Nedostatek estrogenu: Příznaky, příčiny

Deficit estrogenu: Popis

Při nedostatku estrogenu je koncentrace estrogenů (jako je estradiol) v těle příliš nízká. Jedná se o skupinu steroidních hormonů, které jsou primárně zodpovědné za vývoj a regulaci ženského reprodukčního systému a také za vývoj sekundárních pohlavních znaků (jako jsou prsa).

Muži mají také malé množství estrogenu. Zde jsou hormony důležité mimo jiné pro zdraví kostí a metabolismus tuků.

Více o tvorbě a úkolech těchto pohlavních hormonů si můžete přečíst v článku Estrogen.

Nedostatek estrogenu: příznaky

Nedostatek estrogenu se projevuje různými příznaky, které ovlivňují celkové zdraví a pohodu. Následující seznam obsahuje nejčastější příznaky, které se obvykle projevují při nedostatku estrogenu:

Nepravidelná nebo chybějící menstruace.

Estrogen hraje klíčovou roli v regulaci menstruačního cyklu u žen. Nízká hladina estrogenu proto často způsobuje nepravidelnou nebo oslabenou menstruaci. Někdy se menstruace dokonce úplně zastaví (amenorea).

Tyto změny mohou být pro postižené ženy velmi stresující. Ovlivňují také ženskou plodnost.

Teplé záblesky a noční pocení

Spánek navíc narušují náhlé pocity horka a pocení (někdy v kombinaci s bušením srdce). Během dne jsou ženy v důsledku toho často unavené a podrážděné.

Hormonální změny však ne vždy doprovázejí návaly horka – některé ženy uvádějí i chlad, pravděpodobně kvůli oběhovým potížím.

Suché, tenčí sliznice v močovém a pohlavním ústrojí

Nedostatek estrogenu mění sliznice, zejména v oblasti močového a pohlavního ústrojí (urogenitální trakt). Stávají se tenčí, sušší a méně elastické.

Důsledky pro močové cesty

V močových cestách mohou změny způsobit problémy s močením: Vysychání sliznice může způsobit svědění a pálení v močové trubici. Častěji mají postižení také zvýšené nutkání na moč, ale při močení vylučují pouze malé množství moči (polakisurie).

Ztenčení sliznice v důsledku nedostatku estrogenu může také podporovat zánět, například močového měchýře (cystitida).

Důsledky pro genitální trakt

Nedostatek estrogenu také způsobuje vysychání a smršťování poševní tkáně (atrofii). To může způsobit, že pohlavní styk je pro postižené ženy nepříjemný až bolestivý.

Dalším přispívajícím faktorem je, že nedostatek estrogenu mění výtok z pochvy. Často se stává tenčí a méně kluzký.

Více křehké kosti

Estrogen je nezbytný pro vysokou hustotu kostí a tím i pro silné kosti. Reguluje činnost kostotvorných buněk (osteoblastů) a buněk odbourávajících kost (osteoklastů).

Hustota kostí proto klesá, když jsou hladiny estrogenu nízké. Kosti se tak stávají křehčími, zvyšuje se riziko osteoporózy (s následky jako bolesti zad, zlomeniny kostí i bez velké síly apod.).

Psychologické příznaky

Estrogen hraje roli při regulaci nálady a emoční pohody.

V souladu s tím nedostatek estrogenu přispívá ke změnám nálady, depresivní náladě a úzkosti. V důsledku toho často trpí sociální vztahy a pracovní výkon.

Kognitivní porucha

Pokud jsou hladiny estrogenu v krvi příliš nízké, má to negativní vliv na kognitivní funkce a paměť. Nedostatek estrogenu je spojen se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby a dalších forem demence.

Kardiovaskulární rizika

Estrogen má ochranný účinek na kardiovaskulární systém, např. přispívá k elasticitě cév (důležité pro regulaci krevního tlaku) a příznivě ovlivňuje metabolismus lipidů.

