Jíst po extrakci zubu moudrosti: Co je povoleno?

Stravování po operaci zubu moudrosti: Obecné informace

Jídlo a pití po operaci zubu moudrosti vyžaduje opatrnost: většina anestetik má ještě nějakou dobu účinek. Před jídlem proto nějakou dobu počkejte a také se zdržte horkých nápojů. Studené nápoje však můžete pít po malých doušcích.

Jakmile účinek anestetik odezní, můžete pít teplá jídla a znovu jíst měkká jídla. Vhodné jsou pyré a vlažné polévky, do měkka vařená zelenina, maso a ryby nebo „dětská výživa“.

Jídlo by nemělo být tvrdé, horké ani kořeněné. To by ránu podráždilo a mohlo by vést k zánětu, bolesti a krvácení. Po jídle byste si měli pečlivě vyčistit zuby a použít ústní vodu. Jakmile se rána zahojí a stehy vyjmou, můžete zase jíst, co máte rádi.

Stravování po operaci zubu moudrosti: Alkohol

Alkohol navíc může mít negativní vliv na srážlivost krve, což zvyšuje riziko krvácení.

V neposlední řadě cukry a další látky obsažené v alkoholu podporují růst bakterií a tím zvyšují riziko infekcí ran.

Stravování po operaci zubu moudrosti: mléčné výrobky

Přímo po operaci zubu moudrosti byste se měli zdržet konzumace mléka a mléčných výrobků, jako jsou jogurty a sýry, protože bakterie mléčného kvašení obsažené v produktech mohou proniknout do rány a způsobit zánět. Kromě toho mohou bakterie mléčného kvašení předčasně rozpustit již vytvořené strupy v ráně, což způsobí pokračování krvácení z rány. Kromě toho existuje riziko interakcí s léky.