Cvičení po operaci | Cvičení pro existující artrózu kolena

Cvičení po operaci

Následná léčba operace pro kolenní kloub artróza závisí především na zvoleném chirurgickém výkonu. Podle toho, zda byl učiněn pokus o zachování kolenní kloub pomocí různých možných chirurgických zákroků nebo podle toho, zda pacient podstoupil částečnou nebo úplnou endoprotézu, se může následná léčba lišit. Zejména s ohledem na nutnou dobu odpočinku a povolené plné zatížení.

V zásadě je však cílem následné léčby dostat pacienta zpět do každodenního života fitness tak rychle, jak je to možné. Z tohoto důvodu následná léčba začíná v den operace lehkými pasivními mobilizačními cviky, stejně jako manuální terapií a lymfy odvodnění. Tato fáze je nesmírně důležitá, aby se zabránilo strukturám v kolenní kloub od slepení a zajištění nejlepší možné pohyblivosti kolenního kloubu.

Pacient bude postupně schopen více zatížit noha znovu, stejně jako ohnout a natáhnout. Následná léčba se proto vždy individuálně přizpůsobuje postupu hojení pacienta. V průběhu času se následná léčba skládá hlavně z různých cvičení k posílení, protažení, zlepšení koordinace a stability a ke zvýšení rozsahu pohybu.

Součástí doléčování i společných sportů (gymnastika nebo aqua) může být také trénink chůze a skupinová terapie. jogging). Pacient také dostává a plán školení doma s cvičeními, která se mají provádět pravidelně. Pro úspěšnou následnou léčbu je důležité, aby lékaři, terapeuti a pacient úzce spolupracovali a dodržovali předepsaná opatření.

Drogy

Léky proti bolesti jsou často první volbou léků na koleno artróza. Kvalita postižených osob je vážně omezena bolest. Jako nejvhodnější se ukázaly takzvané NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) léky proti bolesti.

Jedná se o látky, které potlačují tvorbu vlastního těla bolest a zánětlivé látky, tzv prostaglandiny. Agenti výběru z této skupiny jsou například ibuprofen, Diklofenak nebo kyselina acetylsalicylová (ASA). Alternativou k NSAID jsou lépe tolerované inhibitory COX-2, které působí specificky na určitý enzym a způsobují tak méně nežádoucích účinků.

Účinnými látkami z této skupiny jsou koxib (např. Etorikoxib). Pokud výše uvedené léky proti bolesti nevedou k požadovanému úspěchu, lze použít silnější léky, jako jsou opioidní analgetika. Mezi ně patří tilidin, tramadol, morfium or oxykodon. Kromě léků proti bolesti, z nichž mnohé mají také protizánětlivý účinek, podávání kortizon může být také vhodné bojovat proti zánětu kloubů. Homeopatika, masti a krémya antroposofické léky mohou také pomoci zmírnit příznaky.