Nedostatek estrogenu proto může zvýšit riziko srdečních onemocnění, mrtvice a dalších kardiovaskulárních problémů.

Zvýšení tělesné hmotnosti

U žen v menopauze však může být nárůst hmotnosti vyvolán nejen nedostatkem estrogenu, ale také sníženým bazálním metabolismem a zvýšeným hladem. Zadržování vody v tkáních (edém), ke kterému dochází častěji v období před poslední menstruací (menopauza), také často žene údaj o hmotnosti na váze nahoru.

Bolest

Nedostatek estrogenu může oslabit svaly a vazy pánevního dna, což může způsobit bolesti břicha a nepohodlí. Důkazy studie o tom jsou však nejasné.

Nedostatek estrogenu je také spojován se zrychleným stárnutím meziobratlových plotének, které často spouští bolesti zad.

Nedostatek estrogenu navíc přispívá k bolesti a zánětu kloubů, protože estrogen má protizánětlivé vlastnosti.

Ztráta vlasů

Estrogeny hrají roli při růstu vlasů a udržení zdravé pokožky. Proto při nedostatku estrogenu vlasy řídnou a stávají se křehčími. V některých případech to vede k viditelné ztrátě vlasů.

Obtížné polykání a chrápání

Zatím však není jasné, jakými mechanismy přesně hormonální změny během menopauzy (např. nedostatek estrogenu) mohou způsobit polykací potíže.

Některé ženy v menopauze také uvádějí, že častěji chrápou nebo trpí syndromem spánkové apnoe. Zda nedostatek estrogenu spouští tyto potíže, nebylo dosud prokázáno.

Nedostatek estrogenu: léčba

Zda a jak je nedostatek estrogenu léčen, závisí na individuálním případě. Rozhodující je například to, co způsobuje nízkou hladinu estrogenu a jak závažné jsou výsledné příznaky.

V zásadě existují různé způsoby, jak kompenzovat nedostatek estrogenu:

Hormonální substituční terapie (HRT).

HRT je nejběžnější léčebnou metodou ke korekci nedostatku estrogenu, zejména u žen s menopauzálními příznaky. Cílem však není obnovit hladiny hormonů na úroveň před menopauzou.

Cílem je spíše zvýšit hladinu estrogenu v krvi do takové míry, aby ustoupily tíživé příznaky nedostatku estrogenu.

K dosažení tohoto cíle se pacientkám podává estrogen (často v kombinaci s progesteronem) ve formě pilulek, náplastí, gelů, krémů nebo vaginálních kroužků. To může zmírnit nepříjemné příznaky nedostatku estrogenu, jako jsou návaly horka, noční pocení a suchost pochvy, a tím výrazně zlepšit kvalitu života postižených.

Hormonální substituční terapie se ukázala být bezpečnou a účinnou léčbou pro mnoho žen trpících nepříjemnými symptomy menopauzy. Přesto s sebou nese i rizika:

Například HRT zvyšuje riziko krevních sraženin a následné vaskulární okluze, jako je mrtvice nebo plicní embolie. Zvyšuje se také riziko některých druhů rakoviny (např. rakoviny prsu).

Tato rizika však lze snížit tím, že lékaři hormonální léčbu individuálně přizpůsobí anamnéze ženy a existujícím rizikovým faktorům – například s ohledem na typ a dávkování hormonálního přípravku.

Přečtěte si více o výhodách a rizicích HRT v článku Hormonální substituční terapie.

Lokální estrogenová terapie

Pro ženy, které trpí lokalizovanými příznaky, jako je suchost a tkáňová atrofie ve vaginální oblasti, může být účinnou léčbou čistý vaginální estrogenový přípravek.

