Cvičení z fyzioterapie Stenóza páteřního kanálu v bederní páteři - konzervativní léčba bez chirurgického zákroku

Cvičení z fyzioterapie

Více cviků najdete pod: Stenóza páteřního kanálu - domácí cvičení, stenóza páteřního kanálu v bederní páteři - škola zad

 • Cvičení na břicho: Lehněte si na záda, nohy můžete zapnout nebo ležet na gymnastickém míči nebo kostkách, ruce jsou natažené a ruce směřují k hýždím. Zvedněte své hlava a horní část těla mírně a poté střídavě tlačte jednou rukou dolů, aby se vaše tělo naklonilo do strany. Po celou dobu udržujte horní část těla ve vzduchu a odložte ji až po 60 letech.

  Cvičení opakujte alespoň 3x.

 • Přikrčení: Posaďte se na podlahu tak, aby vaše dolní končetiny byly plně podepřeny a hýždě mezi nohama. Pokud nemůžete hýždě položit na nohy, použijte jako oporu mezi nohama polštář nebo malou stoličku. Nyní natáhněte ruce dopředu a položte horní část těla na podlahu s kulatým zády a dopředu obráceným zády.

  Čelo spočívá na podlaze. Vydrž strečink pozici po dobu asi 60 sekund.

 • Předloktí podpora s obměnou: Pokud přijdete do podpora předloktí, podlahy se dotýkají pouze chodidla a předloktí, zbytek těla tvoří přímku. Toto cvičení můžete vydržet 30-60 sekund nebo přidat variaci. U této varianty střídavě položíte hýždě na jednu stranu a vrátíte se do výchozí polohy. Dávejte pozor, abyste nezvedali hýždě příliš vysoko.

Cvičení pro doma

 • Strečink flexoru kyčle: Pojďte do klečící polohy na podložce a položte jednu nohu daleko dopředu. Nyní přesuňte svoji váhu dopředu, dokud neucítíte výrazné protažení v zádech noha. Podrž strečink pozici po dobu asi 60 sekund a poté změňte strany.
 • Předklon sedu: Posuňte obě nohy dopředu, sedněte si na podložku na dlouhém sedadle.

  Nyní natáhněte obě ruce dopředu a držte se za stehna, dolní končetiny nebo kotníky. Nechte záda zaoblit se a každým dechem se snažte svaly zad dále uvolnit.

 • Mobilizace bederní páteře v extenzi a flexi: Výchozí polohou je čtyřnohá poloha, kde se země dotýkají pouze dolní končetiny, kolena a ruce. Nyní nakloňte pánev a pomalými pohyby ji znovu narovnejte, aby byla bederní páteř mobilizována z natažené do ohnuté, kulaté polohy. Cvičení opakujte asi 60 sekund.