Cvičení na rotátorovou manžetu po operaci | Cvičení pro manžetu rotátoru

Cvičení pro rotátorovou manžetu po operaci

Po operaci je vždy důležité dodržovat pokyny chirurga. Často se stává, že pohyb v kloubu ještě nebyl zcela uvolněn. Ve většině případů nesmí být rameno okamžitě po operaci zvednuto a rozšířeno o více než 90 °.

Často jsou rovněž zakázány rotační pohyby. Odpor, včetně podpory, je obvykle po dobu 6 týdnů kontraindikován. V prvních týdnech po operaci otočná manžetaje zaměřena především na pasivní a aktivní mobilizaci.

To znamená: pohyb uvnitř bolest- volný a povolený rozsah, aniž by se uchýlil k úhybným mechanismům, jako je zvednutí ramene. Toto by mělo být praktikováno během terapie a poté by mělo být nejlépe prováděno samostatně doma před zrcadlem. Problém je samozřejmě v tom, že otočná manžeta léčí se lépe kvůli nedostatečnému zatížení (jako je podpora nebo rotace), ale také ztrácí svou sílu.

Po operaci ramene musí být stabilizační svalstvo trénováno pomalu a naléhavě. Výše uvedená cvičení, která by měla být přizpůsobena úrovni hojení ran, jsou pro tento účel vhodné. Je důležité, aby se rezistence a podpůrná aktivita se souhlasem lékaře zvyšovaly jen pomalu, v současné době mají v terapii vysokou prioritu. Z důvodu ochrany ovládaných konstrukcí je třeba v každodenním životě dbát na to, aby se zabránilo zakázaným směrům pohybu a nákladu (nezvedejte silně, netlačte na otevřené dveře postiženým ramenem, neuchopujte předměty z horní police) . Poté, co proces hojení postupuje, dochází k postupnému nácviku budování.

Cvičení pro náraz do ramene

Při nárazu, tj. Takzvané stenóze ramene, připevnění šlachy z otočná manžeta jsou často silně naloženy a mají sklon k zanícení a opotřebení. Kvůli svalové nerovnováze, špatnému držení těla nebo jiným příčinám hlava ramene vyklouzlo pod akromion v zásuvce. Struktury běh jsou komprimovány.

Rotátorová manžeta pak často vykazuje známky opotřebení. Chcete-li znovu rozšířit takzvaný subakromiální prostor (prostor mezi akromion a rameno hlava), existuje několik dobrých cvičení ve fyzioterapeutické léčbě. Zejména by měly být posíleny kaudalizující (tažením dolů) svaly.

Toto je svalstvo, které táhne za rameno hlava dolů v zásuvce. Existuje celá řada cvičení, z nichž jedno je velmi účinné a bude zde podrobněji popsáno. Cvičení Pacient si sedne vedle stolu nebo skříně, jejíž povrch je ve výšce, kde lze ruku snadno a bezbolestně zvednout do strany.

Rameno je umístěno na okraji stolu tak, aby spodní rameno bylo rovnoběžné s okrajem stolu, horní část těla byla rovná a pohled byl rovnoběžný s okrajem stolu. Nyní předloktí je vtlačena do desky stolu, jako by chtěla udělat dojem. Rameno zůstává ve velké vzdálenosti od ucha, horní část těla je rovná.

Měli byste cítit mírné napětí v boční horní části těla a lopatka svaly. Napětí se udržuje po dobu 10 sekund, poté se uvolní a opakuje se 15krát. Toto cvičení by mělo být prováděno několikrát denně a může často poskytnout rychlou úlevu. Dlouhodobého úspěchu lze samozřejmě dosáhnout pouze důsledným výkonem a doplňkovou terapií.