Cvičení pro artrózu metatarsofalangeálního kloubu palce

Artritida z metatarsofalangeální kloub palce na noze je opotřebení metatarsofalangeálního kloubu, které se často označuje jako tuhý koudel. Na rozdíl od Hallux valgus (boční ohnutí metatarzální kost palce palce), kloub vykazuje typické známky artróza: zúžení kloubního prostoru, zmenšení chrupavka hmota, kostnaté přílohy a cysty. Spoj je často jasně deformovaný.

To omezuje funkci kloubu a snižuje jeho pohyblivost, což může dokonce vést k vyztužení. Tady je bolest v kloubu během pohybu a v pozdějším průběhu nemoci bolest v klidu. Jeden hovoří o tzv. Aktivovaném metatarsofalangeální kloub artróza když je kloub akutně zapálený. Objevují se otoky, zarudnutí a oteplování, bolest zvyšuje se a mobilita kloubů se dále snižuje.

Cvičení

Projekt metatarsofalangeální kloub palec na nohou je kloub, kterému v každodenním životě často nevěnujeme pozornost. Je to však velmi důležitý kloub, protože převalujeme náš metatarsofalangeální kloub palce na noze. Pokud dojde k artritickým změnám v metatarsofalangeálním kloubu palce na noze, může být každý krok bolestivý.

Aby se minimalizovaly příznaky tuhý koudel a aby se omezil jejich postup, lze provádět určitá cvičení. Jako u všech ostatních klouby, platí pro metatarsofalangeální kloub palce u nohy: Cvičení slouží ke krmení chrupavka a udržuje kloub zdravý. Cviky na chodidla mohou být velmi užitečné v případě metatarsofalangeálního kloubu artritida metatarsofalangeálního kloubu palce na noze.

Zde by měla být trénována nejen mobilita velkého prstu, ale i zbývající svaly chodidel by měl být také zahrnut do cvičebního programu. Posílení klenby chodidla podporuje fyziologické válcování a trvale uvolňuje tlak na metatarsofalangeální kloub. Cvičení k posílení klenby jsou Cvičení by měla být prováděna pravidelně a měla by být začleněna do každodenního života.

V případě existujících rizikových faktorů, jako je špatné držení těla, by měla být preventivně zahájena co nejdříve gymnastika nohou. Další cvičení najdete v článku Cvičení pro a tuhý koudel.

  • Cvičení uchopení (ručník) s chodidly a prsty
  • Zkrácení chodidla bez ohnutí prstů - zvednutí zadní části chodidla
  • Koordinační cvičení, jako je postavení na rotující podložce, polštáře atd.
  • Chůze po nerovném terénu