Cvičení proti skolióze

Při léčbě je důležité, aby postižení mohli pravidelně cvičit a mohli tato cvičení provádět samostatně. Teprve potom může být Schrothova léčba úspěšná. Mělo by být zřejmé, jaká je deformace páteře (konvexní nebo konkávní) skolióza v bederní páteři nebo BWS).

K léčbě tohoto patologického směru se používá fyzioterapie (skolióza). Zvláště na začátku provádějte cvičení před zrcadlem. Tímto způsobem poznáte a lépe opravujete nesprávné polohy. Zejména na začátku by mělo být trénováno vědomí těla.

Cvičení podle Schrotha

 • Cvičení proti skolióza v bederní páteři Postavíte se na obě kolena a pod levé koleno si dáte polštář. Položíte obě ruce na boky a paže jsou ohnuté asi o 90 stupňů. Vraťte se ke své opravné pozici a proveďte krk dlouhý.

  Projekt stydká kost je přitahována k pupku a pánev je nakloněna dopředu. Nyní vysuňte vpravo noha na stranu. Nyní se postavte na levé koleno, které je pod ním, a na pravou patu.

  Ramena jsou napnutá směrem ven, izometricky. Je důležité, aby horní část těla a natažené noha tvoří přímku a horní část těla se nesbalí na levou stranu. Jinak nebudou posilovány svaly pravé bederní páteře.

 • Co se opravuje?

  Také v tomto cvičení máme stejný účinek jako v prvním. Levá bederní boule je korigována posílením pravých svalů bederní páteře a tím tažením těl obratlů na pravou stranu. To také vede k a strečink celé páteře a erekce v sagitální rovině.

  Napnutím obou paží, obou stran lopatka lze navíc posílit.

 • Doba trvání: Jako začátečník (4 × 5) a pokročilý (5 × 10). Mezi tím udělejte asi 60 sekund pauzu.
 • Cvičení proti skolióze v BWS Toto cvičení se nazývá housenka a provádí se na podložce v poloze na zádech. Předpokládáte správné držení páteře.

  Značka krk dlouhý a vytáhněte stydká kost směrem k pupku. Nakloňte pánev dopředu. Obě nohy jsou šikmé a od sebe vzdálené.

  Paže jsou položeny asi 45 stupňů od těla a natažené. Dlaně vašich rukou směřují ke stropu. Nyní necháte ramena kroužit směrem k podlaze a neděláte si přestávku.

  Otočné pohyby jsou také prováděny s pažemi. Zvláště je zdůrazněna rotace ramen směrem k podlaze a směrem k nohám.

 • Co se opravuje? Toto cvičení proti skolióze v BWS se zaměřuje na oblast ramen.

  Mobilizujete tuto oblast a posilujete svaly ramenní opasek. To je zvláště důležité, pokud jste zvýšili kyfóza in hrudní páteř. Toto je deformace hrudních obratlů v sagitální rovině.

  Posílením svalstva táhnete obratle znovu dopředu. Kromě toho posilují oblast krční páteře a mohou tak léčit výrazné lordóza v tomto regionu. Korekční poloha prodlužuje páteř a uvádí ji do svislé polohy.

 • Doba trvání: Pro začátečníky (3 × 10) a pro pokročilé (3 × 20) Přestávky mezi nimi jsou asi 30 sekund.
 • Strečink cvičení proti skolióze K úlevě bolest, strečink vždy pomáhá vyvést sval z jeho zvýšeného tónu.

  První cvičení probíhá částečně visící. Hledejte něco, čeho se můžete držet, než začnete (zeď bar je ideální). Natáhněte ruce nahoru a držte se jich oběma.

  Natáhnete spodní část dozadu a vaše nohy jsou od sebe vzdálené a mírně ohnuté. Obě paty jsou na zemi. Nyní znovu a znovu naklánějte pánev dopředu.

  Chcete-li to provést, přineste si žaludek a stehna pod napětím a udělat krk dlouho. Podívejte se přes podlahu.

 • Doba trvání: Pro začátečníky (5 × 3) a pro pokročilé (5 × 5) Mezi tím si udělejte přestávku asi 60 sekund.

