Euphrasia (oko): Účinky

Jaký účinek má Euphrasia?

Euphrasia (světlík) má údajně zmírňovat bolest, má antibakteriální a protizánětlivý účinek, zejména na oko.

Schváleny jsou přípravky Euphrasia homeopatického nebo antroposofického terapeutického směru. Používají se při očních problémech jako např

  • nehnisavý zánět spojivek
  • podráždění spojivky
  • Katarální zánět oka se zvýšeným slzením
  • Otok očního víčka (edém očního víčka)

Mezi složky světlíku patří iridoidní glykosidy, lignany, flavonoidy a fenylethanoidní glykosidy. Dosud však nebylo objasněno, které konkrétní složky jsou za tyto účinky zodpovědné.

V lidovém léčitelství se eufrazie používá i při jiných zdravotních potížích, jako je kašel, nachlazení, suchost nosních sliznic, kožní a žaludeční potíže, dna a revmatismus. Účinnost léčivé rostliny v těchto oblastech nebyla vědecky prokázána.

Jak se oční světlo používá?

Přípravky Euphrasia jsou dostupné jako homeopatické/antroposofické přípravky (oční masti, globule, kapky). Na přesnou aplikaci a dávkování se prosím zeptejte svého naturopata, lékaře nebo lékárníka.

Čaj z světlíku prý pomáhá vnitřně při gastrointestinálních potížích. Čaj připravíte tak, že jednu až dvě čajové lžičky kvetoucí byliny zalijete vroucí vodou a necháte asi deset minut louhovat.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu a i přes léčbu se nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké vedlejší účinky může Euphrasia způsobit?

Při správném použití nejsou známy žádné vedlejší účinky.

V případě suchého nebo ucpaného nosu může světlík zpomalit tok hlenu díky svému adstringentnímu (stahujícímu) účinku, případně příznaky zhoršit.

Co byste měli mít na paměti při používání Euphrasia

Z hygienických důvodů odborníci doporučují, abyste si světlík sami nesbírali a neaplikovali ho do oka. Místo toho by se do oka měly aplikovat pouze sterilní léky připravené k použití z lékárny.

Jak získat produkty Euphrasia

Světlík je dostupný jako homeopatický nebo antroposofický lék, například ve formě kapek a globulí Euphrasia pro vnitřní použití a jako oční kapky a oční masti na světlo.

Eufrazii můžete zakoupit v sušené formě v dobře zásobených obchodech s čajem a kořením.

Co je to eyebright?

Euphrasia officinalis neboli světlík lékařský se používá v lékařství a je to druh s širokou škálou forem, který je v Evropě velmi běžný. Jednoletá, bylinná rostlina tvoří rozvětvené stonky vysoké až 30 centimetrů s různě tvarovanými lístky.

Květenství tvoří bílé hltanové květy s fialovou žilnatinou, které jsou složeny z třílaločného horního pysku a dvoulaločného spodního pysku se žlutou skvrnou.

Světlík roste na pastvinách, málo hnojených loukách a drsných travních porostech. Jako poloparazit proniká do kořenů trav a získává z nich živiny. To si vysloužilo Euphrasia officinalis lidová jména zloděj pastvin, zloděj mléka, gibinix, mléčný šelf nebo luční vlk.