Cvičení pro ankylozující spondylitidu

V mnoha případech, ankylozující spondylitida vede k ztuhnutí páteře jako součásti revmatických zánětlivých procesů. V průběhu terapie jsou proto nezbytná pravidelná fyzioterapeutická cvičení. Cvičení slouží k udržení páteře co nejpohyblivější.

Doporučuje se cvičit samostatně mimo fyzioterapeutické sezení. Dobrý čas je ráno hned po vstávání, protože mnoho lidí musí bojovat s ranní ztuhlost v tuto chvíli. Cviky provádějte 1 až 2krát, každé s 10 opakováními, nebo je-li to nutné, s 15 sekundovým zdržením.

Cvičení z fyzioterapie

 • Z polohy na břiše zvedněte horní část těla lokty až k horní části těla. Pohled je neustále směrován dolů.
 • Lehněte si vleže na srolovaný ručník hrudní páteř plocha. Vaše nohy jsou ve vzpřímené poloze a paže po stranách těla s úhlem 90 ° loketní kloub.

  Stiskněte tlačítko truhla nahoru a ruce dolů. Držte napětí po dobu 15 sekund.

 • Posaďte se vzpřímeně na Pezziho kouli. Dejte si ruce na boky.

  Pánev je nyní nakloněna dopředu a dozadu. Vytáhněte ramena k sobě a zatlačte truhla nahoru.

 • Výchozí pozice: Nohy jsou na Pezziho míči, paže natažené. Věnujte pozornost napětí v trupu (břicho / dolní část zad).

  Dolní část zad nesmí klesnout. Horní část zad také tvoří přímku.

 • Koncová poloha: Vytáhněte pezzi míč k truhla. Záda se trochu zvedají, ale paže držte natažené.
 • Posaďte se na Pezziho míč a položte chodidla po celém boku na podlahu.

  Nyní pohybujte nohama dopředu, dokud nebudou na lopatce Pezzi spočívat pouze lopatky. Ruce jsou u chrámů. To vám ještě více otevře hruď.

  Zatlačte boky do konečné polohy

1.) Strečink hrudního koše Nejprve se posaďte na podlahu s ohnutými nohami. Nyní nechte kolena spadnout směrem ven, takže chodidla vašich chodidel jsou před tělem.

Jednou rukou uchopte špičky prstů, vytáhněte horní část těla dopředu a narovnejte ji. Druhou rukou přesuňte svůj hlava k vašemu hrudní kost. Držte úsek po dobu 30 sekund.

Cvičení opakujte třikrát. 3.) Strečink páteře Při tomto cviku se postavte do čtyřnohé polohy.

Nechte pánev poklesnout a zatáhněte za hlava zpět, jako byste chtěli vyprovokovat dutou záda. Jděte jen nahoru k bolest práh a držte pozici po dobu 30 sekund. Opět proveďte 3 opakování.

3.) Mobilizace Postavte se rovně a s nohama od sebe. Paže jsou natažené do strany ve výšce ramen.

Z této polohy přesuňte levou ruku na pravou nohu. Znovu se narovnejte do výchozí polohy a poté přesuňte pravou ruku na levou nohu. Cvičení opakujte 15krát.

4.) Mobilizace a narovnání Opřete se zády o zeď. Kolena jsou mírně ohnutá.

Pokuste se s každým kontaktovat se zdí tělo obratle. Nyní zvedněte ruce natažené nad sebe hlava a pak je znovu spusťte. 20 opakování.

5.) Mobilizace a strečink BWS Přesuňte se do čtyřnohé polohy. Poté zvedněte levou ruku tak, aby loket směřoval ke stropu.

Pravá paže zůstává na podlaze, zatímco vaše horní část těla a hlava sledují pohyb levé paže. Pak změňte strany. 10 opakování na každou stranu.

6.) Mobilizace a protažení bederní páteře Lehněte si na záda s nohama ve vzpřímené poloze. Paže leží volně vedle těla.

Nyní nechte nohy kontrolovaně naklánět, nejprve doleva a potom doprava. Kolena zůstávají během cvičení v neustálém kontaktu. 10 opakování na každou stranu. Další cvičení najdete v článcích:

 • Cvičení proti hrbákovi
 • Fyzioterapie Scheuermannova choroba
 • BWS syndrom - cvičení, která pomáhají