Cvičení pro prasknutí křížového vazu

Po prasknutí zkřížený vaz, znehybnění kolena, aby nebránilo hojení ran akutní fáze je prvním důležitým opatřením. Lékař pak určí další postup léčby. Jakmile je pohyb uvolněn, může pacient začít s pečlivými mobilizačními cvičeními.

1. cvičení Na začátku by měla být provedena opatrná mobilizace v poloze na zádech. S pomocí terapeuta je pata tažena přes podložku tažným pohybem směrem k hýždím. Je třeba dodržovat omezení pohybu lékaře a cvičit ho s pacientem.

Pokud je pacient schopen vykonávat cvičení svalnatě sám, lze cvičení provádět doma. 2. cvičení Kromě flexe je při tréninku nesmírně důležité i prodloužení. Konečné rozšíření kolenní kloub je nezbytný pro fyziologický vzor chůze.

I když je pacient závislý na podpěrách, měl by se pokusit nohu úplně rozvinout a natáhnout kolenní kloub v průběhu. K procvičení tohoto prodloužení pacient tlačí zadní část kolena skrz dutina kolena aby mezi kolenem a opěrou nebyla žádná mezera. Toto cvičení by se mělo provádět také doma.

Více informací naleznete v článku Trénink chůze. 3. cvičení V dalším kurzu hojení ran lze přidat další cvičení. V sedě si pacient položí nohu na ručník na podlaze a stáhne ji zpět, jak je to povoleno.

(Alternativa: míč) Kromě toho lze zahrnout cyklistiku v poloze na zádech. 4. cvičení pro strečink, je třetí cvičení na strečink doplněno zvednutím noha. Cvičení ve vodě a jízda na kole na ergometru jsou dalšími způsoby, jak zlepšit mobilitu.

Jak cvičení postupuje, je jasné, do jaké míry byla obnovena mobilita. Pokud je pohyb po přetržení stále omezen zkřížený vaz, může pomoci manuální terapie. V tomto případě terapeut tlačí holenní kost v poloze na břiše pomocí kolenní kloub ohnutý směrem k hýždě.

Pro strečink, terapeut tlačí kondyly stehenní kosti v poloze na zádech s dolní částí noha zespodu směrem k podpěře nebo alternativně v poloze na břiše tibie také směrem k podpěře. Pokud je pohyb konečně možný znovu po a zkřížený vaz prasknutí, strečink provádí se cvičení, aby byly postižené svaly pružnější. Ovlivněné svaly jsou hlavně ischiokruciální svaly (zadní stehno) a přední svaly, čtyřhlavý sval femoris a iliopsoas.

Nicméně, adduktory, únosci a lýtkové svaly by neměly být zapomenuty. 1. cvičení Pro napnutí ischiokruciálních svalů leží pacient na zádech, protahuje se noha a snaží se ji vytáhnout co nejvíce směrem k horní části těla. Alternativně může pacient stát a umístit nohu na vyvýšenou část a naklonit horní část těla směrem k noze nebo se dotknout podlahy rukama ve stoje.

2. cvičení Jako úsek pro čtyřhlavý sval femoris sval, pacient stojí na jedné noze a snaží se nohu přitáhnout směrem k hýždě. 3. cvičení Pro sval Iliopsoas (flexor kyčle) leží pacient na podlaze, přitahuje jednu nohu směrem k horní části těla a druhou nohu úplně protahuje a také se snaží přitlačit zadní část kolena k podlaze. 4. cvičení K protažení adduktory, pacient stojí v boční poloze a snaží se váhu přesunout na jednu stranu.

Tímto způsobem se napne noha. Alternativně může pacient umístit nohu na vyvýšenou stranu a dosáhnout rukama na podlahu. 5. cvičení Lýtkové svaly lze napínat ohnutím trupu dopředu s nataženými nohami nebo v kroku výpadu tím, že držíte jednu patu na podlaze a váhu přesunete na přední nohu.

Další cvičení najdete v článku Protahovací cvičení nebo prasknutí křížového vazu Následná péče Když dojde k prasknutí křížového vazu, je zásadní posílit celé okolní svalstvo tak, aby se koleno stalo stabilním. To je zvláště důležité během konzervativní léčby, protože svaly musí převzít úkol zkříženého vazu. Zapojeni jsou: M. Čtyřhlavý sval femoris, ischiocrucial svaly, M. Sartorius, M. tensor fascie latae, adduktory, lýtkové svaly M. Quadriceps femoris Jako obecně silový trénink, všechna cvičení musí být prováděna správně, tj. nikdy netlačte kolena přes špičky nohou, tlačte hýždě dozadu, udržujte rovnou horní část těla, udržujte napětí břicha a zad. Ischiocrucial Muskulature Cvičení na strojích v tělocvičně Adductors Únosci (M. Sartorius, M. Tensor, Fascia latea) Pro svaly adduktorů a únosců jsou cvičení ischios a M. quadriceps stejně dobrá, ale lze je ještě více umocnit výše uvedenými cviky.

