Dušnost (dušnost): Příznaky, příčiny, pomoc

Stručné shrnutí

 • Popis: Respirační tíseň nebo dušnost; vyskytuje se akutně nebo chronicky; někdy v klidu, někdy jen s námahou; možné doprovodné příznaky, jako je kašel, bušení srdce, bolest na hrudi nebo závratě.
 • Příčiny: dýchací potíže, včetně cizích těles nebo astmatu; kardiovaskulární problémy, včetně plicní hypertenze nebo infarktu myokardu; zlomeniny, poranění hrudníku; neurologické problémy nebo psychické příčiny
 • Diagnóza: poslech plic a srdce stetoskopem; krevní test, test funkce plic; plicní endoskopie; zobrazovací postupy: rentgen, počítačová tomografie nebo magnetická rezonance.
 • Kdy navštívit lékaře? Zpravidla vždy při dušnosti; dušnost s bolestí na hrudi, modré rty, dušení nebo dokonce zástava dechu jsou naléhavé případy. Okamžitě volejte 112 a případně poskytněte první pomoc.
 • Léčba: V závislosti na příčině, jako jsou antibiotika pro bakteriální infekce, kortizon a expektorancia pro pseudokrup, kortizon a bronchodilatancia pro astma a CHOPN a operace a další pro určité příčiny.
 • Prevence: mimo jiné odvykání kouření zabraňuje chronické dušnosti; žádná specifická prevence proti akutním příčinám

Co je dušnost?

Čím rychleji však pacient dýchá, tím jsou dechy mělčí – dochází k dušnosti. K problému se pak často přidává dušení a strach ze smrti, které jej prohlubují.

Formy: Jak se projevuje dušnost?

Pro lékaře může být dušnost přesněji charakterizována na základě různých kritérií, jako je doba trvání nebo situace, ve kterých se převážně vyskytuje. Nějaké příklady:

Podle délky trvání dušnosti se rozlišuje akutní a chronická dušnost. Akutní dušnost je způsobena například astmatickým záchvatem, plicní embolií, srdečním infarktem nebo panickou atakou. Chronická dušnost je pozorována například při srdečním selhání, CHOPN nebo plicní fibróze.

Pokud se dušnost objevuje již v klidu, nazývá se to klidová dušnost. Pokud někdo ztrácí dech pouze při fyzické námaze, nazývá se to námahová dušnost.

Pokud je dušnost patrná hlavně vleže, ale zlepšuje se v sedě nebo ve stoje, jedná se o ortopnoe. U některých postižených je to ještě obtížnější: Dušnost je trápí zejména, když leží na levém boku a méně, když leží na pravém. To se pak nazývá trepopnoe.

Protějškem ortopnoe je platypnoe, která se vyznačuje dušností, ke které dochází především ve vzpřímené poloze pacienta (ve stoje nebo vsedě).

Někdy forma dušnosti již dává lékaři vodítko k základní příčině. Trepopnoe je například typická pro různá srdeční onemocnění.

Co se s tím dá dělat?

Když se objeví dušnost, nejlépe uděláte, když okamžitě navštívíte lékaře. Krátkodobě mohou proti dušnosti někdy pomoci následující tipy:

 • Při akutní dušnosti se postižený posadí se vzpřímenou horní částí těla a paže (mírně pokrčené) se opře o stehna. V této poloze (tzv. „kočírské sedadlo“) určité svaly mechanicky podporují nádech a výdech.
 • U postižených je vhodné zachovat co největší klid nebo se opět uklidnit. Zejména v případě psychicky vyvolané dušnosti to často napomáhá návratu dýchání k normálu.
 • Blahodárný vliv má i chladný, čerstvý vzduch. V neposlední řadě proto, že studený vzduch obsahuje více kyslíku. To často zmírňuje dušnost.
 • Pro astmatiky je vhodné mít sprej na astma vždy po ruce.
 • Pacienti, kteří mají dlouhodobě chronické plicní onemocnění, mají často doma kyslíkové lahve. Dávku kyslíku je nejlepší probrat se svým lékařem.

