E-recept

Co je e-recept?

Elektronický recept (e-recept) nahrazuje dříve platný růžový papírový recept, který vám lékař vystavil. Všechny důležité údaje o předpisech jsou nyní ve vaší lékárně k dispozici v digitální podobě.

Jaké informace obsahuje e-recept?

E-recept obsahuje všechny údaje, které jsou i na papírovém receptu:

 • Informace o léku
 • Podrobnosti o vašem zdravotním pojištění
 • Adresa vašeho lékaře
 • Datum vydání
 • Platnost předpisu
 • Informace o možných alternativách, pokud předepsaný lék není dostupný (nařízení „aut-idem“)

E-recept i pro soukromě pojištěnce?

„Modrý recept“ pro soukromě pojištěnce zůstane zatím v papírové podobě. Přístup k elektronickému receptu však mají mít v budoucnu i soukromě pojištěnci – v současnosti se vyvíjí odpovídající koncept.

Kdy bude e-recept k dispozici?

Momentálně není známo, kdy můžete očekávat nové oficiální datum spuštění. Statutárně pojištěnci tak budou mít i nadále k dispozici „klasický“ papírový recept.

Jak e-recept funguje?

Lékař nejprve uloží recept ve formě digitálního receptu do telematické infrastruktury a digitálně jej podepíše. To lze provést i při videokonzultaci.

Lékárna se k receptu může později dostat prostřednictvím tzv. QR kódu, který je rovněž generován prostřednictvím telematické infrastruktury. Kód je podobný čárovým kódům, které znáte z obalů. Uchovává však podstatně více informací.

Pokud máte chytrý telefon, můžete e-recept spravovat prostřednictvím aplikace e-receptu od vaší zdravotní pojišťovny. Stáhnete si ji z oblíbených obchodů s aplikacemi (Google Play, Apple Store). Váš pojistitel vám sdělí, která aplikace elektronického receptu je pro vás platná a jak podrobně fungují.

Jak mohu uplatnit e-recept?

E-recept můžete uplatnit v jakékoli lékárně dle vašeho výběru – může to být místní lékárna, ale i lékárna online. Chcete-li léky získat, zašlete svůj individuální QR kód do lékárny prostřednictvím chytrého telefonu nebo předložíte odpovídající papírový výtisk.

Lékárna načte QR kód, porovná vaše data s digitálním lékařským předpisem prostřednictvím telematické infrastruktury a dostane tak všechny důležité informace o vašem receptu. Poté vám budou předány nebo zaslány léky.

Zkontrolujte dostupnost, rezervujte si léky

Pokud máte ve svém chytrém telefonu uložený e-recept, můžete si předem ověřit, zda je předepsaný lék k vyzvednutí nebo odeslání ve vaší lékárně. Jakmile lékárně přes aplikaci autoritativně přidělíte odpovídající QR kód, lék vám zarezervuje nebo vám jej zašle.

Potřebuji smartphone?

Jaké jsou výhody elektronických receptů?

Přechod na elektronické předepisování nabízí řadu výhod a v budoucnu umožní další digitální aplikace:

 • E-recept obdržíte přímo po videokonzultaci a nebudete muset čekat na jeho zaslání poštou.
 • Při objednání z internetové lékárny můžete recept předat přímo a již jej nemusíte posílat poštou.
 • Vzhledem k tomu, že si můžete předem ověřit, zda je lék ve vaší lékárně skladem, ušetříte si zbytečné cesty.
 • V budoucnu již nebudete muset vyzvedávat následné recepty v lékárně nebo si je nechat posílat.
 • E-recepty budou v budoucnu propojeny s digitální funkcí připomenutí užívání léků, která zajistí, že si je nezapomenete vzít.

Jak dlouho je e-recept platný?

Pro e-recept platí stejné lhůty jako pro (klasický) papírový recept. To znamená, že lidé se zákonným zdravotním pojištěním mají na jeho vyplacení jeden měsíc. Konkrétní ustanovení o platnosti e-receptu 28 nebo 30 dnů závisí na zdravotní pojišťovně a spolkové zemi.

Výjimku má elektronická obdoba „zeleného receptu“, kde si předepsané léky platíte na vlastní náklady. Toto platí po neomezenou dobu.