Cvičení pro existující artrózu kolena

Koleno musí být schopné odolat různým druhům sil a přenášet je na sousední kosti. Jako chrupavka v kolenní kloub opotřebovává se, těžko odolává silám a tlak na něj není dostatečně rozložen. Bolest je prvním příznakem kolena artróza a ztěžuje každodenní život. Postižení si často stěžují na předchozí patelárnu bolest, což je zvýhodněno nesprávným načítáním a špatným noha osa. Komplexní informace k tomuto tématu naleznete v článku: Kolenní Athrosis Komplexní informace k tomuto tématu naleznete v článku: Kolenní Athrosis

Cvičení

1. cvičení Postavte se na obě paty a dejte si nohy do šířky boků. Vyvíjejte tlak na vnější část paty. Nedovolte, aby vnitřní strana přední noha a zadní pata se zvedne.

Držte pozici v nohou. Podélná klenba nohy je zvednuta. Lehce pokrčte kolena a zatáhněte stehna.

Vytáhněte ji stydká kost k jejímu pupku. To napíná břicho a paže jsou natažené dopředu a na úrovni ramen. 2. cvičení Postavte se s boky doširoka a obě nohy mírně ohnuté.

Otočte kolena mírně ven a nechte je tam. S nohama v poloze, postavte se na špičkách a pak pomalu znovu položte paty. Během cvičení se ujistěte, že vaše záda zůstává rovná.

Vaše paže jsou natažené dopředu a jsou v úrovni ramen. 3. cvičení Umístěte své přední noha na schod a mírně pokrčte kolena. Zvedněte patu a postavte se pouze na špičky.

Pomalu sejděte znovu s patami. Pokud máte problémy s vyvážit, můžete se jednou rukou opřít o zem. 4. cvičení Lehněte si na záda a nohy jsou od sebe vzdálené od boků.

Paže leží volně vedle těla. Zvedněte spodní část tak, aby vaše pánev a stehno tvoří linii. Držte se zdola nahoru.

Cvičení Ležíte na zádech a ohýbáte obě nohy. Jsou trochu od sebe a paže leží volně vedle těla. Pomalu zvedněte paty a položte dolů noha na prsty.

Hýždě se mohou trochu zvednout. Znovu sejděte s patami. Více cviků najdete v článku Cviky na poranění kolen.

6. cvičení Stojíte a máte obě kolena mírně ohnutá. Nohy jsou mírně od sebe a kolena vytočena ven. Máte míč v obou rukou a paže jsou otočené dopředu.

Přineste napětí do stehen, hýždí a břicha. Držte je a oběma rukama pohybujte míčem ke stropu. Postupně zase jděte dolů a opakujte to.

Napětí v oblasti stehen, dna a břicha zůstává. 7. cvičení Jste ve čtyřnohé poloze a ruce a nohy máte od sebe široká od ramen. Hřbet je rovný a netvoří dutý hřbet.

Prodlužte jeden noha pozpátku. Kráčejte s nohou až do výšky horní části těla a udržujte ji. Proveďte malé, rychlé kruhové pohyby nohou.

Poté vyměňte nohu. Během cvičení se podívejte na podlahu. 8. cvičení Postavte se zády ke zdi a dotkněte se celé záda, hýždí a zad hlava.

Obě nohy jsou mírně od sebe a mírně ohnuté. Oba podpatky jsou zcela na podlaze. Paže volně visí.

Nyní zatlačte nohy, horní část těla do zdi a zkuste je protáhnout. Udržujte napětí celého těla. 9. cvičení Sedíte na židli a máte mezi kotníky míč.

Obě nohy jsou zvednuté a natažené. Nyní pomalu odrážejte nohy doleva a doprava. Horní část těla by se neměla zhroutit.

10. cvičení Máte míč pod patou a jste na sedadle. Během cvičení máte záda rovnou a paže volně visí vedle horní části těla. Vyviňte nohu na míč a podržte jej. Poté vyměňte nohu. Další cvičení pro kolenní kloub najdete v článcích Fyzioterapie kolena artróza, Fyzioterapeutická cvičení koleno a cvičení na koleno bolest.