může znamenat přestávku mezi 6-12 měsíci. Poranění vazu na rameni se obvykle hojí mezi 4–12 týdny. Všechny tyto údaje předpokládají nekomplikovaný proces hojení a mohou se prodloužit, pokud nastanou komplikace.

Příznaky potrhaných vazů / napětí

Příznaky poranění vazů jsou obvykle bolest v kloubu bezprostředně po nehodě, což obvykle znemožňuje další provedení pohybu. Kloub již není schopen nést těžká břemena a vykazuje více či méně výrazný výraz bolest příznaky. Ve většině případů dochází k lokálnímu otoku kloubu krátce po poranění. Trauma může také vést k zánětu, který je zvenčí viditelný kvůli zarudnutí a trvalému otoku. Postižené osoby jsou zraněním vážně omezeny v pohybu.

Shrnutí

U všech typů poranění vazů, bez ohledu na kloub, je důležité, aby pacienti přesně dodrželi klidovou a úlevovou fázi po poranění, jak předepsal lékař a terapeut, aby se vazy stihly zahojit. Pasivní cvičení hned na začátku terapie mohou pomoci obnovit sílu, pohyblivost, stabilitu a koordinace kloubu co nejrychleji. Pod odborným dohledem zkušeného terapeuta mohou pacienti také provádět cvičení naučená ve fyzioterapii doma, aby dosáhli nejlepších možných výsledků rehabilitace bez rizika pozdních účinků v průběhu úrazu.