Ušní infekce: Příznaky a terapie

Stručné shrnutí

 • Léčba: Léky proti bolesti, kapky nebo spreje na zklidnění nosu, někdy antibiotika, domácí prostředky
 • Příznaky: Bolest ucha na jedné nebo obou stranách, horečka, celková únava, někdy ztráta sluchu a závratě
 • Příčiny a rizikové faktory: Infekce bakteriemi, vzácněji viry nebo plísněmi; poranění zvukovodu
 • Diagnostika: anamnéza, zevní vyšetření ucha, otoskopie, vyšetření sluchu, vyšetření smyslu pro rovnováhu
 • Průběh a prognóza: Léčbou vyhojení během několika dnů, občas se objeví komplikace jako mastoiditida.
 • Prevence: Dekongestivní nosní spreje zlepšují ventilaci ucha při nachlazení; Stálá komise pro očkování (STIKO) také doporučuje očkování dětí proti pneumokokům.

Co je to infekce uší?

Ucho

Ucho je orgánem sluchu i orgánem rovnováhy. Skládá se ze tří částí: Vnější ucho, střední ucho a vnitřní ucho jsou zodpovědné za sluch, zatímco pouze vnitřní ucho je zodpovědné za smysl pro rovnováhu.

Vnější ucho se skládá z boltce a zevního zvukovodu a ohraničuje střední ucho s bubínkem. Žlázy umístěné ve zvukovodu slouží k produkci ušního mazu. To zabíjí bakterie a plísně a zabraňuje vnikání cizích těles, jako je hmyz, do ucha. Zevní zvukovod je ohnutý směrem dopředu dolů. Aby měl lékař při otoskopii dobrý výhled na bubínek, musí proto ucho tahat dozadu a nahoru.

Sluchové kůstky zesilují účinek vibrací ušního bubínku. Vzduchový kanál mezi středním uchem a nosohltanem (Eustachova trubice) zajišťuje dostatečné větrání středního ucha a odtékání nahromaděné tekutiny.

Vnitřní ucho je také známé jako labyrint. Obsahuje kostěnou hlemýžď ​​pro sluch a půlkruhové kanálky orgánu rovnováhy.

Klasifikace ušních infekcí

Podle toho, který úsek ucha je zanícený, lékař rozlišuje

 • Zánět zvukovodu (otitis externa): zánět vnějšího ucha
 • Zánět středního ucha (zánět středního ucha): Zánět středního ucha
 • Zánět vnitřního ucha (otitis interna): Obvykle se označuje jako labyrintitida.

Léčba ušní infekce

Více o léčbě zánětů ve zevním nebo středním uchu se dočtete v článcích Zánět zvukovodu a Zánět středního ucha.

Domácí léky na zánět v uchu

Mnoho lidí také spoléhá na domácí léčbu ušních infekcí. Někteří používají lýtkové obklady ke snížení horečky. Jiní zahřejí ucho červeným světlem nebo na něj položí sáček s cibulí. Účinek těchto domácích prostředků proti zánětu v uchu však zatím nebyl vědecky prokázán.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu a nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Příznaky ušní infekce

Příčiny ušní infekce

Infekce bakterií ve většině případů vyvolá zánět v uchu. Plísňové nebo virové infekce jsou vzácné příčiny. Patogeny se mohou snadno dostat do zvukovodu při koupání nebo plavání a mohou způsobit zánět.

Dalšími možnými příčinami ušních infekcí jsou drobná poranění. Vznikají například tehdy, když se vatová tyčinka při čištění zatlačí příliš hluboko do zvukovodu. Lidé, kteří často nosí sluchátka do uší, a lidé, kteří jsou obecně náchylnější k infekcím, mají také zvýšené riziko infekce uší.

Ušní infekce: vyšetření a diagnostika

Když se pacienti s bolestí ucha poradí s lékařem, lékař nejprve položí podrobné otázky týkající se pacientovy anamnézy (anamnézy). Zeptá se například:

 • Kdy se příznaky objevily?
 • Měli jste v minulosti podobné stížnosti?
 • Máte horečku?
 • Cítíte se závratě?
 • Slyšíte hůř na jedno ucho?
 • Máte jiné základní onemocnění, jako je cukrovka, nebo užíváte léky?

Lékař poté ucho vyšetří. Pozornost bude věnovat zejména zarudnutí, otoku a výtoku. Poté ucho prohmatá, aby zjistil, zda není bolestivé na dotek.

Lékař také provede otoskopii. To zahrnuje tažení ucha dozadu a nahoru za ušní boltce, abyste získali jasný pohled na bubínek. Lupou si prohlíží vnější zvukovod a bubínek. I zde hledá zarudnutí, otok, výtok nebo cizí tělesa.

Občas se provádějí testy sluchu a testy smyslu pro rovnováhu k objasnění ušní infekce.

Ušní infekce: průběh a prognóza

Ušní infekce: Prevence

Existují způsoby, jak zabránit infekci ucha. Pokud jste nachlazení, používání nosních kapek nebo nosních sprejů pomůže zmírnit otoky sliznic a zlepšit ventilaci ucha. Děti s nachlazením by také neměly chodit na koupaliště nebo se nechat chytit do průvanu s mokrými vlasy.

Stálá komise pro očkování Institutu Roberta Kocha (STIKO) doporučuje očkovat děti proti pneumokokům. Rozšíření očkování proti pneumokokům snížilo výskyt zánětů středního ucha (otitis media) u dětí.

Více o očkování proti pneumokokům čtěte zde.