Cvičení | Fyzioterapie pro syndrom patelární špičky

Cvičení

Během fyzioterapeutické léčby se pacient naučí cvičení pro strečink, posílení a stabilizace šlacha čéšky. Některá z těchto cvičení jsou popsána v následujícím textu. 1. mobilizace U těchto cvičení si lehněte na záda.

Nyní pomalu dejte obě nohy nahoru a přitáhněte je k hýždím. Pak pomalu sklouzněte zpět do prodloužení. Pokud je to možné bez problémů, zkuste střídavě zvedat nohy a přitahovat je k sobě.

2. strečink přední část stehen Postavte se rovně a vzpřímeně. Poté uchopte svůj kotník rukou a přitahujte patu směrem k hýždím, dokud necítíte v přední části svého těla úsek stehno. Toto cvičení může být zpočátku trochu bolestivé, zvláště pokud máte stále relativně akutní stav syndrom patelární špičky.

3 Posílení svalů K tomuto cvičení potřebujete a theraband. Lehněte si na záda a sevřete pásek pod zvednutými chodidly a konce uchopte rukama. Nyní vytvořte napětí v theraband a pomalu tlačte nohy proti napětí do prodloužení. Celý postup opakujte 15krát. Další cvičení najdete v části: Cvičení pro syndrom patelární špičky

Výstřední školení

Další podpůrné opatření v procesu hojení syndrom patelární špičky je tzv excentrický výcvik. To je zaměřeno na stimulaci metabolismu šlachy, který je poněkud pomalejší, a proto se hojí déle. Toho lze dosáhnout provedením určitých cvičení.

Tím je zajištěno, že šlacha je lépe zásobována potřebnými živinami potřebnými pro hojení. Na začátku excentrický výcvik, proveďte cvičení 1krát pokaždé s 15 opakováními. Pokud jsou cvičení prováděna bez problémů, lze je v dalším průběhu tréninku zvýšit na 2 nebo 3 opakování.

Mírný bolest během popravy je neškodný. Dobré cvičení pro začátek excentrický výcvik je kolenní ohyb na vyvýšeném povrchu. K tomu stojte s patou postiženého noha v mírném převýšení (např. kniha). Koleno a chodidlo směřují přímo dopředu.

Nyní ohýbejte kolena, ale neohýbejte je o více než 90 °. Pomalu počítejte do 3 a poté se rychle vraťte do výchozí polohy Vzhledem k výše zmíněnému velmi pomalému metabolismu šlach můžete zaznamenat zlepšení příznaků až po 6-8 týdnech. V prvních několika týdnech po zahájení výstředního tréninku může neobvyklá zátěž způsobit zpočátku zhoršení příznaků. Další cviky na kolena naleznete níže: Škola kolen