Edém: Často kladené otázky

Edém je otok způsobený nadměrným hromaděním tekutiny v tělesných tkáních. Může být spojen s pocitem stísněnosti a přibíráním na váze. Edém se může objevit kdekoli v těle. Nejčastěji jsou postiženy nohy, chodidla, ruce a paže. Mezi běžné příčiny edému patří onemocnění srdce nebo ledvin, zranění, infekce, některé léky a těhotenství.

Jaké léky mohou způsobit edém?

Mezi léky, které mohou způsobit otoky, patří různé léky snižující krevní tlak, jako jsou blokátory vápníkových kanálů. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky ze skupiny nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen, naproxen a diklofenak, mohou také způsobit hromadění tekutin ketis v tkáních. Totéž platí například pro glitazony (používané k léčbě cukrovky), kortikosteroidy (silné protizánětlivé léky) a některá antidepresiva.

Jak nebezpečný je edém?

Proč se tvoří edém?

Edém vzniká, když přebytečná tekutina uniká z krevních cév do okolní tkáně. Důvodem může být zvýšený tlak v cévách, onemocněním podmíněná vyšší propustnost cévních stěn, nedostatek bílkovin nebo narušená lymfatická drenáž. Prostřednictvím takových mechanismů může například vysoký krevní tlak, srdeční nedostatečnost, onemocnění jater nebo ledvin, těhotenství a některé léky vést ke vzniku otoků.

Co lze proti otokům dělat?

Jak se edém řeší?

Otoky zmizí, když tělo odstraní přebytečnou tekutinu z tkáně lymfatickým systémem a vyloučí ji ledvinami. Mezi podpůrná opatření patří cvičení, vhodná strava a příjem tekutin, nošení kompresních punčoch (v případě otoků nohou) a případně použití diuretik.

Je edém léčitelný?

Edém je léčitelný, pokud lze léčit základní příčinu (např. srdeční selhání, onemocnění ledvin). K přímému řešení zadržování vody lékaři doporučují v závislosti na případu například drenážní léky, kompresní léčbu a / nebo změnu životního stylu.

Co je edém v koleni?

Co je edém v oku?

Edém oka (makulární edém) je nahromadění tekutiny v makule – v místě nejostřejšího vidění na sítnici. Může být způsobeno například zánětem, cukrovkou, uzávěrem žíly na sítnici nebo úrazem oka. Bez léčby může makulární edém vést k problémům se zrakem nebo dokonce ke ztrátě zraku.

Co je edém kostí?

Kostní edém (edém kostní dřeně) je nahromadění tekutiny v kostní dřeni, často v okolí kloubů. Příčiny zahrnují zranění, zánět nebo onemocnění, jako je osteoartritida a osteoporóza. Edém kostní dřeně může způsobit bolest, ztuhlost a omezení pohybu.

Co dělat s otoky nohou?

Co pomáhá proti otokům na obličeji?

To závisí na příčině otoku: V případě alergií pomáhají antihistaminika; při úrazech studené obklady. Pokud je zadržování tekutin způsobeno srdečními nebo ledvinovými problémy, mohou pomoci diuretika. Obecná opatření ke zmírnění otoků obličeje zahrnují dietu s nízkým obsahem soli, zvedání hlavy při spánku, dostatečnou hydrataci, studené obklady a masáže.

Co je angioneurotický edém?

Co dělat s otoky během těhotenství?

Pokud jste těhotná a trpíte zadržováním vody, měla byste pravidelně cvičit, např. plavat nebo chodit na lehké procházky, zvedat nohy a pít dostatek vody. To podporuje krevní oběh a snižuje zadržování tekutin v tkáních. Noste pohodlnou obuv, vyhněte se dlouhému stání a dbejte na vyváženou stravu bohatou na bílkoviny. Pokud je otok silný nebo přetrvávající, vždy vyhledejte lékařskou pomoc, protože může být příznakem vážné těhotenské komplikace, jako je preeklampsie.

Kdy je edém nebezpečný?