Jícen: Struktura a funkce

Co je jícen?

Jícen je natahovací svalová trubice, která spojuje hltan se žaludkem. Primárně jícen zajišťuje transport potravy a tekutin přes hrdlo a hrudník do břicha.

Vnější vrstva pojivové tkáně zajišťuje pohyblivost jícnu v hrudní dutině při polykání. V této vytěsňovací vrstvě se nacházejí krevní cévy, lymfatické cévy a nervové dráhy. Uvolněné vazivo pod sliznicí je křižováno rozsáhlým žilním plexem.

Jaká je funkce jícnu?

Hlavní funkcí jícnu je transport potravy a tekutin z hltanu do žaludku. Hlen produkovaný jícnem způsobuje, že potrava je při tom ještě kluzčí, takže může hladce sklouznout do žaludku.

Horní svěrač ve spojení s uzavíracími mechanismy hrtanu zajišťuje, že při polykání (aspiraci) nedochází k vdechnutí částeček potravy nebo cizích těles. Díky dolnímu svěrači se žádný kyselý žaludeční obsah nevrací zpět do jícnu. To by jinak poškodilo sliznici jícnu. Díky této souhře svalů funguje polykací proces do jisté míry i proti gravitaci.

Kde se nachází jícen?

Při průchodu bránicí opouští jícen hrudní dutinu a vstupuje do dutiny břišní. Břišní segment (pars abdominální) je krátký: tři centimetry pod bránicí končí jícen. V oblasti ústí žaludku splývá se žaludkem (kardie).

Jaké problémy může způsobit jícen?

Karcinom jícnu (karcinom jícnu) se nejčastěji vyskytuje ve fyziologickém zúžení jícnu. V důsledku těžkého onemocnění jater se mohou vytvořit jícnové varixy. Tyto patologicky rozšířené žíly mohou prasknout a způsobit těžké, někdy život ohrožující krvácení.