Epidurální analgezie během porodu: Výhody a rizika

Co je to epidurální porod?

Epidurál je anestetický zákrok, který se často používá během porodu k úlevě od často velmi intenzivní bolesti, kterou ženy zažívají. K tomu lékař vstříkne do blízkosti míchy lék, který na určitou dobu potlačí přenos signálů z nervů. Při správném dávkování jsou tak pacienti bez bolesti, ale stále mohou tlačit.

Kdy se epidurál používá při porodu?

Epidurální porod se obvykle provádí na žádost těhotné ženy. Existují však i další důvody pro použití epidurálu během porodu:

  • rizikové porody, například při vysokém krevním tlaku v těhotenství
  • silná bolest při předchozím porodu bez epidurálu
  • těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty
  • určité abnormální polohy dítěte v porodních cestách
  • předpokládané operace během porodu, například epiziotomie
  • onemocnění matky, například cukrovka

Co děláte při epidurálním porodu?

Během epidurálu jsou některé míšní nervy anestetizovány. K tomu lékař speciální jehlou propíchne lokálně znecitlivenou kůži mezi dvěma obratli v oblasti bederní páteře. Těhotná žena normálně leží na levém boku, protože v této poloze dítě netlačí na velké cévy v břiše matky.

Nyní vede jehlu k přední části pevné kůže, která obklopuje míchu (dura mater). Do tohoto tzv. peridurálního prostoru (též epidurálního prostoru) zasune tenkou plastovou hadičku, kterou se vstřikují léky proti bolesti (anestetika). Automatická injekční pumpa zajišťuje konstantní hladinu anestetik. Pacient nyní pociťuje pouze tlak, ale žádnou bolest.

Jaká jsou rizika epidurálního porodu?

V oblasti vpichu mohou bakterie zavedené i přes pečlivou dezinfekci způsobit opouzdřenou sbírku hnisu (absces), který stlačuje míchu a způsobuje bolest. Pacient může být také alergický na užívané léky. Velmi vzácnou, ale nebezpečnou komplikací je náhodné vstříknutí lokálních anestetik do cévy. To může vést k záchvatům a závažným srdečním arytmiím.

Během epidurálního porodu dítěti obvykle nehrozí žádné nebezpečí: dýchání a srdeční tep nejsou užívanými léky téměř ovlivněny.

Na co si musím dát po epidurálním porodu pozor?

Vzhledem k tomu, že svalová koordinace trupu a nohou je po porodu kvůli anestezii na chvíli omezena, měla byste po epidurálním porodu vstávat pouze pod dohledem, abyste se vyhnuli pádu.

Informace o autorovi a zdroji

Tento text odpovídá požadavkům lékařské literatury, lékařským doporučením a současným studiím a byl přezkoumán lékařskými odborníky.