Dušnost: Léčba lékařem

Léčba dušnosti závisí na příčině. Podle toho se liší. Nějaké příklady:

Lidem s astmatem se obvykle k inhalaci podávají protizánětlivé glukokortikoidy („kortizon“) a/nebo beta-sympatomimetika (rozšíří průdušky).

V případě plicní embolie jsou první věcí, kterou lidé často dostávají, sedativa a kyslík. V případě potřeby lékaři stabilizují oběh. Spouštěč embolie – krevní sraženina v plicní cévě – se rozpustí pomocí léků. Může být také nutné odstranit během operace.

Pokud je za dušnost zodpovědná anémie z nedostatku železa, je pacientovi podáván doplněk železa. V těžkých případech se krev (červené krvinky) podává jako transfuze.

Pokud je příčinou dušnosti rakovinný nádor v oblasti hrudníku, závisí terapie na stadiu onemocnění. Pokud je to možné, je nádor chirurgicky odstraněn. Vhodná může být také chemoterapie a/nebo radiační terapie.

Příčiny

Existuje mnoho různých příčin dušnosti. Některé z nich přímo souvisejí s horními nebo dolními dýchacími cestami (např. vdechované cizí těleso, pseudokrup, astma, CHOPN, plicní embolie). Kromě toho jsou s dušností spojeny také různé srdeční choroby a další nemoci. Zde je přehled hlavních příčin dušnosti:

Příčiny v dýchacím traktu

Cizí tělesa nebo zvratky: Pokud cizí těleso „spolkne“ a dostane se do průdušnice nebo průdušek, vede to k akutní respirační tísni nebo dokonce k udušení. Totéž se děje například v případě, že se do dýchacích cest dostanou zvratky.

Angioedém (Quinckeho edém): Náhlý otok kůže a/nebo sliznice. V oblasti úst a krku takový otok vyvolává dušnost nebo dokonce dušení. Angioedém může být alergický, ale někdy je spouštěn různými nemocemi a léky.

Pseudokroup: Také známý jako syndrom krupice, tato respirační infekce je obvykle způsobena viry (jako jsou viry nachlazení, chřipky nebo spalniček). Jde o otok sliznice v horních cestách dýchacích a na vývodu hrtanu. Důsledkem jsou pískavé zvuky při dýchání a štěkavý kašel. V těžkých případech se mohou objevit i dýchací potíže.

Záškrt (“skutečný záškrt”): Tato bakteriální infekce dýchacích cest také způsobuje otoky sliznice horních cest dýchacích. Pokud se onemocnění rozšíří do hrtanu, výsledkem je štěkavý kašel, chrapot a v nejhorším případě i život ohrožující dušnost. Díky očkování je ale dnes záškrt v Německu vzácný.

Paralýza hlasivek: Oboustranná paralýza hlasivek je další možnou příčinou dušnosti. Vyskytuje se například v důsledku poranění nervů po operaci v oblasti krku nebo poškození nervů v průběhu různých onemocnění.

Spazmus vokální uzdičky (spazmus hlasivkové štěrbiny): V tomto případě se laryngeální svaly náhle sevřou, zúží hlasivkovou štěrbinu a způsobí dušnost. Pokud se glottis křečí zcela uzavře, hrozí akutní ohrožení života. Vyskytuje se především u dětí. Spouštějí ho dráždivé látky ve vzduchu, který dýcháme (jako jsou některé éterické oleje).

Bronchiální astma: Toto chronické respirační onemocnění je velmi často důvodem záchvatů dušnosti. Při astmatickém záchvatu se dočasně zúží dýchací cesty v plicích – buď je to vyvoláno alergeny, jako je pyly (alergické astma), nebo například fyzickou námahou, stresem či chladem (nealergické astma).

