Ejakulace: definice, funkce

Co je to ejakulace?

Během ejakulace vzpřímený penis vypuzuje sperma z močové trubice během orgasmu. Předpokladem mužské ejakulace je sexuální vzrušení: Dotek kůže genitálií (zejména žaludu) a různých erotogenních zón spouští erekci penisu přes erekční centrum v dolní části míchy.

Se zvyšující se mechanickou stimulací žaludu putují vzruchy z dolní míchy dále nahoru do bederní míchy do ejakulačního centra.

Tyto impulsy způsobují kontrakci buněk hladkého svalstva ve stěnách nadvarlete, vas deferens, prostaty a semenných váčků (vesicula seminalis). Toto svalové napětí způsobuje transport sekretu z těchto orgánů do zadní močové trubice, která napíná stěnu močové trubice. To vede k reflexu podobné excitaci svalů pánevního dna (ejakulační reflex).

Toto vzrušení spustí tři až deset rytmických kontrakcí těchto svalů, které pak velkou rychlostí a silou vypudí ejakulát z močové trubice. Současně s touto ejakulací dochází ke kontrakci počáteční části močové trubice, aby se zabránilo zpětnému toku ejakulátu do močového měchýře.

Ejakulace a orgasmus

Jak vypadá ejakulace?

Barva ejakulátu je mléčně bílá až žlutošedá a zakalená. Tenký ejakulát voní jako kaštanový květ. Plavou v ní spermie – 200 až 400 milionů na ejakulát, které ve vaginálním prostředí vydrží asi dva dny.

Množství ejakulátu, které je vytlačeno během ejakulace, je dva až šest mililitrů. Je tvořen sekrety z prostaty, semenných váčků, Cowperových žláz a spermií.

Ejakulace ve stáří

S přibývajícím věkem (zhruba od 40. roku věku) hladina testosteronu u mužů klesá a nastupuje tzv. klimakterický viril – mužská menopauza. V důsledku toho se množství ejakulátu snižuje, ejakulace trvá déle, nastává později a přibývají poruchy ejakulace.

Snížení množství ejakulátu může také nastat v důsledku narušení obvodů kontroly hormonů mezi mozkem a varlaty. Snížit množství ejakulátu mohou i léky (zejména přípravky proti vypadávání vlasů).

Jaká je funkce ejakulace?

Během ejakulace je semenná tekutina transportována z penisu do vaginální klenby ženy. Spermie, které obsahuje, mohou procházet dělohou do vejcovodů a oplodnit vajíčko uvolněné z vaječníku.

Kde se nachází ejakulace?

Jaké problémy může způsobit ejakulace?

V případě bakteriálního zánětu, jako je zánět nadvarlete (epididymitida) nebo prostaty (prostatitida), se hodnota pH ejakulátu zvyšuje z normálních 6.4 až 6.8 až 7.0 až 7.8. Vůně ejakulátu je pak sladká a špinavá a v ejakulátu může být i krev.

Ve velmi vzácných případech je příčinou krve v ejakulátu rakovina, jako je karcinom prostaty, semenných váčků nebo močové trubice.

Tvorba kamenů v prostatě nebo semenných váčcích může také vést ke vzniku krve v ejakulátu, stejně jako konstrikce (striktury) v chámovodu nebo močové trubici.

Při retrográdní ejakulaci je semenná tekutina transportována zpět do močového měchýře. To se může stát, pokud nedojde k nedostatečnému uzavření hrdla močového měchýře během ejakulace. Mezi možné příčiny patří cukrovka, úrazy, břišní operace (jako je chirurgické odstranění prostaty přes močovou trubici) a některé léky.

Termín ejaculatio retarda označuje opožděnou ejakulaci, zatímco ejaculatio defiziens označuje úplný nedostatek ejakulace. Tyto dvě sexuální poruchy mají také obvykle psychologickou příčinu.