Cvičení | Rameno TEP

Cvičení

Rameno je kloub vedený svalem. Malá kloubová objímka a velký kloub hlava neposkytují dobré kostní vedení, proto je stabilita ramene do značné míry dána svaly, které jej obklopují. Dobrá svalová podpora je také velmi důležitá v a rameno TEP aby byla zachována funkčnost ramene v každodenním životě a v práci.

Struktury obklopující kloub mají tendenci se rozpadat a slepit se zvlášť rychle, pokud je aplikováno příliš malé zatížení, což dále snižuje pohyblivost a pevnost. Zejména v případě ramene artróza a po operaci je důležité začít včas s vhodnými cviky, aby se zabránilo ztuhnutí. Je třeba dodržovat veškerá omezení pohybu v závislosti na pooperační fázi, aby nedošlo k uvolnění nebo luxaci ramenní protéza a ne zpomalit proces hojení.

Příklad cvičení raná fáze Postavte se před zeď ve vzdálenosti asi 30 cm a rukou se plazte po zdi, dokud neucítíte bolest v rameni. Dbejte na to, abyste lopatky přitáhli směrem k páteři a nevytáčeli ruku ven. Vydržte v této poloze asi 30 sekund a opakujte to třikrát.

Komplexní sbírka cvičení, která mohou vytvořit pozitivní následnou péči po a rameno TEP najdete v následujícím článku: Cvičení TEP na rameni Příklad cvičení raná fáze Postavte se před zeď ve vzdálenosti cca. 30 cm a rukou se plazte po zdi, dokud neucítíte a bolest v rameni. Dbejte na to, abyste lopatky přitáhli směrem k páteři a nevytáčeli ruku ven. Vydržte v této poloze asi 30 sekund a opakujte to třikrát. Komplexní sbírku cviků, které mohou vytvořit pozitivní následnou péči po TEP ramene, najdete v následujícím článku: Cvičení ramenních TEP

Který sport je povolen?

Který druh sportu je povolen u a rameno TEP a po jakém časovém období lze sport obnovit, by měl být vždy objasněn ošetřujícím lékařem. Obecně je třeba se vyhnout sportům, u nichž existuje vysoké riziko pádu nebo jsou spojeny s trhavými, rychlými pohyby. Patří sem například většina míčových sportů, jako je házená, fotbal a tenis stejně jako jízda na horském kole nebo sjezdové lyžování.

Rovněž se nedoporučují extrémnější sporty, jako je windsurfing nebo kite surfing a lezení. Na druhou stranu, sporty jako chůze nebo jogging, horská turistika, běžky, tanec, plavání, jízda na kole a také jóga a Pilates jsou povoleny po konzultaci s trenérem. Cvičení na vybavení, například v tělocvičně, je také možné a doporučuje se individuálně přizpůsobené plán školení.

Nadměrné nebo nevhodné školení může vést k uvolnění nebo dokonce k vykloubení TEP ramene. Limit zátěže však musí být stanoven individuálně pro každého pacienta a adekvátní přizpůsobený trénink může mít velmi pozitivní vliv na výsledek terapie, protože jsou posíleny svaly a zlepšena pohyblivost. Více informací o tomto tématu naleznete v článku: Ramenní TEP fyzioterapie