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): CHOPN je také rozšířené chronické respirační onemocnění spojené se zúžením dýchacích cest plic. Toto zúžení je však na rozdíl od astmatu trvalé. Hlavní příčinou CHOPN je kouření.

Pneumonie: V mnoha případech přináší kromě příznaků, jako je horečka a únava, dušnost. Pneumonie je často důsledkem infekce dýchacích cest a obvykle se hojí bez větších komplikací. Zápal plic však může být nebezpečný pro děti a seniory.

Covid-19: Mnoho pacientů trpících covidem si stěžuje na dýchací potíže i po mírném průběhu onemocnění. Lékaři se domnívají, že příčinou jsou patologické změny v krevních cévách v plicích a drobné sraženiny, které brání výměně plynů. V závažných případech je pozorováno masivní poškození tkáně a přestavba jemných krevních cév v plicích. Long- nebo post-covid může být také doprovázen dušností.

Atelektáza: Atelektáza je termín používaný lékaři k popisu zhroucené („zkolabované“) části plic. V závislosti na rozsahu může být dušnost více či méně závažná. Atelektáza může být vrozená nebo může být výsledkem onemocnění (jako je pneumotorax, nádor) nebo vniknutého cizího tělesa.

Plicní fibróza: Plicní fibróza je stav, kdy se pojivová tkáň v plicích patologicky zvětší a následně ztvrdne a zjizve se. Tento progresivní proces stále více zhoršuje výměnu plynů v plicích. To způsobuje dušnost, zpočátku pouze při fyzické námaze, později i v klidu. Mezi možné spouštěče patří vdechování znečišťujících látek, chronické infekce, záření do plic a některé léky.

Pleurální výpotek: Pleura (pleura) je kůže se dvěma lopatkami v hrudníku. Vnitřní vrstva (pleura) pokrývá plíce a vnější vrstva (pleura) lemuje hrudník. Úzká mezera mezi nimi (pleurální prostor) je vyplněna trochou tekutiny. Pokud se toto množství tekutiny zvýší v důsledku nemoci (například v případě vlhké pleurisy), nazývá se to pleurální výpotek. Podle svého rozsahu spouští dušnost, pocit tísně na hrudi a dechovou bolest na hrudi.

Pneumotorax: U pneumotoraxu vzduch vstoupil do mezerovitého prostoru mezi plícemi a pleurou (pleurální prostor). Výsledné příznaky závisí na příčině a rozsahu této infiltrace vzduchu. Objevuje se například dušnost, dráždivý kašel, bodavá a dýchací bolest na hrudi a modré zbarvení kůže a sliznic (cyanóza).

Plicní hypertenze: Při plicní hypertenzi je krevní tlak v plicích trvale zvýšený. V závislosti na závažnosti to spouští příznaky, jako je dušnost, rychlá únava, mdloby nebo zadržování vody v nohou. Plicní hypertenze je onemocnění samo o sobě nebo může být důsledkem jiného onemocnění (jako je CHOPN, plicní fibróza, HIV, schistosomiáza, onemocnění jater a další).

„Voda v plicích“ (plicní edém): To se týká nahromadění tekutiny v plicích. Je způsobena například srdečními chorobami, toxiny (jako je kouř), infekcemi, vdechováním tekutin (jako je voda) nebo některými léky. Mezi typické příznaky plicního edému patří dušnost, kašel a pěnivý sputum.

Nádory: Když benigní nebo maligní tkáňové výrůstky zužují nebo blokují dýchací cesty, objevuje se také dušnost. To se děje například u rakoviny plic. Zjizvená tkáň po chirurgickém odstranění nádoru může také zúžit dýchací cesty a bránit proudění vzduchu.

Příčiny v srdci

Různé srdeční stavy mohou být také zodpovědné za dušnost. Patří mezi ně například: Srdeční selhání, onemocnění srdečních chlopní, infarkt nebo zánět srdečního svalu.

