Cvičení na zlomeninu kotníku

V závislosti na rozsahu kotník kloubní kost, klasifikace a podle toho se stanoví léčba. Pro klasifikaci podle zlomenin AD je rozhodující výška zlomenina. V případě A a B. zlomenina, je noha chráněna v dlaze Lightcast nebo botě Vacoped po dobu 6 týdnů. Tito pacienti si mohou během prvních 15 týdnů nasadit 20–6 kg, což se provádí ihned po ošetření fyzioterapeutem. Od 7. týdne dále, v závislosti na bolest, hmotnost může být zvýšena na plné zatížení.

Cvičení

Cvičení pro kotník zlomenina závisí na fázi hojení ran. V počáteční fázi je třeba věnovat pozornost oběma možnostem léčby, aby se zajistilo, že v horní části nedojde k žádnému pohybu kotník kloub. Aby se zabránilo otokům, lze nohu zvednout a podepřít příručkou lymfy odvodnění terapeuta.

Další informace naleznete v článcích:

 • Stres po zlomenině kotníku
 • PNF (proprioceptivní neuromuskulární Facillation)
 • Fyzioterapie na zlomeninu kotníku
 • Spirální dynamika
 1. Abychom mohli trénovat fázi podpory běh, můžete přímo začít s podporou silový trénink. Toho lze dosáhnout pomocí podpěr na okraji postele nebo opěradla židle rukama. Aby se zabránilo stresu na noze, může terapeut pomoci dosáhnout svalového napětí přes úhlopříčku těla (vzor PNF).

  Pacient se natáhne s paží „vzhůru ven“ proti nastavenému odporu (např. Stěnou nebo rukou terapeuta) a zajistí tak, že napětí narazí do postiženého protějšího noha.

 2. PNF je terapeutická léčebná technika a zahrnuje trojrozměrné pohyby, které jsou typické pro každodenní život. S touto léčebnou technikou lze kromě mobilizace zlepšit také sílu. Zaměřuje se na končetiny rukou, loktů a ramen, stejně jako kyčlí, kolen a nohou, takže je vytvořeno úplné napětí.

  Technika probíhá ve specifickém směru pohybu a nastavení. Pokud noha není pod zatížením, nelze ji zahrnout do pohybu, ale PNF Noha Vzor lze provést pro svaly kyčle a kolena. Terapeut vede noha do konečné flexe, vnější rotace a únos nebo flexe, vnitřní rotace a addukce (kombinace musí být dodrženy podle PNF), přičemž koleno je také ohnuté a noha je ponechána v neutrální poloze.

  Poté vrátí nohu do natažené polohy a postup opakuje, dokud pacient nebude schopen pohyb bez chyby nést. K dosažení svalového napětí terapeut umožňuje pacientovi provádět směr pohybu nezávisle a také dává odpor v konkrétních směrech pohybu. Pacient může také provádět cvičení bez řízeného odporu, aby nedošlo k velké ztrátě síly v noze.

 3. Kromě technik PNF jsou pro udržení svalové síly vhodná cvičení, jako je jízda na kole vleže bez zapojení nohou.

  Pokud není povolena zátěž, nesmí být prováděna žádná cvičení s tlakem na chodidlo, jako jsou ohyby kolen nebo přemostění.

> Pokud je zatížení uvolněno a stavěcí šroub odstraněn, všechna cvičení od silový trénink lze provádět opatrně. Je také důležité zajistit dobrý vzor chůze, protože mohlo dojít k omezení pohybu. To lze obnovit tréninkem chůze.

Klouzavý pohyb by měl být procvičován vědomě a před zrcadlem. Zlepšit propriocepce a mobilita se doporučují cvičení na nerovném povrchu. Taková cvičení najdete v článku Koordinace a Zůstatek Školení.

Stabilitu lze rovněž zlepšit použitím druhé nohy při provádění chapadlových pohybů. Cvičení by už neměla způsobovat bolest a průběh hojení ran je třeba projednat s lékařem. Další cvičení najdete v článcích:

 • Cvičení na zlomeninu kotníku
 • Stres po zlomenině kotníku