Cvičení pro kolenní kloub

Koleno je složitý kloub. Skládá se z holenní kosti (holenní kosti), lýtkové kosti, stehenní kosti a čéšky. Jedná se o kloubový kloub, což znamená, že i malé rotační pohyby strečink a ohybové pohyby jsou možné.

Kromě kostních struktur mají vazové struktury důležitou stabilizační, proprioceptivní, vyrovnávací a podpůrnou funkci. Patří mezi ně vnitřní a vnější vazy, menisky, zkřížené vazy, patelární šlacha a retinaculum, které sahá po obou stranách patelly k výčnělku na holenní kosti. Kolena jsou svaly obklopující koleno: Celkově flexe 140 °, prodloužení 5 °, vnitřní rotace 25 ° a vnější rotace 30 ° je možné v koleni, když noha je ohnutý.

Kvůli určitým mechanismům nehody se mohou křížové vazy, vedlejší vazy nebo menisky roztrhnout. Podle jejich závažnosti je lze trénovat pomocí následujících cvičení. Nosení vlastní tělesné hmotnosti a normální degenerativní změny mohou vést ke kolenům artróza, které v nejhorším případě lze vylepšit namontováním a kolenní kloub protéza.

 • M. semimembranosus
 • M. semitendinosus
 • M.

  biceps femoris

 • M. popliteus
 • M. gracilis
 • M.

  Sartorius

 • M. gastrocnemius
 • M. tensor fascia latae
 • M.

  čtyřhlavý sval stehenní

Pokud byla provedena úplná výměna kloubu (TEP = celková endoprotéza), zůstává otázka uvolnění zátěže. V závislosti na rozsahu operace lékař rozhodne, co je důležité pro další plánování terapie. Největším problémem po operaci náhrady kolena je nedostatek pohybu.

Mnoho lékařů propouští pacienty z nemocnic až po dosažení stupně pohybu 90 °. Bezprostředně po operaci je pacientům předepsána pohybová dlaha, která se používá až 4krát denně a pasivně mobilizuje koleno při flexi a extenzi. Vzhledem k tomu, pacienti mají obvykle obrovské bolest bezprostředně po operaci má použití dlahy na mobilitu za následek zvýšený svalový tonus kvůli vysoké bolesti.

To nadále narušuje zlepšení mobility. 1) Stacionární Jako přímé cvičení v nemocnici doporučuje fyzioterapie vývoj rozšíření a kontroly M. Čtyřhlavý sval úplným rozšířením kolena v poloze na zádech. Pacient by měl vědomě tlačit zadní část kolena dolů k podložce a držet ji několik sekund.

Pokud je to již úspěšné, lze cvičení kombinovat se zvednutím prodlouženého noha. 2) Stacionární Ke zlepšení flexe je také možná nezávislá flexe v poloze na zádech. Zde by se měl pacient pohybovat pouze tak daleko, jak je to možné, aby se tak vyhnul ochrannému napětí.

3) stacionární Pokud pacient sedí na okraji postele, může si dát nohu na hadřík ležící na podlaze a zatáhnout podpatek pod postel. Alternativně lze použít malou kouli, která také odnáší část pracovní zátěže. Pacient může také vědomě věnovat pozornost svému mechanismu chůze.

Úmyslné převrácení paty až k palci na noze zajišťuje správný pohyb v koleni a vyhýbá se vyhýbavému pohybu. Informace o tom najdete v článku Trénink chůze. 4) stacionární Lezecké schody jsou také vhodné pro nácvik závěrečného pohybu (lezení po schodech) a jako silový trénink při lezení po schodech.

Na většině klinik jsou pacienti propuštěni po 10 dnech a následuje rehabilitace. Tam je pohyb dále vylepšen intenzivní terapií a začíná se s silový trénink. Když se operační rány dobře zahojily, vodní gymnastika se provádí.

Ve vodě lze všechna cvičení snáze dokončit, protože odolnost proti vodě snižuje váhu pacienta. Obzvláště vhodné jsou různé sekvence kroků a snadné procházení. Více informací o tréninku ve vodě najdete v článku Vodní gymnastika.

