Ušní boltec (Auricula): Anatomie a funkce

Co je bolt?

Pinna je nálevkovitý záhyb kůže podporovaný elastickou chrupavkou nazývanou ušní chrupavka. Kožní záhyb přiléhá zvláště těsně k chrupavce v přední části ucha.

Nejspodnější část lastury, ušní lalůček (lobus auriculae), neobsahuje žádnou chrupavku. Skládá se pouze z tukové tkáně a okolní kůže.

Kůže boltce je tenká a má nízký obsah tuku a obsahuje mazové a potní žlázy. Na vstupu do vnějšího zvukovodu mohou růst pevné chloupky (tragi).

Funkce boltce

Anatomie čepice

Pinna se skládá z ušní chrupavky, okolní kůže, vazů a některých rudimentárních svalů. Konchální chrupavka splývá s chrupavkou ušní při vstupu (istmus) do zevního zvukovodu.

Boltec může mít „darwinovský hrbol“ (tuberculum auriculae) na horním zadním okraji ušního okraje, který odpovídá špičce zvířecích uší. Svaly se táhnou od lebky k boltci, což jej může přemístit:

Sval předního ucha (Musculus auricularis anterior) táhne boltec dopředu, sval horního ucha (Musculus auricularis superior) jej táhne nahoru a sval zadního ucha (Musculus auricularis posterior) jej táhne dozadu.

Reliéf boltce

Reliéf boltce se skládá z výrazného, ​​stočeného volného okraje (helix) a vnitřního záhybu (anthelix), který rámuje vlastní boltce (concha). Anthelix probíhá rovnoběžně se šroubovicí a v horní oblasti se dělí na dvě nohy (crus superius anthelicis a crus inferius anthelicis). Šroubovice a antihelix jsou odděleny vybráním (scapha).

Ušní dutina (concha) je rozdělena výběžkem šroubovice na dvě části, horní a dolní. Ze spodního je přechod do zevního zvukovodu. Zde jsou také boltec (tragus) a naproti antitragus.

Jaké problémy může způsobit boltec?

Existují vrozené malformace ušního boltce, jako je klopené ucho (aztécké ucho).

Vyrážka s mnoha malými puchýřky na uchu může znamenat infekci virem herpes zoster (pásový opar). Tento klinický obraz lékaři nazývají zoster oticus. Je to docela bolestivé a může způsobit problémy se sluchem a rovnováhou a dokonce i paralýzu obličejových svalů.

Vrozené ušní cysty nebo píštěle mohou způsobit abscesy na uchu a v uchu.

Trauma (nehody, úrazy atd.) mohou způsobit pohmoždění ucha. To je, když se krev shromažďuje mezi chrupavkou a kůží boltce. Protože se to často stává ve sportech, jako je box nebo zápas, lékaři mluví také o uchu boxera, uchu zápasníka nebo uchu květáku.

Metastázy z nádorů se mohou vyskytovat na boltci, ušním boltci a ušní chrupavce.