Časné těhotenství: Co se děje v prvních týdnech

Časné těhotenství: migrace, dělení, implantace

K oplození vajíčka dochází ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko (zygota) pak během čtyř až pěti dnů migruje do dělohy, aby se implantovalo do její sliznice pro další vývoj. Zygota se již na této cestě začíná dělit. Po implantaci do děložní sliznice se jedna část malého shluku buněk vyvine do placenty a druhá do embrya.

Ženské tělo při špičkovém výkonu

Od okamžiku oplodnění se ženské tělo během velmi krátké doby adaptuje na časné těhotenství. Jde o jedinečný výdobytek ženského těla: metabolismus, objem krve a potřeba energie a živin se zvyšují, aby embrya získala další výživu. Roste i děloha; šlachy, vazy a svaly střev a pánevního dna se stávají měkčími a pružnějšími. Tyto změny na počátku těhotenství se často projevují nepříjemnými příznaky.

Časné těhotenství: příznaky, které se vyskytují často

Na východě se první příznaky objevují ještě před ukončením menstruace: Časné těhotenství může přinést výtoky, únavu, nevolnost a zvracení, změněný čich a chuť a také chutě.

Známky těhotenství

Časné těhotenství: bolesti zad jsou neobvyklé

Není neobvyklé pociťovat v průběhu těhotenství narůstající bolesti zad: břicho se zvětšuje a těžkne. Hormony navíc způsobují uvolnění všech struktur pojivové tkáně, jako jsou šlachy a vazy. Aby tělo zůstalo stabilní, musí svaly zad a dolní poloviny těla stále více plnit přídržnou a podpůrnou funkci. Toto přetěžování svalů a často i nesprávné držení těla ženy může vést k velmi bolestivým bolestem kříže a zad.

Naproti tomu bolesti zad na začátku těhotenství, tedy v prvním trimestru, jsou spíše neobvyklé. Příčinou bolestí zad pak může být rychle rostoucí děloha nebo neobvyklý záklon dělohy (retroflexio uteri).

Časné těhotenství však vždy nese riziko potratu nebo těhotenství mimo dělohu (jako je mimoděložní těhotenství). Tyto nepříznivé podmínky mohou vést i k bolestem zad. Totéž platí například pro onemocnění ledvin. Při bolestech zad na začátku těhotenství byste se proto měli vždy poradit s lékařem!

Časné těhotenství: různé příznaky