Cvičení/terapie plochá noha | Cvičení pro špatnou polohu nohou

Cvičení / terapie plochá noha

Problém ploché nohy spočívá v tom, že přirozená podélná klenba uvnitř je při zatížení silně snížena. To vyplývá z trvalé kontrakce svalů na vnější straně dolní části noha. Plochá noha je obecně méně výraznou variantou ploché nohy.

Během terapie se provádí pokus o posílení svalů nohy a současně o uvolnění tlaku ze spodní části noha svaly. Postavte se na schodiště, aby byly paty ve vzduchu. Nyní se postavte na špičky a poté sklopte patu o kousek níže po schodech.

Proveďte 20 opakování. Stůj na jednom noha. Noha, která je ve vzduchu, nyní popisuje krouživé pohyby ve vzduchu chodidlem.

Pohyb pochází z kotník. Při každém pohybu dolů vědomě protáhněte prsty u nohou směrem k podlaze. Proveďte 20 sekund.

Postavte se oběma nohama na šířku ramen tak, aby chodidlo bylo zcela na zemi. Nyní přitáhněte prsty ke stropu, držte napětí po dobu 2 sekund a prsty znovu snižte. 20 opakování.

Další cvičení najdete v článcích:

 • Fyzioterapie pro nesprávné polohy nohou
 • Mazání kotníku
 1. Postavte se na schodiště tak, aby byly vaše podpatky ve vzduchu. Nyní se postavte na špičky a poté sklopte patu o něco níže, než je schod. Proveďte 20 opakování.
 2. Postavte se na jednu nohu. Noha, která je ve vzduchu, nyní popisuje pohyby nohou ve vzduchu.

  Pohyb pochází z kotník. Při každém pohybu dolů vědomě protáhněte prsty u nohou směrem k zemi. Proveďte 20 sekund.

 3. Postavte se oběma nohama na šířku ramen tak, aby chodidlo bylo zcela na zemi.

  Nyní přitáhněte prsty ke stropu, držte napětí po dobu 2 sekund a prsty znovu sklopte. 20 opakování.

> Příznaky splayfoot jsou snížená příčná klenba nohy, která rozšiřuje přední noha. Bolest je pak způsobeno skutečností, že nesprávná poloha zatěžuje nezvyklé části chodidla.

Terapie zahrnuje vložky do bot a četná cvičení. Chcete -li to provést, uchopte prsty za prsty a zatáhněte je směrem k chodidlu. Nyní přitlačte prsty na nohy proti tlaku ruky, jako byste chtěli nohu znovu otevřít.

Proveďte 10-15 opakování. Vezměte postiženou nohu do obou rukou, jednou rukou ji držte metatarsofalangeální kloub palcem na noze a druhou rukou držící kloub palce na noze. Nyní rukama spojte dva prsty na nohou.

Tento klenutý pohyb opakujte 10–15krát. Chodidlo masáž s tenis míč nebo malý masážní míč je také dobrým cvičením pro splayfoot. Položte postiženou nohu na chodidlo a zkuste rozvinout všechny její části.

Další cvičení najdete v článcích:

 • Fyzioterapie pro nesprávné polohy nohou
 • Cvičení proti bolesti přední části chodidla
 1. Chcete -li to provést, uchopte prsty za prsty a zatáhněte je směrem k chodidlu. Nyní přitlačte prsty na nohy proti tlaku ruky, jako byste chtěli nohu znovu otevřít. Proveďte 10-15 opakování.
 2. Vezměte postiženou nohu do obou rukou, jednou rukou ji uchopte metatarsofalangeální kloub palcem na noze a druhou rukou uchopující kloub palce na noze.

  Nyní rukama spojte dva prsty na nohou. Tento klenutý pohyb opakujte 10–15krát.

 3. Noha masáž s tenis míč nebo malý masážní míč je také dobrým cvičením pro splayfoot. Položte postiženou nohu na chodidlo a zkuste rozvinout všechny její části.