Prostřednictvím vaginálního krému, vaginálních tablet nebo vaginálního kroužku dostává vaginální tkáň přímo nízkou dávku estrogenu. To umožňuje zvýšení místního množství hormonu, což může zmírnit místní příznaky nedostatku estrogenu – s minimálními systémovými vedlejšími účinky.

Výjimka: Krémy s vysokými dávkami estradiolu

V důsledku toho – stejně jako u jiných forem hormonální substituční terapie – se mohou objevit systémové vedlejší účinky, například zvýšené riziko rakoviny prsu a vaječníků a krevních sraženin.

Kromě toho některé ženy reagují na lokální aplikaci estrogenu např. přechodným svěděním, pálením kůže a/nebo kožní vyrážkou.

Vaginální krémy s vysokými dávkami estradiolu byste měla používat pouze pro jeden léčebný cyklus po dobu maximálně čtyř týdnů. Také byste se měli zdržet jejich užívání, pokud již užíváte jiný lék na hormonální substituční terapii (např. hormonální tablety).

Selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM).

SERM jsou třídou léků, které působí selektivně na dokovací místa (receptory) estrogenu v různých tkáních. Mohou tak pomoci zmírnit některé příznaky nedostatku estrogenu, jako je úbytek kostní hmoty, bez rizik spojených s konvenční HRT.

Jedním zástupcem této skupiny činidel je raloxifen. Je schválen pro prevenci a léčbu osteoporózy u žen po menopauze.

Bioidentická hormonální substituční terapie (BHRT)

Je však důležité mít na paměti, že bezpečnost a účinnost BHRT nebyla dosud jednoznačně prokázána.

Nedostatek estrogenu: Co můžete udělat sami

Pokud trpíte příznaky, jako jsou návaly horka, poruchy spánku a přibírání na váze v důsledku nedostatku estrogenu, můžete s tím také něco udělat sami.

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl může pomoci zmírnit některé příznaky nedostatku estrogenu a zvýšit celkovou pohodu. Mezi smysluplné akce patří:

  • pravidelné cvičení
  • vyvážená strava
  • zvládání stresu / snižování stresu
  • Udržovat si zdravou váhu

Tyto strategie mají pozitivní vliv na hormonální rovnováhu.

Léčivé rostliny

Některé rostliny jako sója a červený jetel obsahují takzvané fytoestrogeny. Jedná se o rostlinné sloučeniny s účinky podobnými estrogenu. Proto se k léčbě klimakterických příznaků často používají doplňky stravy obsahující například výtažky ze sóji nebo červeného jetele.

Podle současných pokynů pro peri- a postmenopauzu mohou být fytoestrogeny skutečně prospěšné. Údaje jsou však nejasné a bezpečnost mnoha přípravků je nejistá.

Další léčivá rostlina, která je často zmiňována jako účinný pomocník proti návalům horka & spol. je černá cohosh (Cimicifuga). Standardizované výtažky z léčivé rostliny jsou oficiálně schváleny jako léky ke zmírnění příznaků menopauzy.

Alternativní medicína

Některé alternativní metody, jako je akupunktura nebo jóga, jsou také údajně schopny zmírnit příznaky nedostatku estrogenu. Účinnost těchto metod nebyla dosud jednoznačně prokázána.

Některé ženy na ně přesto spoléhají a používají je – často vedle jiných opatření (jako je hormonální substituční terapie) jako součást holistického léčebného plánu.

Nedostatek estrogenu: příčiny a rizikové faktory

Různé příčiny a rizikové faktory podporují rozvoj nedostatku estrogenu. Nejběžnější jsou:

Menopauza

Menopauza je přirozený biologický proces, který znamená konec plodných (reprodukčních) let ženy: produkce estrogenu ve vaječnících postupně klesá.

V určitém okamžiku nastává poslední menstruace (menopauza). To se obvykle děje ve věku 45 až 55 let.

Předčasná menopauza

Lékaři hovoří o předčasné menopauze, kdy vaječníky přestanou fungovat před 40. rokem života a tím také přestanou produkovat estrogen. Dalším termínem pro toto je primární ovariální selhání (POF).

