Cvičení po cévní mozkové příhodě | Mrtvice: Může fyzioterapie pomoci?

Cvičení po mrtvici

Je důležité, aby zbývající reziduální funkce byly stimulovány a trénovány co nejdříve, aby je bylo možné udržovat a podporovat. Kromě toho další neporušené mozek struktury by měly být proškoleny, aby mohly převzít úkoly ve všech oblastech mozku, které byly narušeny. Výběr cvičení je založen na aktuálních příznacích, přáních a cílech pacienta a jeho obecně stav.

Výcvik se v zásadě vždy provádí od hrubých dovedností (např. Zvedání rukou) po jemné dovednosti (např. Psaní). Kromě toho musí být nejprve obnoveny základní funkce (např

stabilní oběh, vyvážit, kontrola polohy) před zahájením konkrétního tréninku (např. trénink chůze). Pokud má postižená osoba závažná omezení, provádí první pohyby pasivně terapeut, poté asisstivně (= s podporou) a poté aktivně sám pacient. První cvičení tedy spočívají například ve změně polohy a přenosu (z ležení do sedu, ze sedu do stoje atd.)

Pokud to funguje dobře, lze zahájit obtížnější úkoly, jako je chůze na místě s přidržením, poloviční kolena nebo vyvážit cvičení jako: Je důležité, aby byla cvičení vybírána a přizpůsobována denní formě. Komplexní sbírku mnoha různých cviků najdete zde: Cvičení mrtvice

  • Zůstatek: Pacient stojí zády opřený v rohu místnosti. Nyní dostal za úkol na krátkou chvíli střídavě zvedat jednu nohu z podlahy. Alternativně lze před něj umístit malou stoličku, na kterou má střídavě položit jednu nohu.
  • Pokud jsou problémy hlavně v horních končetinách, lze nejprve provést mírné stírací pohyby na stole a později uchopovací pohyby (např. Lahve, velké koule atd.).

Stimulace svalů

Mrtvice pacienti s hemiplegií mají prospěch z cílené svalové stimulace: takzvané EMG řízené elektrostimulace. V tomto případě zkratka EMG znamená elektromyografie a znamená, že se měří a zaznamenává elektrická svalová aktivita. Terapie je založena na myšlence neuroplasticity mozek.

Podle této myšlenky je možné, že zdravé části mozek naučit se funkce narušených nervových buněk, nervových spojení nebo celých oblastí mozku. Elektrostimulace řízená EMG funguje následovně: K trénované svalové skupině jsou připojeny elektrody (např. Na horní část paže, předloktí, stehno nebo nižší noha). Ty měří svalové proudy, i když jsou jen minimální.

Pacient dostane úkol aktivovat ochrnuté svaly. Často není viditelný žádný pohyb, takže pacient reaguje frustrovaně a vzdá se. S EMG řízenou stimulací svalů je situace jiná: Elektrody registrují pokus o pohyb a zesilují ho tak, aby byl pohyb prováděn.

Tímto způsobem mozek dostává pozitivní zpětnou vazbu za své úsilí. Po opakovaném úspěchu to vede k a studium proces, který stimuluje tvorbu nových synapsy (spojení) mezi nervovými buňkami. Procedura byla vědecky testována a podle aktuálních výsledků studie má pozitivní vliv na rehabilitaci po a mrtviceNení vhodné, pokud je končetina zcela paralyzována (= Plegy), postižená osoba nosí kardiostimulátorje epileptický nebo těhotný.