Pupalkový olej na ekzém

Jaký účinek má pupalkový olej?

Olej ze semen pupalky dvouleté (Oenotherae oleum rafinatum) obsahuje velké množství kyseliny linolové a kyseliny gama-linolenové – dvou důležitých polynenasycených mastných kyselin. Prospěch z toho mají lidé s neurodermatitidou (atopickým ekzémem).

Zde nastupuje hojivý účinek pupalkového oleje: poskytuje potřebnou kyselinu gama-linoleovou, která umožňuje pokožce ukládat více vlhkosti a zmírňuje svědění související s onemocněním.

K čemu se pupalkový olej používá?

Pupalkový olej je lékařsky schválen pro úlevu od příznaků neurodermatitidy (zejména svědění).

Dále se diskutuje o tom, zda orálně užívaný pupalkový olej snižuje potíže v menopauze – například návaly horka způsobené hormonálními změnami. Vědecké poznatky však nejsou přesvědčivé.

V lidovém léčitelství je rostlině dále připisován léčivý účinek při následujících onemocněních:

  • Trávicí problémy
  • astma
  • vypadávání vlasů
  • bolení v krku
  • mentální abnormality, jako je hyperaktivita u dětí
  • modřiny
  • vysoký krevní tlak

Vědecké důkazy o účinnosti pupalkového oleje v těchto oblastech chybí.

Jaké vedlejší účinky může pupalkový olej způsobit?

Jak se pupalka používá?

Mastný olej ze semen rostliny lze použít vnitřně i zevně.

Pro vnitřní použití jsou k dispozici kapsle s pupalkovým olejem: Denně by se měly užívat dva až tři gramy oleje. To odpovídá 160 až 240 miligramům kyseliny gama-linolenové. Tobolky užívejte po jídle a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Pro děti do dvanácti let se doporučuje denní dávka jeden až dva gramy pupalkového oleje.

Pro správné použití si přečtěte příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Co byste měli zvážit při používání pupalkového oleje

Přípravky s pupalkou nepoužívejte u kojenců a malých dětí do jednoho roku, protože možná rizika nejsou dostatečně prozkoumána.

Léčba pupalkou může vyvolat epileptické záchvaty. Epileptici by proto měli být při vnitřním i vnějším použití pečlivě sledováni nebo se léčivé rostlině úplně vyhnout. Opatrnosti je třeba také u schizofrenních jedinců, zvláště pokud jsou léčeni léky, jako jsou fenothiaziny.

Není jasné, zda současné užívání pupalky dvouleté a léků, jako jsou antikoagulancia/ředidla krve (antikoagulancia, antiagregancia) způsobuje interakce. Lidé užívající takové léky by si měli dávat pozor na možné krvácení během léčby pupalkovým olejem.

Jak získat produkty z pupalkového oleje

Co je pupalkový olej?

Pupalka obecná (Oenothera biennis) patří do čeledi pupalkovité (Onagraceae). Pochází ze Severní Ameriky, ale nyní se vyskytuje v mnoha dalších částech světa. Pro těžbu oleje se rostlina pěstuje v Americe a Evropě.