Cvičení pro BWS | Cvičení s plochým hřbetem

Cvičení pro BWS

1. mobilizace Postavte se rovně a vzpřímeně. Nohy jsou od sebe zhruba na šířku ramen. Nyní otočte horní část těla doleva a současně otáčejte pánví doprava.

Vydržte v této poloze po dobu 2 sekund v maximální rotaci a poté pomalu otáčejte opačným směrem. 3 opakování na každou stranu. 2. místo strečink BWS Sedněte si na kolena.

Nyní ohněte horní část těla co nejvíce dopředu. V ideálním případě jej můžete umístit na kolena. Paže by měly být položeny volně dozadu na podlahu.

Vydržte v této pozici po dobu 20 sekund a poté pozastavte. 3 opakování. 3. místo strečink BWS a krk Posaďte se na kolena.

Nyní si vezměte hlava pokud je to možné do krk, takže krk je přetažený. Položte si ruce na čelo a natáhněte krk trochu dále. Vydržte v této poloze po dobu 10 sekund a poté se vraťte do výchozí polohy.

4. protáhněte svaly Lehněte si na bok. Horní stehno je přitahován k truhla a koleno je ohnuté o 90 °. Umístěte srolovaný ručník pod zahnutí paže ležící na podlaze a použijte jej k otočení horní části těla dozadu.

Při otáčení dozadu také vedte horní část paže dozadu a sledujte pohyb pomocí hlava. 5. posílení BWS Jděte do čtyřnohé polohy. Z této polohy spojte pravý loket a levé koleno k sobě.

Proveďte zadní kolo. Pak natáhněte paži a noha rovně, zadní strana tvoří přímku. 10 opakování, poté změňte stránky. 3 přihrávky. Více cviků najdete v článku Cvičení proti bolesti zad

Léčba a fyzioterapie

Protože samotná plochá záda nemůže být anatomicky změněna, je terapie primárně zaměřena na nápravu svalová nerovnováha a posturální chyby. Tímto způsobem se zabrání nesprávnému načítání a jsou možné nejlepší možné sekvence pohybu. Cílem léčby je také získat bolest problém způsobený plochým hřbetem pod kontrolou, aby pacienti mohli v nejlepším případě vést život, který je bezbolestný.

Zejména fyzioterapie nabízí mnoho možností léčby plochých zad. Patří mezi ně manuální terapie, pohybový trénink a specifická cvičení na posílení svalů, aplikace tepla a elektrického proudu a terapie Brügger, jejímž cílem je identifikovat a léčit rušivé faktory, které vedou k úlevě od těla. Obecně se během fyzioterapeutické léčby pokusí normalizovat držení těla, aby se zabránilo problémům způsobeným plochými zády.

Přesný plán léčby se u jednotlivých pacientů liší a závisí na konkrétním problému. V naprosté většině případů je plochá záda zacházena konzervativně; operace je nutná pouze ve výjimečných případech. V tomto ohledu by vás mohly zajímat také následující články:

  • Fyzioterapie pro stenózu páteřního kanálu
  • Fyzioterapie pro uklouznutý disk