Defekty srdečních chlopní mohou také způsobit dušnost. Pokud například mitrální chlopeň – srdeční chlopeň mezi levou síní a levou komorou – netěsní (nedostatek mitrální chlopně) nebo je zúžená (stenóza mitrální chlopně), trpí postižení mimo jiné dušností a kašlem.

Náhlá silná dušnost, pocit úzkosti nebo tísně na hrudi, ale i úzkost nebo dokonce strach ze smrti jsou typickými příznaky infarktu. Objevuje se také nevolnost a zvracení, zejména u žen.

Pokud se dušnost při námaze, slabost a narůstající únava objeví ve spojení s příznaky podobnými chřipce (nachlazení, kašel, horečka, bolest hlavy a končetin), může být důvodem zánět srdečního svalu (myokarditida).

Jiné příčiny dušnosti

Existují další možné příčiny dušnosti. Nějaké příklady:

 • Anémie: Nedostatek červeného krevního barviva hemoglobinu, který je nezbytný pro transport kyslíku v červených krvinkách. Anémie proto může kromě jiných příznaků spouštět dušnost, bušení srdce, zvonění v uších, závratě a bolesti hlavy. Mezi možné spouštěče anémie patří nedostatek železa nebo vitamínu B12.
 • Poranění hrudníku (trauma hrudníku): Dušnost se objevuje také například při pohmoždění nebo zlomení žeber.
 • Skolióza: Při skolióze je páteř trvale prohnutá do stran. V závažných případech, kdy je zakřivení závažné, to zhoršuje funkci plic, což vede k dušnosti.
 • Sarkoidóza: Toto zánětlivé onemocnění je spojeno s tvorbou změn nodulární tkáně. Ty se potenciálně tvoří kdekoli v těle. Velmi často jsou postiženy plíce. To se mimo jiné pozná podle suchého kašle a námahou závislé dušnosti.
 • Neuromuskulární onemocnění: Některá nervosvalová onemocnění také někdy způsobují dušnost při postižení dýchacích svalů. Příklady zahrnují polio (poliomyelitida), ALS a myasthenia gravis.
 • Hyperventilace: termín označuje neobvykle hluboké a/nebo rychlé dýchání spojené s pocitem dušnosti. Příčinou bývá kromě některých nemocí i velký stres a vzrušení. Ženy jsou postiženy častěji než muži.
 • Deprese a úzkostné poruchy: V obou případech mají postižení někdy fázový pocit, že nemohou dýchat.

Psychologicky vyvolaná dušnost (u deprese, hyperventilace související se stresem, úzkostných poruch a dalších) se také nazývá psychogenní dušnost.

Kdy navštívit lékaře?

Ať už postupná nebo náhlá – u lidí s dušností je vždy vhodné navštívit lékaře. I když se zpočátku neobjeví žádné jiné příznaky, důvodem dušnosti mohou být vážná onemocnění.

Pokud se objeví další příznaky, jako je bolest na hrudi nebo modré rty a bledá kůže, je nejlepší okamžitě zavolat pohotovostního lékaře! Protože to mohou být příznaky život ohrožující příčiny, jako je srdeční infarkt nebo plicní embolie.

co dělá doktor?

Nejprve se lékař zeptá na konkrétní otázky týkající se anamnézy (anamnézy), například:

 • Kdy a kde se dušnost objevila?
 • Vyskytuje se dušnost v klidu nebo pouze při fyzické aktivitě?
 • Je dušnost závislá na určitých polohách těla nebo denní době?
 • Zhoršila se v poslední době dušnost?
 • Jak často se dušnost vyskytuje?
 • Existují nějaké další příznaky kromě dušnosti?
 • Máte nějaké známé základní onemocnění (alergie, srdeční selhání, sarkoidóza nebo jiné)?

