Echinacea (třapatka): Účinky

Jaký je účinek echinacey?

Echinacea je považována za nejvýznamnějšího zástupce léčivých rostlin s imunomodulačním účinkem. To znamená, že rostlina může ovlivnit imunitní systém. Jak to funguje v detailech, nebylo dosud definitivně objasněno. Totéž platí pro protizánětlivý účinek echinacey.

V medicíně se používají tři druhy Echinacea:

  • třapatka nachová (Echinacea purpurea)
  • třapatka světlá (E. pallida)
  • třapatka úzkolistá (E. angustifolia).

Všechny tři druhy Echinacea mají podobné spektrum složek. Důležitými složkami jsou deriváty kyseliny kávové, polyacetyleny, alkamidy a antioxidanty, jako jsou flavonoidy. Dosud byly například u alkamidů prokázány imunomodulační a protizánětlivé vlastnosti.

V zásadě se všechny tři druhy echinacei používají terapeuticky podobným způsobem:

  • Echinacea pallida a Echinacea angustifolia: z těchto dvou druhů se kořeny používají k podpůrné léčbě a prevenci opakujících se infekcí horních cest dýchacích jako je nachlazení.

Studie o účinnosti Echianacey jsou však v současnosti omezené. I když existují studie, které ukazují, že léčivá rostlina může pomoci předcházet nachlazení, zkrátit jeho trvání nebo zmírnit příznaky. Některé studie však byly špatně navrženy.

Těžko tedy říci, zda má užívání echinacey při nachlazení nějaké výhody, nebo je často pozorované zlepšení zdravotního stavu jen náhoda.

Dále existují důkazy, že echianacea má pozitivní účinky na psychiku. Studie ukazují, že alkamidy, kyselina rozmarinová a kyselina kávová mohou snížit úzkost. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Jak se Echinacea používá?

Některé přípravky obsahují kromě echinacey (kombinované přípravky) další léčivé rostliny.

Pro všechny přípravky připravené k použití platí: Přípravky používejte tak, jak je uvedeno v příbalovém letáku nebo podle doporučení lékaře nebo lékárníka.

Odborníci radí užívat echinaceu ve formě přípravků připravených k použití. Příprava echinaceového čaje jako domácího léku není běžná ani doporučovaná.

V homeopatii navíc existují různé léky na echinaceu. Patří sem globule, mateřská tinktura a ampule.

Jaké vedlejší účinky může echinacea způsobit?

Echinacea je netoxická pro lidi a zvířata. Nejčastějšími vedlejšími účinky jsou zažívací potíže, jako je nevolnost a bolesti žaludku. Někteří lidé jsou navíc alergičtí na přípravky z echinacey.

Co byste měli zvážit při užívání echinacey

  • Pokud jste alergičtí na rostliny kopretin (Asteraceae), jako je arnika, měsíček nebo heřmánek, měli byste se echinacei vyhnout.
  • Neexistují žádné studie o bezpečnosti echinacey pro děti do dvanácti let a během těhotenství a kojení. Před použitím byste se proto měli zeptat svého lékaře. Kojící ženy by neměly nanášet echinaceovou mast na oblast hrudníku.
  • Echinacea by se pro svůj imunostimulační účinek neměla užívat u chronických progresivních onemocnění. Patří sem například autoimunitní onemocnění, imunodeficience jako HIV/AIDS, tuberkulóza, roztroušená skleróza a kolagenózy (autoimunitní onemocnění pojiva).

Léčivou rostlinu používejte pouze tak dlouho, jak vám doporučí váš lékař nebo lékárník.

Jak získat produkty Echinacea

Co je Echinacea?

Rod třapatkovitých (Echinacea) patří do čeledi kopretinovitých (Asteraceae) a je rozšířen v USA a Kanadě. Mezitím se echinacea stala naturalizovanou i v Evropě, především jako okrasná rostlina.

Všechny tři druhy jsou vytrvalé rostliny s kůlovými kořeny ukotvenými kolmo v zemi a četnými sekundárními kořeny. Třapatka nachová a bledá může dorůst i přes metr, zatímco třapatka úzkolistá dosahuje až 50 centimetrů.

Květy, které rozkvétají koncem léta, vyrůstají kolem centrálního „košíku“ s mnoha tmavě červenými až nahnědlými trubkovitými květy ve věnci dlouhých, nápadně svěšených paprskovitých kvítků.