Cvičení pro tříselnou kýlu

Úvod

An tříslová kýla je výhřez herniového vaku přes tříselný kanál nebo přímo přes břišní stěnu v tříselné oblasti. V závislosti na umístění herniálního otvoru se rozlišuje mezi přímými a nepřímými tříselnými kýlami. Kýlový vak obvykle obsahuje pouze pobřišnice, ale části střeva se například mohou také vyboulit do herniálního vaku, což je indikace pro operaci, protože tkáň může zemřít.

Muži jsou častěji postiženi tříselnými kýlami než ženy. Mohou být vrozené nebo získané. An tříslová kýla může způsobit mírné tažení bolest nebo být bezbolestný, ale často je viditelný nebo hmatatelný otok v oblasti třísla. Zvýšení tlaku v břišní dutině, například při kašli nebo na toaletu, také často způsobuje pocit tlaku v oblasti kýlového vaku. V případě těžké bolestmohou být zachyceny střevní nebo jiné orgány, v takovém případě je nutně nutné vyšetření.

Příčiny

V oblasti tříselného kanálu je břišní stěna svalová, spíše slabě podšitá. Vrozený tříslová kýla je způsobeno skutečností, že pobřišnice se zevnitř embryologicky úplně neuzavřela, takže v tříselném kanálu zůstane kýlový vak. Získaná tříselná kýla může mít různé příčiny, které vedly k příliš slabé břišní stěně v tříselné oblasti. Zjizvení po operaci, slabost pojivové tkáně, nadváha or těhotenství jsou příklady. Pokud se tlak v břišní dutině zvýší, může taková slabost břišní stěny vést k tvorbě tříselné kýly.

Cvičení

Tříselná kýla nemůže být léčena tréninkem nebo cvičením, a proto nemůže ustoupit. Před nebo po chirurgickém ošetření však posílení břišní svaly může být užitečné, stejně jako preventivní opatření v případě existujících rizikových faktorů. Je třeba dbát na to, aby tlak v břiše nebyl příliš velký a aby cviky nezpůsobovaly bolest.

Výchozí poloha: Poloha na zádech na podložce, nohy jsou pod koleny 90 ° v oblasti kolen a boků, ruce jsou přitlačeny do strany proti kolenům, kolena se navzájem nedotýkají a tlačí směrem ven proti rukám Provedení

 • Ruce jsou stále přitlačovány ke kolenům
 • Hlava je zvednutá
 • Držte pozici po dobu cca. 30 sekund, opakujte třikrát

Výchozí poloha: Poloha na zádech, nohy jsou otočené nahoru, ruce leží vedle ní na podložce na koberec Provedení:

 • Hlava je zvednuta, zároveň je jedna noha natažena dopředu těsně nad podlahou
 • Držte pozici po dobu cca. 5 sekund, poté vyměňte nohu
 • Asi po 30 sekundách si udělejte krátkou přestávku a cvik opakujte 3x

Výchozí poloha: Poloha na zádech, nohy jsou ohnuté v kolenou a bocích po 90 °, paže jsou natažené a pod úhlem 90 ° od těla na podložce:

 • Nohy jsou spouštěny střídavě doleva a doprava směrem k podpěře,
 • Držel se těsně před podlahou na několik sekund a vrátil se do středu
 • Cca. 30 sekund, pak krátká přestávka, cvičení opakujte třikrát

Výchozí poloha: podpora předloktí na nosné desce Provedení:

 • Povrchu se dotýkají pouze kolena nebo chodidla, zbytek těla je držen ve vzduchu a tvoří rovinu
 • Vydržte 30-60 sekund, opakujte 3x