Cvičení Achillova tendonitida (Achillodynia)

Pokud dojde k zánětu Achillova šlacha, Achillova šlacha může být vážně ovlivněna zraněním a oslabena trvalou úlevou. Během terapie je proto nezbytné znovu posílit šlachu a udržet pohyblivost. Toho je dosaženo pomocí cvičení a navíc je stimulován přirozený metabolismus, takže Achillova šlacha je optimálně dodáván. Cvičení pro Achillova šlacha zánět by neměl být prováděn během akutní fáze zánětu, ale pouze v případě, že zánět ustoupil. Jinak se šlacha může zhoršit a dodatečně podráždit.

Trvání

Doba trvání zánětu Achillovy šlachy vždy závisí na aktuálním vývoji onemocnění a na tom, jak dlouho problémy existují. V raných stádiích onemocnění může stačit zdržet se sportu po dobu 1–2 týdnů a současně provádět zvláštní výkony strečink a posilovací cvičení na Achillovu šlachu. Pokud onemocnění existuje delší dobu a je pokročilejší nebo dokonce vyžaduje chirurgický zákrok, může to znamenat několikaměsíční terapii a sportovní čas pro pacienty.

Cvičení / terapie

V případě Achillová tendonitida, existuje řada cviků, které lze provést, aby se šlacha poté znovu posílila a přispěla ke zlepšení koordinace a mobilita. Cvičení by se však neměla provádět během akutní zánětlivé fáze. Strečink Achillovy šlachy Postavte se před zeď.

Postižení noha stojí před stěnou špičkami prstů, takže na podlaze je pouze pata. Zdravý noha stojí o krok dále zpět. Protáhněte přední část noha a přibližte se pánví ke zdi, dokud neucítíte, že se táhne.

Držte to po dobu 20 sekund. Posílení a stabilizace Postavte se na cvičení rovně a vzpřímeně, kolena na šířku ramen a mírně ohnutá. Když jste našli zabezpečeného vyvážit, proveďte přímý skok nahoru.

Protáhněte nohy ve vzduchu, ale při přistání je znovu ohýbejte. Dopadněte na celou nohu. 10 opakování.

Koordinace, Stabilizace a posílení Postavte se na zraněnou nohu. Noha je zcela na zemi a druhou nohu volně drží ve vzduchu. Nyní ohněte koleno, jako byste se chystali udělat koleno.

Ujistěte se, že vaše koleno nepřesahuje špičku chodidla. Pokud pocítíte napětí v Achillově šlachu vzadu, narovnejte se znovu. 10 opakování.

Stretch Udělejte velký výpad a podepřete se rukama na podlaze. Přední noha je mezi vašimi rukama. Nyní položte tuto nohu na patu a vytáhněte špičky prstů směrem k sobě a udržujte zadní nohu co nejrovnější.

Držte úsek po dobu 20 sekund. Stretch Postavte se rovně a vzpřímeně. Nyní se dotkněte podlahy rukama a nohy udržujte co nejrovnější.

Nyní pomalu běžte dopředu rukama, dokud vaše tělo není rovné, a pak pomalu běžte zpět do výchozí polohy. Stabilizace a koordinace Postavte se na zraněnou nohu. Vaše noha je zcela na zemi, druhá noha je volně ve vzduchu.

Nyní ohněte koleno, jako byste chtěli udělat koleno. Ujistěte se, že vaše koleno nepřesahuje špičku chodidla. Pokud pocítíte napětí v Achillově šlachu vzadu, narovnejte se znovu. Proveďte 10 opakování.

  • Úsek Achillovy šlachy
  • Posílení a stabilizace
  • Koordinace, stabilizace a posilování
  • Prodloužení
  • Prodloužení
  • Stabilizace a koordinace