Cvičení pro svalovou dystrofii

Cvičení pro různé formy svalových dystrofií jsou navržena tak, aby zlepšila funkčnost a koordinace svalů a co nejvíce zachovat zbývající svaly. Pro postižené to v ideálním případě znamená zlepšení celkové síly a mobility a zpomalení procesu progresivního onemocnění. V závislosti na příčině svalová dystrofie, specifické pro pacienta plán školení se specifickými cvičeními, která lze zpočátku provádět pod dohledem a poté samostatně doma. Obecné informace o tomto tématu naleznete v článku: Muscular Dystrophy

Cvičení

Při léčbě svalových dystrofií existují tři velké skupiny cvičení, které by pacienti měli dodržovat. Jedním z nich jsou aerobní cvičení, ale mezi ně patří vytrvalost trénink do té míry, že by stále bylo možné běžný rozhovor (plaváníjízda na kole, chůze, vodní gymnastika). Druhou skupinou jsou silová cvičení, která se v případě svalových dystrofií nejlépe provádějí s lehkými váhami, ale s velkým počtem opakování.

Poslední skupina je strečink cvičení, která formují svaly a udržují je pružné. Následuje několik cvičení: 1) Světelný intervalový trénink Chůze běžným tempem po dobu 10 minut, poté jogging po dobu 5 minut a opakování celé akce 1-2krát, v závislosti na vašem fitness úroveň. 2) Síly paží Vezměte do rukou dvě závaží a poté zvedněte ruce do strany na úrovni ramen.

Vydržte v této poloze po dobu 5 sekund a znovu spusťte paže. 10 opakování. 3) Posilovací nohy Posaďte se na židli a položte si knihu mezi kotníky.

Nyní zvedněte nohy tak, aby byly napnuté dopředu. Držte po dobu 5 sekund a poté je pomalu znovu spusťte. 10 opakování.

4) Síla zad Lehněte si na žaludek. Nyní zvedněte ruce a nohy a hlava asi 20 cm od podlahy a držet pozici po dobu 20 sekund. 3 opakování.

5) Hruď a síla paží Lehněte si na záda a ohněte paže do strany. V rukou držte dvě lehká závaží. Nyní tlačte paže rovně nahoru a poté je pomalu spusťte do strany.

15 opakování. 6) Natáhněte Lehněte si na záda a natáhněte paže do strany. Nyní porazte své právo noha přes vaši levici a nakloňte ji o 90 °.

Otočte se hlava doprava. Držte úsek po dobu 20 sekund a poté změňte strany. 7) Strečink Postavte se s nohama od sebe a poté ohněte pravici noha posunutím těžiště na tuto stranu zůstane levá noha rovná.

Držte úsek po dobu 20 sekund a poté změňte strany. 8) Strečink Držte se opěradla židle a pravou rukou uchopte pravou kotník a přitáhněte si patu k hýždím. Držte úsek po dobu 20 sekund a poté změňte strany.

9) Protahování Pravou rukou přesouvejte levou ruku přes pravé rameno, dokud neucítíte protažení. Držte to po dobu 20 sekund a poté změňte strany. Další cvičení najdete v následujících článcích:

  • Cvičení pro svalovou dystrofii
  • Protahovací cvičení
  • Fyzioterapeutická cvičení
  • Proprioceptivní neuromuskulární facilitace