1) ambulantní Jízda na kole se také osvědčila jako dobrá sebemobilizace, zejména pokud pro zlepšení pohybu jezdíte na nízkém odporu. Je důležité, aby byly pedály a sedadlo nastavitelné tak, aby koleno nemělo základní napětí, než začnete jezdit. 2) ambulantní Pokud je mobilita opět dobře dosažena, silový trénink lze zesílit. Volné posezení na zdi po omezenou dobu poskytuje dobré čtyřhlavý sval napětí a lze jej bez váhání provádět doma.

3) Ambulantní kolenní ohyby lze provádět až do 90 ° a lze je vyztužit AIDS jako jsou Thera pásky nebo kuličky mezi koleny, aby se dosáhlo dalšího addukce or únos napětí. 4) ambulantní Noha lis je také možný za předpokladu, že sedadlo lze nastavit podle možností pohybu. Obecně by však následná léčba měla být prováděna ve společnosti fyzioterapeuta, protože dokáže identifikovat problémy, pohybová omezení, úhybné pohyby a zacházet s nimi cíleně.

Další cvičení najdete v článcích:

 • Cvičení s kolenem TEP
 • Fyzioterapie kolenního TEP

Pooperační léčba se liší v závislosti na závažnosti operace. Obecně však terapie závisí na symptomech pacienta. V případě otoku tedy bolest Následují body a omezení pohybu, opatření na zmírnění bolesti a resorpce a mobilizace kloubu.

Bezprostředně po operaci jsou vhodná stejná cvičení jako po operaci kolena. Pokud nedojde k žádným závažným stížnostem, je možné zlepšit chůzi po ústupu akutní fáze a pacientovi se doporučuje, aby při chůzi věnoval pozornost pohybům, aby se předešlo chybám v chůzi. V dalším průběhu léčby vyvážit a koordinace lze zahájit školení.

Cviky, jako je postoj jedné nohy, jsou obzvláště účinné, protože v této poloze je aktivováno velké množství svalových skupin, které stabilizují koleno. Cvičení lze navíc kombinovat s různými povrchy a lze ho posílit pohybem paží nebo jiné nohy. Podrobnější informace a cvičení najdete v článcích

 • Cvičení pro a menisku léze.
 • Roztrhaný meniskus - fyzioterapie

Koleno je ošetřeno hned od začátku.

V případě silného otoku lymfy Odvodnění je vhodné jako opatření na podporu resorpce. Pacient je instruován, aby umístil nohu vysoko, ochladil ji a dostal lymfy tekutina pohybující se pomocí lýtkové pumpy. V závislosti na povoleném zatížení se chůze upravuje.

Při částečném zatížení se pacient naučí, jak správně používat podpěry. S plným zatížením je trénován přímo na správné otáčení. 1.)

Jako první vlastní cvičení si může pacient procvičit strečink (viz Knietep). 2.) Aby se zlepšila podpůrná síla pro podpůrnou chůzi, provede se trikový trénink horní část paže s theraband Doporučuje se, aby pacient vytáhl Theraband z polohy ohnutého loktu do prodloužení.

Vhodné jsou také polohy držení (poklesy) na okraji opěradla postele nebo židle. 3.) Společně s terapeutem lze techniky ze schématu léčby PNF aplikovat na svaly.

Noha zůstává v klidu a terapeut pracuje s opačnou rukou. Pacient pod odporem tlačí ruku směrem ven a dívá se na ni, napětí přetéká do opačné nohy. 4.)

Po uvolnění nákladu se lehce ohne koleno a noha tisk může být použito. 5.) Stejně důležité pro propriocepce a koordinace kolenních svalů je vyvážit trénink na nerovném povrchu.

Tyto cviky lze rozšířit z pozice jedné nohy na krokové variace a lze je individuálně měnit mnoha způsoby. Je jen důležité, aby koleno bylo samo o sobě stabilní. Cviky k tomu najdete v článku Zůstatek Koordinace Školení.

