Kandidóza jícnu: Léčba, příznaky

Stručné shrnutí

 • Léčba: Candidu jícnu lze dobře léčit antimykotiky (antimykotiky) (účinná látka obvykle flukonazol).
 • Příznaky: Drozdová ezofagitida často nezpůsobuje téměř žádné příznaky. Někdy se projevuje jako bolestivé polykací potíže, pálení za hrudní kostí a/nebo nevolnost.
 • Příčiny: Kvasinky Candida napadají a zanítí sliznici jícnu.
 • Rizikové faktory: Léky, které potlačují imunitní systém (imunosupresiva), jiné imunitní nedostatečnosti, silný fyzický stres, strukturální změny v jícnu a zhoršená tvorba žaludeční kyseliny onemocnění podporují.
 • Vyšetření: Lékař prohlédne jícen a odebere stěry ze sliznice.

Co je to drozdová ezofagitida?

Při drozdové ezofagitidě dochází k zánětu sliznice jícnu v důsledku infekce kvasinkovými houbami. Drozd je souhrnné označení pro onemocnění způsobená kvasinkovými houbami Candida. Ezofagitida se týká zánětu jícnu.

Nejčastěji dochází k zánětu jícnu kvasinkou Candida albicans. Je součástí normální ústní flóry, ale u vnímavých jedinců se může rychle šířit. Drozdová ezofagitida je vzácná u lidí s dobře fungujícím imunitním systémem.

Jak se léčí drozdová ezofagitida?

Doktoři dokážou dobře léčit amortickou ezofagitidu pomocí antimykotik, tzv. antimykotik. Obvykle předepisují tablety flukonazolu na dobu 14 až 21 dnů. V případě potřeby podávají i infuze s účinnou látkou, například v nemocnici. Příznaky se obvykle zlepší po týdnu léčby.

Někdy jsou houby Candida odolné vůči flukonazolu. V těchto případech jsou k dispozici další antimykotika (např. kaspofungin nebo amfotericin B).

Lékaři vždy léčí onemocnění, které oslabuje imunitní systém a podporuje drozdovou ezofagitidu. Někdy lékaři objeví takové onemocnění pouze proto, že se nevysvětlitelně objevila drozdová ezofagitida. Pokud dojde například k infekci HIV, je třeba ji rychle léčit. Lékaři léčí poškození jícnu cílenými zásahy, aby zabránili opakování aftové ezofagitidy.

Domácí léky na drozdovou ezofagitidu

Domácí léky mohou v nejlepším případě doplnit konvenční lékařskou léčbu, ale nemohou ji nahradit. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak můžete léčbu nejlépe podpořit sami.

Jaké jsou příznaky drozdové ezofagitidy?

Thrush ezofagitida ne vždy způsobuje příznaky, a proto je asymptomatická. V jiných případech se projevuje jako

 • Potíže s polykáním (dysfagie),
 • Bolest při polykání (odynofagie),
 • pálení za hrudní kostí.

Dalšími možnými příznaky jsou bolest v horní části břicha, ztráta chuti k jídlu a nevolnost, která podporuje hubnutí. V těžkých případech sliznice krvácí a postižení regurgitují krev nebo mají černou stolici.

Candida infekce je charakterizována bělavým povlakem, který se tvoří na sliznicích. U některých pacientů je to již jasně patrné v ústech a krku. Zda je postižen i jícen, lze ale zjistit až při ezofagoskopii.

Jak nebezpečná je drozdová ezofagitida?

Thrush ezofagitida je snadno léčitelná a postižení jsou obvykle bez příznaků po jednom týdnu s antifungální medikací. Plísňová infekce jícnu je u konce po dvou až třech týdnech. Pokud je příčina infekce nejasná, lékaři po ní konkrétně pátrají. Candida se totiž u zdravých lidí takto běžně nešíří.

