Zvýšená gama-glutamyltransferáza (Gamma-GT): Příčiny a význam

Gamma-GT mírně zvýšené

U nekomplikované virové hepatitidy, ztučnění jater a chronické konzumaci alkoholu je hladina GGT zvýšená, ale jen mírně. To znamená, že naměřená hodnota nestoupne nad 120 U/l. Dokonce i přetížená játra, jaká se vyskytuje v souvislosti se slabostí pravého srdce (pravostranné srdeční selhání), obvykle nevede k velkým odlehlým hodnotám tohoto enzymu. Totéž platí pro infekci virem Eppstein-Barrové, který způsobuje mononukleózu (známou také jako Pfeifferova žlázová horečka).

Navzdory poměrně malému zvýšení gama-GT vyžadují základní onemocnění urgentní léčbu a měla by být sledována, jak postupují.

Gama-GT středně zvýšená

Pokud chronický alkoholismus vedl k poškození jater, jako je cirhóza nebo alkoholem toxická hepatitida, je zjištěna zvýšená hodnota gama-GT až asi 300 U/l. Podobné hodnoty v krvi se vyskytují u následujících onemocnění:

  • Chronická aktivní hepatitida
  • Hepatocelulární karcinom (nejčastější forma rakoviny jater)
  • Metastázy v játrech
  • akutní nebo chronická pankreatitida (zánět slinivky břišní)

Kromě onemocnění může zvýšení gama-GT způsobit i dlouhodobé užívání některých léků. Patří sem například antikonvulziva používaná při léčbě epilepsie (fenobarbital, fenytoin, primidon a další).

Gamma-GT silně zvýšené

Hodnoty GMT nad 300 U/l u dospělých se označují jako závažná elevace. K takovým hodnotám dochází především při poškození jater otravou. Zodpovědnými toxiny jsou například chemikálie jako tetrachlormethan, benzen nebo nitrosloučeniny, ale také plísňové toxiny jako α-amanitin houby hlíznaté. Poškození jater v souvislosti s onemocněním žlučových cest také vede k výraznému zvýšení gama-GT, například u:

  • stáza žluči (cholestáza)
  • těžký zánět žlučníku (cholecystitida) nebo těžký zánět žlučovodu (cholangitida)

Terapeutická opatření závisí na stupni elevace gama-GT a základní příčině.