Související nedostatek estrogenu může u mladých žen vyvolat stejné příznaky jako u starších žen během „normální“ menopauzy – například suchost pochvy a návaly horka.

Lékařské ošetření

Za příliš málo estrogenu mohou i různé lékařské postupy.

Pokud jsou například jeden nebo oba vaječníky chirurgicky odstraněny (nazývané ooforektomie nebo ovariektomie), přirozeně to snižuje produkci estrogenu. Chemoterapie a radiační terapie mohou mít stejný účinek.

Tyto léčby jsou však často povinné k léčbě různých stavů, jako je rakovina nebo endometrióza.

Hypogonadismus

Termín hypogonadismus označuje nedostatečnou činnost gonád (vaječníků, varlat). Zejména v případě vaječníků je to spojeno s omezenou tvorbou hormonů, tedy nedostatkem estrogenů.

Hypogonadismus může být způsoben vrozenými poruchami, jako je Turnerův syndrom, nebo získanými poruchami, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS). U dospívajících způsobuje opožděnou pubertu. V některých případech se rozvíjí i neplodnost a různé zdravotní problémy.

Nepříznivé faktory životního stylu

Někdy je příčinou příliš nízké hladiny estrogenu nezdravý životní styl.

Například extrémní hubnutí, nadměrné cvičení a poruchy příjmu potravy narušují hormonální rovnováhu těla. To může mít za následek mimo jiné nízkou hladinu estrogenu.

Genetické faktory a autoimunitní onemocnění

Například u autoimunitní ooforitidy imunitní systém napadá vaječníky, což způsobuje zánět tkáně. V důsledku toho předčasně selhávají vaječníky (primární ovariální selhání, POF) – hladina estrogenu klesá.

Nedostatek estrogenu: vyšetření a diagnostika

K odhalení nedostatku estrogenu je nutné důkladné zhodnocení anamnézy, fyzikální vyšetření a laboratorní testy – a někdy i další testy. Cílem je určit základní příčinu nedostatku hormonů a vyloučit další možné stavy, které způsobují podobné příznaky.

Zdravotní historie

Lékař nejprve odebere vaši anamnézu (anamnézu). To může zahrnovat informace o vašem menstruačním cyklu, nástupu menopauzy, předchozích operacích a jakékoli anamnéze.

Lékař se vás také podrobně zeptá na vaše příznaky. Ty mohou poskytnout konkrétnější informace o hormonální nerovnováze.

Vyšetření

Na základě fyzického vyšetření lékař posoudí váš celkový zdravotní stav a bude hledat viditelné známky nedostatku estrogenu (např. suché sliznice, vypadávání vlasů).

Laboratorní testy

Poté jsou často naplánovány krevní testy k měření různých hladin hormonů. Nejčastěji se zjišťují hladiny estrogenu, progesteronu, folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH) v krvi.

Kromě toho jsou často nutné testy funkce štítné žlázy a dalších hormonů k vyloučení stavů s příznaky podobnými nedostatku estrogenu.

Zobrazovací studie

V některých případech jsou zobrazovací studie užitečné k podrobnějšímu objasnění nedostatku estrogenu.

K vizualizaci vaječníků a posouzení jejich struktury a funkce lze použít například ultrazvukové vyšetření nebo magnetickou rezonanci (MRI). To může pomoci odhalit stavy, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS) nebo nádory, které mohou způsobovat nedostatek estrogenu.

Doplňkové zkoušky

Pokud je podezření na autoimunitní nebo genetickou příčinu nedostatku estrogenu, jsou k potvrzení diagnózy nutné další testy.

Například analýza karyotypu pomáhá odhalit chromozomální abnormalitu, jako je Turnerův syndrom, který způsobuje hypogonadismus gonád a tím nedostatek estrogenu.