Po pohovoru o anamnéze následují různá vyšetření. Pomáhají určit příčinu a rozsah dušnosti. Tato vyšetření zahrnují:

 • Poslech plic a srdce: Lékař poslouchá hrudník stetoskopem, aby zjistil například podezřelé zvuky dýchání. Obvykle také poslouchá srdce.
 • Hodnoty krevních plynů: Lékař mimo jiné pomocí pulzní oxymetrie zjišťuje, jak je krev nasycená kyslíkem.
 • Plicní funkční test: Pomocí plicního funkčního testu (např. spirometrie) může lékař přesněji posoudit funkční stav plic a dýchacích cest. Je to velmi dobrý způsob, jak zhodnotit rozsah například CHOPN nebo astmatu.
 • Endoskopie plic: Pomocí endoskopie plic (bronchoskopie) lze podrobněji zobrazit hltan, hrtan a horní průdušky.
 • Zobrazovací postupy: Mohou také poskytnout důležité informace. Například rentgen, počítačová tomografie a magnetická rezonance dokáže odhalit zánět plic, plicní embolii a nádory v hrudní dutině. Mohou být také použita vyšetření ultrazvukem a nukleární medicínou.

Závažnost dušnosti lze hodnotit pomocí Borgovy škály: To provádí buď lékař (na základě popisu pacienta), nebo sám pacient pomocí dotazníku. Borgova stupnice se pohybuje od 0 (žádná dušnost vůbec) do 10 (maximální dušnost).

Prevence

Mnoha akutním příčinám naopak nelze specificky zabránit.

Často kladené otázky týkající se dušnosti

Co je dušnost?

Když má člověk potíže s dostatkem vzduchu, nazývá se to dušnost. Toto je lékařský termín pro dušnost nebo dušnost. Příčinou jsou například onemocnění srdce a plic, nedostatek kyslíku, otravy unikajícím plynem nebo jinými toxickými látkami. V závislosti na závažnosti může být dušnost mírná, těžká nebo trvalá.

Jaké jsou příznaky dušnosti?

Obtížné dýchání, dušnost a pocit nedostatku vzduchu jsou typickými příznaky dušnosti. Mezi další příznaky patří bolest na hrudi, závratě, pocení a úzkost. Při těžké dušnosti může dojít k namodralému zbarvení rtů, obličeje nebo končetin v důsledku nedostatku kyslíku.

Jaké jsou příčiny dušnosti?

Kardiovaskulární onemocnění, onemocnění plic a anémie jsou běžnými příčinami dušnosti. I mírná námaha vede k dušnosti a někdy k tomu dochází i během fyzického odpočinku. Dalšími spouštěči jsou otravy, nedostatek kyslíku nebo obezita, psychické stresové situace nebo úzkostné a panické stavy. Příčiny by měl vždy objasnit lékař.

Je dušnost nebezpečná?

Co mohu dělat, když mám dušnost?

V případě výrazné dušnosti se posaďte vzpřímeně, podepřete se rukama v bok a snažte se najít pokud možno klidný a ustálený dechový rytmus. Vyhněte se stresu a fyzické námaze. Pokud dušnost neustupuje nebo se zhoršuje, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Z dlouhodobého hlediska často pomáhá hubnutí, dechová cvičení a pravidelné lehké fyzické cvičení.

Jaké jsou různé typy dušnosti?

Rozlišuje se akutní a chronická dušnost. Akutní dušnost se objevuje náhle a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Chronická dušnost přetrvává delší dobu a je často spojena s dlouhodobými stavy, jako je astma nebo CHOPN. Mezi další typy patří ortopnoe (vleže), záchvatovitá noční dušnost (při spánku) a námahou navozená dušnost (při fyzické námaze).

Jak byste měli spát, pokud máte dušnost?

Při dušnosti je nejlepší spát se zvednutou horní částí těla. To je zvláště úlevné u mnoha forem srdečního selhání, které jsou spojeny se zadržováním vody (edémem) v nohou. Vyhněte se alkoholu a těžkým jídlům před spaním, protože mohou zvýšit dušnost.

Který lékař je zodpovědný za dušnost?