6.) V pozdní fázi lze výpady a ohyby kolen kombinovat s nerovným povrchem a koordinační trénink. Cvičení by měla být obecně prováděna s pomocí terapeuta a po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Další cvičení a informace k tomuto tématu najdete v článku Cvičení pro zkřížený vaz prasknutí. Podobná témata, která by vás mohla zajímat:

 • Cvičení proti luxaci patelly
 • Fyzioterapie pro luxaci patelly
 • Fyzioterapie po prasknutí křížového vazu

Cvičení pro ischiokrurální svalstvo (zadní část stehno): Sedadlo výchozí polohy (Alternativně také možné v poloze na břiše): Nohy visící ve vzduchu, theraband na zábradlí a uvázat druhou stranu kolem chodidla, pod napětím v ohybu kolenního tahu Přemostění: Poloha vleže, nohy zapnuté, omotejte Theraband kolem kolen zvenčí, aby bylo cítit napětí, zvedněte a spusťte pánev pánev nahoru a střídavě natahujte nohy Udržujte nohu nataženou nahoru a pomalu snižujte pánev a znovu ji tlačte nahoru Cvičení Ischiokrurální svaly a svaly přední části stehen: Kolenní ohyb: Zevně uvázat Theraband kolem kolen Zůstaňte v nízké poloze Zůstaňte v nízké poloze Theraband out outlarge the straddle Zůstaňte v nízké poloze a pohybujte se krok za krokem do strany Cviky pro únosce Další cviky najdete v článku Cvičení s Therabandem.

 • Sedadlo do výchozí polohy (alternativně také možné v poloze na břiše): Nohy visící ve vzduchu, připevněte Theraband k zábradlí a druhou stranu kolem nohy zavěste, pod napětím zatáhněte do ohybu kolena
 • Přemostění: Poloha na zádech, nohy zapnuté, obtočte Theraband kolem kolen zvenčí, aby bylo cítit napětí, zvedněte a spusťte pánev Držte pánev nahoru a střídavě natahujte nohy Držte nohy napnuté a pomalu snižujte pánev a tlačte ji znovu nahoru
 • Udržujte pánev vzhůru a střídavě natahujte nohy
 • Nohu držte nataženou nahoru a pomalu spusťte pánev a znovu ji tlačte nahoru
 • Stojan: Upevněte Theraband na zábradlí a přivázat jej kolem chodidla -> natáhněte nohu dozadu
 • Udržujte pánev vzhůru a střídavě natahujte nohy
 • Nohu držte nataženou nahoru a pomalu spusťte pánev a znovu ji tlačte nahoru
 • Kolenní ohyb: Z vnější strany uvázat Theraband kolem kolen Držet v nízké poloze Držet v nízké poloze a přitlačit Theraband směrem ven Zvětšit obkročmo Držet v nízké poloze a kráčet po stranách krok za krokem
 • Zůstaňte v nízké poloze
 • Zůstaňte v nízké poloze a stiskněte Theraband směrem ven
 • Zvětšit snímek
 • Zůstaňte v nízké poloze a kráčejte krok za krokem do strany
 • Poloha na zádech: Držte Theraband kolem chodidla a držte jej rukama na obou koncích, natáhněte nohu
 • Zůstaňte v nízké poloze
 • Zůstaňte v nízké poloze a stiskněte Theraband směrem ven
 • Zvětšit snímek
 • Zůstaňte v nízké poloze a kráčejte krok za krokem do strany
 • Přemostění: viz výše
 • Postranní poloha: uvázat Theraband kolem chodidel a spojit nohy dohromady, zvednout horní část nohy do strany
 • Stojan: Upevněte Theraband na zábradlí a obtočte nohu, roztáhněte nohu do strany

Nejdůležitější věc v případě, že existuje chrupavka poškození nebo existující koleno artróza je zvětšit kloubní prostor v koleni nebo čéška (chondropathy patellae) a stimulují tak metabolismus.

Projekt chrupavka nelze přestavět, ale lze se vyhnout zhoršení a bolest a pohyb lze zlepšit. Kromě úlevové fyzioterapie, při které lze zlepšit fyziologii kloubů pomocí trakční léčby a mobilizace, jsou vhodná i některá cvičení. Chcete-li zlepšit pohyb, vodní gymnastika může být použito.

Jak již bylo zmíněno výše, tlak vody snižuje hmotnost pacienta a on může snadněji provádět pohyby, které způsobují na souši mnoho problémů. Podobně pečlivá jízda na kole zajišťuje nepřetržitou mobilizaci kolena a tím a krev oběhový efekt. Posilovací cviky na hýždě, přední a zadní stehno ve všech variantách poskytují lepší stabilizaci v pánvi, aby odvrátily zátěž od kolena.