Cvičení pro ischiatickou bolest během těhotenství

Mnoho žen trpí zády bolest během jejich těhotenství; zejména v bederní páteři. Jedna forma je ischiatická bolest. To se týká téměř každé druhé ženy během těhotenství.

Projekt sedacího nervu je nejdelší periferní nerv v lidském těle a vzniká mezi čtvrtým bederním a druhým zkříženým obratlem a probíhá od hýždí a kolena k noze. Pokud je tento nerv podrážděný, sevřený nebo zanícený, ischias bolest se vyvíjí s různými doprovodnými příznaky. I když ischiatická bolest nepředstavuje žádné nebezpečí pro těhotnou ženu nebo nenarozené dítě, znamená to pro těhotnou ženu vysoký stupeň utrpení. Pokud byste chtěli získat více informací o tomto tématu, přečtěte si tyto články:

 • Protahovací cvičení na Piriformisův syndrom
 • Fyzioterapie pro Piriformisův syndrom
 • Cvičení pro Piriformisův syndrom

Cvičení

Ischiatická bolest může být velmi nepříjemná a může způsobit, že těhotná žena touží po odpočinku v posteli. Těhotná žena by se však tohoto přání za žádných okolností neměla vzdát, protože odpočinek v posteli zpomaluje proces hojení. Svaly navíc po velmi krátké době ochabnou, takže dojde ke ztrátě důležité podpůrné funkce a nárůstu potíží.

Je proto důležité pokračovat v pohybu. Mělo by to být mírné až střední. Užitečnými pohyby jsou například pomalá chůze, plavánínebo na kole.

Stížnosti zmírňují také následující cvičení:

 • Utáhněte kolena: Postižená osoba leží v poloze na zádech na pevném povrchu. Obě nohy jsou vzhůru. Nyní postižená osoba rukama uchopí koleno na bolavé straně a zatáhne noha směrem k tělu.

  Pozice by měla být držena asi 30 sekund.

 • Poloha ve čtyřech: Postižená osoba zaujme pozici ve čtyřech a podepře se předloktím o šířce ramen. Samotná tato poloha ulehčuje bederní páteř a může dítěti pomoci zaujmout příznivější polohu. Těhotná žena nyní tlačí hrudní páteř nahoru, aby si vytvořila „kočičí hrb“.

  Vydržte v této poloze asi 5 sekund a poté ji uvolněte. Proveďte 15 opakování. Alternativně může těhotná žena střídavě naklánět pánev tam a zpět.

  Tento pohyb se zlepšuje krev oběh v pánvi a dolní části bederní páteře, aby se zmírnila bolest.

 • Strečink: Těhotná žena leží na zádech na pevném povrchu. Paže jsou natažené do stran, chodidla jsou ve vzpřímené poloze. Nyní těhotná žena nechá obě kolena spadnout jedním směrem, dokud necítí a strečink v bederní páteři a hýždích.

  Držte úsek asi 30 sekund a poté změňte směr. Pokud je ischias závažný, mohou pacienti vyzkoušet následující cvičení:

 • Umístění schodiště: Pacient leží na pevné základně v poloze na zádech. Dolní končetiny jsou umístěny na vyvýšeném povrchu, např. Polohovací krychli, židli nebo okraji postele v úhlu 90 °.

  V této poloze je bederní páteř optimálně odlehčena napětí lze uvolnit. Pacient by měl být schopen v této poloze dýchat hluboce dovnitř a ven.

 • tenis koule masáž: Dotčená osoba leží na pevném povrchu v poloze na zádech nebo stojí u zdi. Nyní umístí a tenis míč přesně na bolestivé místo mezi tělem a podlahou / zdí. Lehkými kruhovými pohyby prochází svalstvo uklidňující masáž. Alternativně lze použít i ježkovou kouli.