Telecí svalstvo Další cvičení najdete na stránkách

 • Poloha na zádech nebo sedadlo: protlačte dutina kolena natažené nohy tak, aby byl M. Quadriceps napnutý (zvedněte nataženou nohu v protlačované poloze)
 • Kolenní ohyb (varianty: zůstat v ohnuté poloze nebo jen u sedadel na zdi nebo v bočním koleni)
 • Kroky selhání
 • Podívejte se na ohyb kolena a výpad
 • Přemostění (poloha na zádech, chodidla s patami na místě, zvednutí pánve) Variace: střídavě zvedejte nohy; tlačte pánev nahoru a dolů; psát čísla s nataženou nohou
 • Poloha na břiše nebo 4 stopý stojan, natažená noha ohnutá nebo natažená nahoru
 • Stiskněte tlačítko
 • Rozšíření nohou
 • Přemostění s míčem mezi koleny a aktivní stlačení
 • Boční poloha; položte horní nohu dopředu a zatlačte ji do podlahy
 • Přemostění (viz výše) s Therabandem kolem kolen? Tlak ven
 • Boční poloha; zvedněte nohu nahoru (několik Wdh a průchodů)
 • Široký ohyb kolena
 • Lis na lýtka (stojan na noze) jednonohý nebo na obou stranách
 • Fyzioterapie po prasknutí křížového vazu
 • Cvičení na artrózu kolena

Pro koordinace cvičení je důležité získat potvrzení od lékaře, že bylo dosaženo plné kapacity. Koordinace trénink na prasknutí křížového vazu je nezbytný.

Školení je konkrétnější než silový trénink přes propriocepcea stabilizační svaly jsou řízeny konkrétněji. Cvičení by měla být sestavena od jednoduchých po obtížnější a měla by být prováděna v závislosti na schopnosti pacienta zvládat stres. Cvičení: 1 - Nácvik stoje na nohou (důležité: kolena lehce pokrčená): Běh na podložce Airex, trampolína, kolébková prkna: Nácvik stoje na jedné noze: Po několika týdnech cvičení zvyšte: Skoky na podložce nebo stoje na jedné noze

 • Pohybujte se druhou nohou ve všech směrech (8. písmeno)
 • Terapeut dává odolnost pánvi, kolenu nebo noze
 • Vyhoďte míč tak, aby koncentrace již nebyla na koleni
 • Normální chůze, zvyknutí si na metro
 • Z chůze zastavte na povel a podržte pozici
 • Rychlejší chůze (zvýšení a také zastavení mimo pohyb)
 • Zvýšení viz výše
 • Kyvadlové pohyby druhou nohou
 • Výpady na nerovném povrchu
 • Koleno se ohýbá na nerovném povrchu
 • Skoky zprava doleva při zachování osy nohy
 • Skočte na jednu nohu na nerovném povrchu
 • Sprintujeme na velké podložce s náhlými zastávkami

V důsledku poranění může dojít k reaktivnímu napnutí svalů.

Toto napětí přetrvává delší dobu a mělo by být uvolněno, aby se obnovila pružnost pohybu. Za tímto účelem a masáž může být provedeno terapeutem, který uvolní spouštěcí body a odpálí svaly. A masáž může být také obtížné provést, protože není možné úplně relaxovat.

Jednou z možností je uvolnit postižené oblasti pomocí spouště, baňkou nebo fasciálním válečkem. Více informací naleznete v článku pojivové tkáně masáž a terapie spouštěcím bodem. Pokud byla obnovena stabilita a odolnost po prasknutí zkříženého vazu, jogging lze začít opatrně.

Jakmile bolest dojde, je však třeba zatížení opět snížit. Bolest může nastat v důsledku krátkodobého přetížení, které lze snížit chladem a přestávkou po tréninku. Je důležité nosit správnou obuv, abyste předešli falešné statice běh.

A běh Za tímto účelem se doporučuje provést analýzu odborníkem. Pokud bolest zůstává déle a zhoršuje se, měli byste přestat běh prozatím. Poté následuje zvýšení koordinace trénink k dalšímu zlepšení stability a přiblížení se k běhu krok za krokem. S podporou páskování kolem kolena může mít pacient pocit, že je znovu stabilní.

To často stačí, protože pacient může mít bolesti paměť a proto citlivěji reagují na změny kolem kolena. Cyklistiku lze zahájit v dřívější fázi. Mělo by se však začít s nízkým příkonem a jízda by se měla používat jako mobilizace.

Pokud dojde k bolesti, je to pravděpodobně způsobeno nedostatkem pohybu v kolenním kloubu a lze jej snížit zmenšením poloměru. Pokud se bolest nezlepší, je třeba se vyhnout řízení, protože mohlo být příliš brzy. V dalším průběhu roku hojení ranlze jej však znovu spustit, protože se jedná o šetrný způsob tréninku svalů a zlepšení pohyblivosti v kolenním kloubu.