Co se opravuje? V tomto cviku proti skolióze v bederní páteři korigujete hlavně čelní posun bederních obratlů.

To se provádí zvednutím noha. V každém případě je pánev korigována v čelní rovině, když se naklonila na stranu kvůli skolióze. Pacient je také umístěn proti bederní bouli na levé straně, protože srolovaný ručník deformaci odtlačí. Ale také deformace hrudní páteř lze léčit tímto cvičením.

Horní (pravá) paže dále posiluje tuto oblast napínáním svalů v oblasti lopatka. Vyčnívající lopatka lze tak vytáhnout dopředu, nahoru a ve směru páteře. Tímto způsobem je vyčnívající lopatka připevněna k páteři aktivním zesílením.

To má účinek ve všech třech rovinách. Korekční poloha aktivně prodlužuje páteř a koriguje ji v sagitální rovině. Pokud máte bederní bouli na pravé straně, proveďte cvičení na pravé straně a podepřete pravou bederní oblast srolovaným ručníkem.

Doba trvání: Jako začátečník (4 x 6) a pokročilý (5 x 10). Udělejte si přestávku asi 60 - 90 sekund. Další cvičení najdete v článcích Fyzioterapie na skoliózu a Fyzioterapie podle Schroth

 • Ležíš na levé straně.

  Umístěte srolovaný ručník pod bederní bouli, aby nedošlo k deformaci. Spodní (levá) noha leží proti tělu asi v 90 stupních flexe a horní (pravá) noha leží s nohou na malé stoličce. Podkladová (levá) paže je natažena nahoru a horní (pravá) paže je nejprve otočena ven a poté zvednuta do kyčle.

  To je pod úhlem přibližně až 90 stupňů. Vezměte korekční polohu páteře a vytvořte dlouhý krk. Vytáhněte svůj stydká kost směrem k páteři a nakloňte pánev dopředu.

  Napněte pravou ruku o strop. Nyní jděte s výdechem, trochu zvedněte horní (pravou) nohu ze stolice a udržujte ji. Pokračujte v dýchání dovnitř a ven a udržujte nohu vzhůru.

Doba trvání: Jako začátečník (4 × 6) a pokročilý (5 × 10).

Mezi tím si udělejte 60sekundovou přestávku. Více cvičení najdete v článcích Fyzioterapie na skoliózu a Fyzioterapie podle Schroth.

 • Pro toto cvičení potřebujete dvě židle, které jsou stabilní a nesklouznou.

  Také by neměli područky. Postavte židle proti sobě a udržujte je v určité vzdálenosti. To je přibližně šířka vašeho obličeje.

  Klekněte si na kolena a ohněte paže na sedadla. Tvá tvář směřuje k podlaze a leží volně. Prsty jsou složeny pod čelo.

  Obě ruce podpírají hlava hřbetem ruky. Znovu udělejte dlouhý krk a nakloňte pánev dopředu. Vytáhněte stydkou kost směrem k pupku.

  Při výdechu proveďte malé houpací pohyby hrudní kost směrem k podlaze a stropu.

Doba trvání: Pro začátečníky (5 × 3) a pro pokročilé studenty (5 × 5) Mezi nimi udělejte asi 60 sekundovou přestávku. Cvičení lze také provádět velmi dobře ve vodě. Můžete jít do plavání bazén a to v bazénu.

Gravitace je eliminována a na páteř nepůsobí žádná závaží. Další cvičení najdete v článcích Fyzioterapie na skoliózu a Fyzioterapie podle Schroth.

 • Toto cvičení protahuje hlavně slabou stranu.

  Opět se držte něčeho, čeho se můžete dobře držet (např. Zdi bar). Měli byste také být schopni dát nohu na vyvýšený povrch. Předpokládáme, že vaše slabá strana je levá strana.

  To směřuje ke zdi. Natáhněte levou paži nahoru a přidržte ji na nástěnných tyčích. Levá noha je umístěna na mírně vyšší podpěře.

  Pravá noha je na špičkách a pravá paže je natažena do strany / nahoru. Těší se znovu. Tímto způsobem je levá strana natažená, protože je silně napnutá kvůli skolióze.