Cvičení proti inhalační bolesti

Bolest když vdechování může mít řadu různých příčin, nemusí s ním vždy souviset onemocnění průdušek nebo plic. V rámci léčby specifické strečink a posilovací cvičení, stejně jako jisté dechová cvičení může přinést výrazné zlepšení příznaků u postižených. Kvůli hrozbě bolest spojený s dýchání, mnoho postižených lidí často myslí na vážná onemocnění a jsou tak paničtí, že se příznaky ještě zhoršují.

 • Chřipka-jako infekce, které postihují hlavně dýchací trakt, patří mezi nejčastější příčiny dýchání bolest.
 • V horších případech pneumonie nebo plicní embolie může být také spouštěčem bolesti, když dýchání.
 • Chronická onemocnění, jako je astma a COPD může také způsobit bolest při vdechování.
 • Nicméně, plíce nezávislé problémy mohou také způsobit bolest při vdechování. Patří sem například pohmožděniny v oblasti truhla, napnuté svaly, sevřené žebro nervy nebo zablokované obratle. Zejména to druhé lze často léčit konzervativně prováděním konkrétních cvičení.

Cvičení pro doma

Vydechněte úplně a pak držte ústa a nos Zavřeno. Nyní předstírejte, že dýcháte. To vytváří vakuum v plicích, což způsobuje membrána napnout a tím zmírnit okolní napětí.

Nadechněte se co nejhlubší a poté co nejrychleji vydechněte veškerý vzduch. Toto cvičení protahuje membrána aby bylo více prostoru k dýchání. Lehněte si na záda a natáhněte ruce do strany.

Nyní odvalte ruce a ramena směrem k podlaze tak, aby se lopatky zvedly z podlahy. Vydechněte přitom. Pak vyklopte ruce a ramena nahoru a nadechněte se.

Lopatky jsou zatlačeny do podlahy. Lehněte si na záda a položte ruce na sebe, nejprve na levé žebro, takže spodní prst je ve spodní části žebra. Nyní se vědomě nadechněte a stiskněte tlačítko žebra s rukama při výdechu.

Po 10 cyklech dýchání vyměňte strany. Prsty najděte bod, který vás bolí při dýchání. Poté na něj zatlačte a několikrát dýchejte a vydechujte, dokud se bolest nezlepší.

Stejným způsobem postupujte u ostatních bolestivých bodů. Nadechněte se a nafoukněte žaludek co nejvíce. Při výdechu jej nechte zploštit.

10 opakování. Natáhněte ruce nejprve dopředu a potom nahoru a zhluboka se nadechněte. Držte napětí několik sekund a pak nechte ruce spadnout směrem k podlaze a slyšitelně vydechněte.

Další cvičení naleznete zde:

 • Dechová cvičení
 • Cvičení na astma
 • CHOPN - cvičení z fyzioterapie
 1. Vydechněte úplně a pak držte ústa a nos Zavřeno. Nyní předstírejte, že dýcháte. To vytváří vakuum v plicích, což způsobuje membrána napnout a tím zmírnit okolní napětí.
 2. Dýchejte co nejhlouběji a poté co nejrychleji vydechněte veškerý vzduch.

  Tímto cvikem se protahuje bránice, takže je více místa k dýchání.

 3. Lehněte si na záda a natáhněte ruce do strany. Nyní odvalte ruce a ramena směrem k podlaze tak, aby se lopatky zvedly z podlahy. Vydechnout.

  Pak vyklopte ruce a ramena nahoru a nadechněte se. Lopatky jsou zatlačeny do podlahy.

 4. Lehněte si na záda a položte ruce na sebe, nejprve na levý pobřežní oblouk tak, aby spodní prst je ve spodní části žebra. Nyní vědomě dýchejte a při výdechu zatlačte rukama na žebra.

  Po 10 cyklech dýchání vyměňte strany.

 5. Pomocí prstů najděte bod, který bolí, když se nadechnete. Pak je stiskněte a několikrát vydechněte a vydechněte, dokud se bolest nezlepší. Stejným způsobem postupujte u ostatních bolestivých bodů.
 6. Nadechněte se a nafoukněte žaludek tak daleko, jak je to možné.

  Při výdechu jej nechte zploštit. Opakujte 10krát.

 7. Natáhněte ruce nejprve dopředu a potom nahoru a zhluboka dýchejte. Držte napětí několik sekund a pak nechte ruce spadnout směrem k podlaze a slyšitelně vydechněte.