Bez na nachlazení

Jaký je účinek černého bezu?

Květy černého bezu (Sambucus nigra) se používají jako tradiční bylinný lék ke zmírnění příznaků nachlazení. Mimo jiné obsahují flavonoidy, silice, triterpeny, slizy a deriváty kyseliny hydroxyskořicové. Celkově bezové květy působí diaforeticky a zvyšují tvorbu hlenu v průduškách.

Lidové léčitelství využívá při léčbě revmatických onemocnění také květy černého bezu podporující látkovou výměnu a mírně močopudné. Navíc šťáva z černého bezu vyrobená z bezinek (botanicky: peckovice) má údajně vliv na nachlazení. To však dosud nebylo vědecky prokázáno.

Bobule však mimo jiné obsahují vitamín C a antokyany. Oba mají antioxidační účinek. To znamená, že mohou učinit agresivní kyslíkové sloučeniny (volné radikály) poškozující buňky neškodné. Vitamin C může také stimulovat imunitní systém. Antioxidační vlastnosti extraktů z černého bezu a jejich možný význam pro imunitní systém jsou předmětem výzkumu.

Jak se bezinky používají?

Bezinky můžete použít jako domácí lék nebo si můžete koupit hotový přípravek v lékárně.

Bezinky jako domácí lék

Dvě až tři čajové lžičky (tři až čtyři gramy) květů černého bezu k tomu přelijte asi 150 mililitry vroucí vody, nechte pět až deset minut louhovat a pak květy přeceďte. Odborníci doporučují vypít takový šálek bezového čaje několikrát denně, nejlépe horký (jako pocení). Denní dávka je 10 až 15 gramů sušených květů.

Při přípravě čaje má smysl kombinovat černý bez s dalšími léčivými rostlinami. Do studeného čaje se hodí například i lipový květ (také diaforetický) a heřmánek (protizánětlivý).

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Hotové přípravky s černým bezem

Nově existují i ​​hotové přípravky s obsahem černého bezu. Kromě hotových čajových směsí to jsou například potahované tablety s práškovými květy černého bezu a alkoholové extrakty ve formě kapek a šťáv. Používejte prosím takové přípravky, které jsou popsány v příbalovém letáku nebo podle doporučení lékaře nebo lékárníka.

Jaké vedlejší účinky může černý bez?

Co byste měli mít na paměti při používání bezinek

Nikdy nejezte syrové bobule kvůli jedovatým složkám. Škodlivé látky obsahují i ​​listy a větvičky černého bezu.

Jak získat černý bez a jeho produkty

Hotové přípravky jako čaj z bezového květu, pastilky nebo tinktury i šťávy z květů či bobulí zakoupíte ve své lékárně nebo drogerii. O použití a dávkování takových přípravků si prosím přečtěte příslušnou příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Zajímavosti o černém bezu

Bez černý (Sambucus nigra) je až osm metrů vysoký keř nebo malý strom z čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae). Pochází z Evropy a některých částí Asie a severní Afriky. Bez černý rád roste v živých plotech, křoví, podél cest a břehů potoků i na hromadách suti. Pověra, že bezový keř byl sídlem ochranných domácích bohů, bránila lidem v jeho kácení v blízkosti stájí, sýpek nebo statků. Proto se na těchto místech často vyskytuje i dnes.

Keř černého bezu má péřovité listy a v létě velké, deštníkovité, s malými, bílými, vonnými květy. Ty se na podzim vyvinou v lesklé černé peckovice ve tvaru bobulí („bezinky“).

Bez černý (také známý jako bez vinný) je příbuzná rostlina (Sambucus racemosa). Jeho „bobule“ jsou ve zralosti červené, nikoli černé. Při konzumaci syrové však také způsobují příznaky otravy, jako je nevolnost, zvracení a průjem.