Cvičení v kompresi nervových kořenů v BWS

V případě nervový kořen může nastat stlačení a výsledné zúžení nervu, mohou se objevit nepříjemné smyslové poruchy a další potíže. V následujícím se dozvíte, která cvičení vám mohou pomoci.

Fyzioterapeutická intervence

V případě existujícího nervový kořen kompresi, je nutné rychle zasáhnout, aby nedošlo k dlouhodobému poškození. Pacienti, u kterých je diagnostikována nervový kořen komprese jsou obvykle doporučovány fyzioterapeutovi. Primárním cílem terapie je zmírnit tlak z kořene, oživit krev cirkulační a stimulační vedení.

Bolest je třeba snížit, trénovat pohyb a vnímání a posílit svaly v souladu s příznaky. Nakonec je třeba pracovat na příčině, aby se zabránilo opakování. To může být škola držení těla včetně cíleného a intenzivního budování svalů, redukce tlaku napětí a mobilizace jednotlivých páteřních segmentů.

Informace o škola držení těla najdete také v našem článku Posture School! Terapie se proto skládá z kombinace pasivního a aktivního obsahu. Mobilizace a expanze prostoru mezi jednotlivými segmenty probíhá pasivně prostřednictvím nacvičených pohybů terapeuta z Ruční terapie.

Uvolňování se také provádí většinou pasivně. V následující části jsou uvedena cvičení z aktivní části. Pro jasný pohled jsou popsána krátká cvičení pro různé terapeutické cíle.

Prvním hlavním cílem je snížit tlak z nervového kořene. Kromě manuální pasivní úlevy od tlaku existují i ​​polohy, které si pacient může sám ulevit bolest vytvořením prostoru mezi obratli. V podstatě, hrudní páteř k dosažení tohoto cíle je třeba jej uvolnit pouze uvolněně.

 • Na jedné straně „poloha dítěte“ od jóga je vhodný zde. Posaďte se na paty a spusťte horní část těla dopředu, dokud nebude možné čelo položit v uvolněné poloze a dotýkat se podlahy. Paže jsou také uvolněné po stranách těla.

  Tuto pozici lze držet až do bolest ustupuje, pokud se cítí pohodlně.

 • Když stojíte, lze tento pohyb zesílit. S mírně ohnutými koleny nechte horní část těla skloněnou dopředu, také paže a krk nechť poklesne veškeré napětí. Nezapomeňte se pomalu narovnat, obratle po obratli, protože to znovu stlačuje nervový kořen.

Nyní je v aktivní oblasti nejdůležitějším aspektem budování svalů, protože svaly tvoří stabilizační lešení pro páteř, které by mělo zabránit zraněním, jako je ten popsaný.

Celý trup a podpůrné svalstvo je procvičeno. Břišní a zádové svaly napínají páteř a drží ji v poloze jako plachty, které drží stožár na lodi. Další užitečné cviky na záda najdete také v našem článku Škola zad!

Další cvičení najdete také v našich článcích

 • Jedním cvikem, který lze použít k posílení konstrukcí, aniž byste je dále zatěžovali, je přemostění, které se provádí po malých krocích. Ležte proto na zádech. Nohy vstávají zhruba do šíje.

  Ujistěte se, že celá záda leží naplocho na podlaze - zejména dolní část zad musí být udržována napětím břišních svalů. Ovládáním těla a napětím je nyní pánev pomalu srolována nahoru a dolů. Po několika opakováních zvedněte pánev z podlahy, dokud břicho a stehna nevytvoří diagonální čáru.

  Střídavě sklopte a zvedněte pánev, přičemž udržujte napětí celého těla. To posiluje podpůrné svaly hýždí, zad a břicha. V posledním kroku u zkušených pacientů držte pánev v horní části úhlopříčky, jednu natáhněte noha ven a nějakou dobu držet pozici. Stejné cvičení se provádí také na druhé straně.

 • Klasická podpůrná cvičení jako např předloktí podpora a tlaky jsou také vhodné pro pravidelné cvičení svalů bez namáhání struktur.
 • Fyzioterapie pro kompresi nervových kořenů v BWS
 • Cvičení pro BWS