Cvičení v případě prasknutí / prodloužení vazu

Roztržené nebo natažené vazy se vždy vyskytují, když je na tkáň vyvíjena nadměrná síla vnější silou (například nesprávný pohyb ve sportu, příliš tvrdý kontakt s protivníkem nebo nehoda). The klouby jako je noha, koleno, kyčle nebo rameno jsou primárně ovlivněny. V průběhu léčby hrají při rehabilitaci hlavní roli cvičení, aby byl zraněný kloub znovu odolný. Cvičení zahrnují koordinace, mobilizační, stabilizační a posilovací cvičení, aby se znovu umožnil plynulý pohyb a preventivně stabilizoval kloub, aby se zabránilo dalším zraněním.

Cvičení / terapie poranění vazu kotníku

Pokud je vaz natažen nebo roztržen v kotník kloub, existuje řada cvičení, která mohou pacienti provádět doma společně se svým fyzioterapeutem a z vlastní iniciativy. Mezi ně patří: 1. koordinace a stabilita: postavte se na obě nohy na a vyvážit prkno. Nyní pomalu a kontrolovaně naklánějte desku dopředu a dozadu, aniž byste zvedali nohy z desky.

Po 20 sekundách změňte směr a nakloňte ji zleva doprava. 2. stabilizace: postavte se zraněnou nohou na měkký povrch (např. Matraci nebo dva přeložené ručníky přes sebe) a držte vyvážit po dobu nejméně 30 sekund. 3. posilování a strečink: ležet na zádech.

Vaše nohy a paže leží volně na podlaze. Utáhněte prsty a zatlačte patu dolů. Držte napětí po dobu 10 sekund.

Opakujte 3-5krát. 4. koordinace a stabilizace: postavte se na zraněnou nohu a kolem druhé zavažte Thera band noha. Nyní přesuňte svůj noha s pásmem Thera ve vzduchu nejprve dopředu a dozadu a přitom držet vyvážit.

Poté rozložte noha na stranu. 5. posilování a koordinace: lehněte si na podlahu a uvázat Thera-band kolem zraněné nohy. Ohněte druhou nohu a zafixujte druhou polovinu theraband s nohou na podlaze.

Nyní zvedněte zraněnou nohu směrem ke stropu, dokud neucítíte silné napětí theraband. Cvičení opakujte 15krát.

 • 1.

  koordinace a stabilita: stojte na obou nohách na balanční desce. Nakloňte desku pomalu a kontrolovaně dopředu a dozadu, aniž byste zvedali nohy z desky. Po 20 sekundách změňte směr a nakloňte ji zleva doprava.

 • 2.

  stabilizace: stojte s poraněnou nohou na měkkém povrchu (např. matrace nebo dva ručníky přeložené přes sebe) Udržujte rovnováhu po dobu nejméně 30 sekund

 • 3. posilování a strečink: ležet na zádech. Nohy a paže leží volně na podlaze.

  Nyní vytáhněte prsty nahoru a zatlačte patu dolů. Držte napětí po dobu 10 sekund. Opakujte 3-5krát.

 • 4.

  koordinace a stabilizace: postavte se na zraněnou nohu a zavázat a Theraband kolem druhé nohy. Nyní pohybujte nohou s pásem Thera ve vzduchu nejprve dopředu a dozadu, přičemž udržujte rovnováhu. Poté roztáhněte nohu do strany.

 • Posílení a koordinace: Lehněte si na podlahu a svažte Theru pás kolem zraněné nohy.

  Ohněte druhou nohu a druhou polovinu Therabandu zafixujte nohou na podlaze. Nyní zvedněte zraněnou nohu ke stropu, dokud neucítíte silné napětí v Therabandu. Cvičení opakujte 15krát.

Léčba po poranění vazu v koleni je nezbytná k tomu, aby byl kloub opět plně odolný.

V závislosti na typu a závažnosti poranění vazu existuje řada cviků, které by měl pacient pravidelně provádět. 1. posilování: Lehněte si nebo si sedněte s nataženými nohami. Nyní vědomě napněte stehno svaly zraněné nohy, přidržte napětí a po několika sekundách jej znovu uvolněte.

2. posilování: U tohoto cviku proveďte výpad s poraněnou nohou vpředu. Nyní posuňte zadní koleno směrem k podlaze. 15 opakování.

3. Posílení a stabilita: Postavte se na zraněnou nohu. Druhá noha je volně ohnutá ve vzduchu. Nyní zkuste, pokud bolest umožňuje to, provádět lehké ohyby kolen s jednou nohou při zachování rovnováhy. 15 opakování.

4. koordinace a stabilita: stojte na jedné noze se zraněnou nohou na polštáři. Udržujte rovnováhu po dobu 30 sekund. Aby to nebylo jednoduché, cvičte se zavřenýma očima.

5. posilování: Lehněte si na záda a nohy položte ohnutými nohama na zeď. Nyní předstírej, že chceš odtlačit zeď od sebe. Držte napětí po dobu 15 sekund a poté uvolněte.

Opakujte to 3-5krát. Další informace naleznete na adrese:

 • 1. posilování: Lehněte si nebo si sedněte s nataženými nohami.

  Nyní vědomě napněte stehno svaly zraněné nohy, přidržte napětí a po několika sekundách jej znovu uvolněte.

 • 2. posilování: U tohoto cviku proveďte výpad s poraněnou nohou vpředu. Nyní posuňte zadní koleno směrem k podlaze.

  15 opakování.

 • 3. posílení a stabilita: postavte se na zraněnou nohu. Druhá noha je volně ohnutá ve vzduchu.

  Nyní, pokud bolest umožňuje to, zkuste provádět lehké ohyby kolen s jednou nohou a přitom udržujte rovnováhu. 15 opakování.

 • 4. koordinace a stabilita: stojte na jedné noze se zraněnou nohou na polštáři.

  Udržujte rovnováhu po dobu 30 sekund. Chcete-li to ztížit, provádějte cvičení se zavřenýma očima.

 • 5. posilování: Lehněte si na záda a ohnutými nohami položte chodidla na zeď.

  Nyní předstírej, že chceš odtlačit zeď od sebe. Držte napětí po dobu 15 sekund a poté uvolněte. Opakujte to 3-5krát.

 • Roztrhané vazové koleno
 • Roztržený vaz v koleni - léčba a důležité
 • Cvičení pro poranění vnitřního / vnějšího vazu v kolenním kloubu