Další problém: odpor. Je stále běžnější, že jednotlivé aktivní složky již Candidu nepoškozují. V důsledku toho nemusí první léčba pomoci, Candida může dále růst a šířit se. Lékaři pak co nejrychleji přejdou na jinou účinnou látku. K tomu existuje několik alternativ, takže léčba drozdové ezofagitidy je stále úspěšná.

Jak se vyvíjí drozdová ezofagitida?

Thrush esophagitis je způsobena houbami Candida, proto je také označována jako Candida esophagitis. Candida jsou kvasinkové houby, které lze nalézt všude v životním prostředí. Houby žijí jako součást mikrobiomu („přirozené flóry“) v trávicím traktu, aniž by způsobovaly jakékoli problémy. Imunitní systém je drží pod kontrolou.

Pokud je však imunitní systém slabý, může se Candida vymknout kontrole a rychle se množit. Kvasinková houba pak napadá sliznice a zanítí je. U lidí je to hlavně druh Candida Candida albicans, který způsobuje onemocnění, jako je drozdová ezofagitida. Známé non-albicans patogeny zahrnují Candida glabrata a Candida tropicalis.

Thrush ezofagitida není přímo nakažlivá. Příčinné kvasinkové houby Candida však přecházejí z jedné osoby na druhou, například při líbání, a kolonizují sliznice. Samotná nemoc se rozvine pouze tehdy, když se houby mohou šířit.

Léky jako „kortizon“ a další takzvaná imunosupresiva snižují imunitní systém. Šíření plísní mohou usnadnit nejen tablety, ale i spreje s „kortizonem“ (např. na CHOPN nebo astma). Chemoterapie naopak ničí imunitní buňky a tím narušuje imunitní systém.

Antibiotika mohou také podporovat drozdovou ezofagitidu. Napadají bakterie v přirozené slizniční flóře (mikrobiom) a narušují tam rovnováhu. To usnadňuje houbám růst a šíření.

Drozdová ezofagitida při onemocněních se slabým imunitním systémem

Existují také některá onemocnění, která oslabují imunitní systém a činí jej náchylnějším k houbovým infekcím. Tyto zahrnují

 • vrozené imunodeficience
 • HIV / AIDS
 • Rakovina krve a rakovina lymfatických uzlin
 • Diabetes mellitus
 • podvýživa

Stres a emoční vypětí mohou také silně zatížit imunitní systém a podpořit drozdovou ezofagitidu.

Zvýšené riziko v důsledku onemocnění jícnu

Oslabený imunitní systém není vždy příčinou drozdové ezofagitidy. Některá onemocnění postihují jícen a narušují jeho strukturu a funkci. To může oslabit sliznici a její lokální obranyschopnost. Mezi tato onemocnění patří např

 • Výčnělky (divertikly) a zúžení (striktury) stěny jícnu
 • Změněná žaludeční kyselina (možná eliminuje méně choroboplodných zárodků)
 • Achalázie, vzácné onemocnění, při kterém je narušena pohyblivost jícnu
 • Nervová onemocnění, která ztěžují polykání (např. po mrtvici nebo při Parkinsonově chorobě)

Jak lékař diagnostikuje drozdovou ezofagitidu?

Lékaři diagnostikují drozdovou ezofagitidu pomocí endoskopie jícnu. Při této tzv. ezofagoskopii zavedou ústy hadičku s kamerou a vyšetřují sliznici horního trávicího traktu.

Kandidóza je typicky charakterizována bílým plakem, který lze jen stěží setřít nebo opláchnout. Někdy jsou již viditelné v ústech nebo v krku. Sliznice může být velmi citlivá a snadno krvácí.

Lékaři odebírají výtěry z těchto ložisek plaku, které se pak blíže zkoumají v laboratoři. Kvasinková vlákna lze jasně vidět pod mikroskopem. V některých případech se k detekci zamoření v hlubších vrstvách sliznice používají malé vzorky tkáně. Laboratoř může také pomocí výtěrů zkontrolovat, která antimykotika jsou účinná proti drozdové ezofagitidě.