endoskopie

Definice

Slovo „endoskopie“ pochází z řečtiny a je přeloženo ze dvou slov „inside“ (endon) a „observ“ (skopein). Jak slovo napovídá, endoskopie je lékařský zákrok, při kterém se používá speciální zařízení - endoskop - k nahlédnutí dovnitř tělních dutin a duté orgány. Tento postup, známý také jako endoskopie, umožňuje lékaři vyšetřovat vyšetřované tělních dutin nebo duté orgány, aby rozpoznaly jakékoli existující nemoci a případně je dokonce ošetřily na místě během endoskopie.

Kromě optického systému (kamery) a zdroje studeného světla má zařízení (endoskop) také flexibilní a tuhé nástroje pro ošetření. Obecně se rozlišuje mezi tuhým nepohyblivým endoskopem (např. Artroskop pro artroskopie of klouby) a flexibilní pohyblivý endoskop (např. endoskop pro gastrointestinální endoskopii) a mezi čistě diagnostickou endoskopií (pro diagnostiku a odběr vzorků tkáně) a terapeutickou endoskopií (pro intervence, známé také jako minimálně invazivní chirurgie).

Indikace

Indikace pro endoskopii lze obecně rozdělit do čtyř velkých skupin: na jedné straně se endoskopie používá hlavně pro diagnostické účely. Během vyšetření může ošetřující lékař prozkoumat příslušný orgán nebo tělesnou dutinu a v případě potřeby odebrat vzorky tkáně (biopsie), aby bylo možné následně stanovit přesnou diagnózu. Klasicky se to používá například pro včasné odhalení rakovina nebo jiné vnitřní nemoci (např. zánět, zranění atd.).

Na druhou stranu se endoskopie používá také k terapeutickým účelům, takže nádory, polypymohou být odstraněny hleny nebo sekrece, cizí tělesa nebo kameny, zastaveno krvácení, rozšířeny zúžení a vloženy materiály. Kromě toho lze endoskopii použít také pro plánování před operací, takže například před operací lze určit přesnou polohu a rozsah expanze nádoru. Nakonec endoskopie slouží také jako možnost následné péče o nádor, aby bylo možné v rané fázi detekovat možné recidivy nebo jinou tvorbu nádoru. Endoskopii lze použít v následujících oblastech: Plíce, jícen a gastrointestinální trakt, hrudní dutina, břišní dutina, ledvinové pánve, měchýř a močovod, klouby, děloha a vejcovody, nos a dutiny, hrtan a zvukovod/střední ucho.