Epidurální anestezie: Použití, výhody, rizika

Co je to epidurál?

Během epidurálu je přenos signálu míšních nervů přerušen injekcí léku. Mícha probíhá podél páteře v míšním kanálu a přenáší nervové signály mezi mozkem a tělem. S PDA se citlivé nervové signály způsobené bolestí, teplotou nebo tlakem již nedostávají do mozku. Stejně tak jsou přerušeny pohybové impulsy z mozku do svalů.

Kdy se používá peridurální anestezie?

Perdurální anestezie je šetrnou alternativou k celkové anestezii u mnoha operací. Může být použit k anestezii velkých oblastí těla, aniž by pacient ztratil vědomí. Používá se také k dlouhodobější úlevě od akutní a chronické bolesti. Zákrok navíc umožňuje porod s nízkou bolestí, a proto mnoho žen požaduje k porodu epidurální injekci.

Další informace: PDA Birth

Co se dělá během epidurální anestezie?

K umrtvení míšních nervů během peridurální anestezie lékař zavede speciální jehlu do dezinfikované kůže nad páteří a posune ji mezi dva obratle. Při tom proniká do různých vazů páteře, až se dostane do tzv. peridurálního prostoru. Tato oblast obklopuje tzv. páteřní mozkové pleny.

Jaká jsou rizika peridurální anestezie?

Mezi další nežádoucí účinky PDA patří dočasná retence moči, kterou je nutné léčit močovým katétrem, nebo náhlý pokles krevního tlaku. Bolesti hlavy po PDA jsou obvykle způsobeny náhodnou perforací kůže míchy. Obvykle je lze dobře léčit léky proti bolesti.

Na co si mám dát pozor po peridurální anestezii?