Cvičení pro existující artrózu fazety

Kloub chrupavka je vyživován a dodáván pohybem. Fyziologický pohyb fazety klouby může zabránit osteoartróze nebo, pokud již začala, zabránit jejímu postupu. Lumbální páteř lze pohybovat hlavně ve flexi (flexi) a extenzi (extenzi).

Ale rotace a boční sklon (laterální flexe) páteře jsou také součástí každodenních pohybových vzorů. Všechny tyto pohyby by měly být zohledněny během tréninku mobility. Cvičení by měla být snadná a bezbolestná. Nejlepší je zhubnout, aby nedošlo ke stlačení fazety klouby a tak je vystavit stresu. Cvičení v poloze vleže nebo sedu jsou pro to vhodná.

7 jednoduchá cvičení k napodobení

1. cvičení - „Samomobilizace bederní páteře“ 2. cvičení - „Náklon pánevní páteře“ 1. cvičení - „BWS Rovnání“ 2. cvičení - „BWS Golf Swing“ 1. cvičení - „Rotace krční páteře„2. cvičení -„ Boční sklon krční páteře “3. cvičení -„ Ohýbání krční páteře a Strečink "1. cvičení Například z polohy vleže, jedna." noha lze střídavě tlačit směrem dolů od těla a zase táhnout zpět nahoru. Kolena by měla zůstat nehybná a nepohyblivá. Pohyb vychází z bederní páteře, vyčnívající pánevní kosti pohybujte se v jedné rovině dolů a nahoru.

Mobilizuje se boční flexe bederní páteře. 2. cvičení Ze sedadla lze pánev naklánět dopředu a dozadu, horní část těla zůstává stabilní v prostoru, pánevní kosti dívat se jednou dopředu a potom narovnat vzad. Pánev je převalena přes ischiální tuberosity, aby mobilizovala bederní páteř ve flexi a extenzi.

Další dobrá cvičení k ulehčení tváře klouby najdete v článku „Cvičení proti dutému hřbetu„Fyziologická poloha bederní páteře je nezbytná, aby se zabránilo rozvoji osteoartrózy nebo jejímu progresi. Pacienti, kteří hodně sedí, mohou trpět kontrakturou flexe kyčle - prodloužení kyčle je omezené. To ovlivňuje bederní páteř.

Cvičení pro pohyblivost kyčle proto mohou také pomoci s fazetovým kloubem artróza v bederní páteři. Cvičení k tomu najdete v článcích Mobilizační cvičení a Strečink cvičení. Hrudní páteř je méně mobilní než bederní páteř nebo krční páteř, protože žebra jsou k němu připojeny a hrudník neumožňuje velký směr pohybu při rotaci nebo bočním sklonu.

Fazetový kloub artróza of hrudní páteř je méně časté než v ostatních částech páteře. I zde je důležité co nejvíce dosáhnout fyziologické polohy, aby nedošlo k dalšímu namáhání páteřních kloubů. V důsledku naší každodenní práce truhla svaly jsou obvykle příliš slabé ve srovnání se zádovými svaly a tahem hrudní páteř do zvýšené flexe.

Často pomáhá trénovat rovnání a strečink ο truhla svaly. 1. cvičení Pro procvičení se doporučují pohyby paží, při kterých se lopatky stahují. Otevírání paží na obou stranách směrem ven a nahoru by mělo být kombinováno s inhalace a trénuje napínací svaly při protahování truhla svaly.

Cvičení lze provádět dobře vsedě a mělo by být prováděno pomalu a kontrolovaně. 2. cvičení Pro celou mobilitu BWS lze obě ruce složit do sebe a natáhnout vedle těla směrem k podlaze (pacient sedí na stoličce), poté jsou obě ruce vedeny velkým obloukem šikmo na druhou stranu nahoru za hlava (golf mrtvice hnutí). Pohled sleduje ruce.

Mobilizuje se rotace a boční sklon, jakož i flexe a extenze. Cvičení lze provádět 15–20krát za sebou ve 3 sériích na obou stranách. Další cvičení pro BWS najdete v článku „Cvičení pro fazetový syndrom v BWS “.

Je to nejpohyblivější část naší páteře. V případě fazety artróza v krční páteři může také vyzařovat do paží nebo hlava. Na hlava, kromě mobilizační terapie je zvláště užitečná trakční léčba, při které terapeut uchopí hlavu pacienta a aplikuje lehkou trakci.

Tím se vzájemné povrchy kloubů uvolní a struktury se mohou uvolnit. Krční páteř je velmi filigránová. Měl by být mobilizován pouze opatrně.

Zejména rozšíření (umístění do krk) může být obtížné v případě artrózy fazety. Kostní přílohy mohou zúžit kanál, ve kterém běží céva zásobující hlavu, což vede k závratím nebo jiným neurologickým příznakům. V tomto ohledu by vás mohl zajímat také článek Mobilita krční páteře. 1. cvičení Pacient také během mobilizace krční páteře sedí vzpřímeně na stoličce a nyní může pomalu otáčet hlavou zprava doleva, zatímco hrudník zůstává v místnosti.

Brada je napnutá tak, že krční páteř je ve vzpřímené poloze. 2. cvičení Kromě rotace lze trénovat také boční sklon. Za tímto účelem pacient střídavě sklání jedno ucho k rameni a znovu zvedá hlavu.

3. cvičení U flexe pacient kroutí bradou kousek po kousku směrem k hrudní kost a pak se znovu narovná. Hlava by měla být pouze opatrně mobilizována do prodloužení. Rotace ani prodloužení krční páteře by neměly způsobovat závratě, zvonění v uších nebo zhoršené vidění.

Další cviky naleznete v článcích: V případě artrózy fazetového kloubu v krční páteři, rameni krk svaly jsou často napnuté. Jemný protahovací cvičení protože tyto svaly mohou zmírnit napětí bolesti hlavy a napětí, pokud je prováděno po dlouhou dobu. Kroužení ramen může uvolnit svaly.

  • Fyzioterapie pro artrózu fazet v krční páteři
  • Mobilizační cvičení krční páteře