Cvičení / terapie flatfoot | Cvičení pro nesprávnou polohu nohou

Cvičení / terapie flatfoot

Ploché nohy jsou také způsobeny křečovitými svaly na vnější straně dolní části noha. Na rozdíl od ploché nohy zde leží celá noha naplocho na zemi, odtud název. Následující cvičení se provádějí jako součást terapie.

Postavte se na měkký povrch (například 1-2 polštáře). Nyní aktivně tlačte prsty směrem k podlaze. Držte napětí po dobu 20 sekund.

3 přihrávky. Postavte se s nohama na šířku ramen a přesuňte se k prstům na nohou. Pak pomalu spusťte a odvalte patu směrem k podlaze a váhu přesuňte tak, aby se vaše přední noha zvedla z podlahy.

Cvičení opakujte 15krát. Položte noviny na zem před sebe. Nyní to jednou nohou zafixujte a přitom se snažte prsty uchopit a roztrhat prsty druhé nohy.

Mezi nimi měňte nohy. Toto cvičení provádějte několikrát denně.

 1. Postavte se na měkký povrch (například 1-2 polštáře).

  Nyní aktivně tlačte prsty směrem k podlaze. Držte napětí po dobu 20 sekund. 3 přihrávky.

 2. Postavte se s nohama na šířku ramen a šlápněte na prsty.

  Pak pomalu spusťte a vyklopte patu směrem k zemi a váhu přesuňte tak, aby přední noha zvedne se ze země. Cvičení opakujte 15krát.

 3. Položte noviny na zem před sebe. Nyní to jednou nohou zafixujte a přitom se snažte prsty uchopit a roztrhat prsty druhé nohy. Mezi nimi měňte nohy. Toto cvičení provádějte několikrát denně.

Cvičení / terapie u nohou

Od tlapka je vrozená malposition nohou, je nezbytné léčit ji co nejdříve 24 až 48 hodin po narození. Terapie je buď konzervativní podle Ponsetiho nebo Zukunft-Hubera. Oba terapeutické přístupy se snaží léčit malpozici ručně pomocí různých technik úchopu.

Chirurgie se zřídka používá kvůli mnoha alternativním postupům. V průběhu intenzivní následné léčby musí děti později v životě provádět řadu cvičení, aby si vybudovaly svaly a zlepšily se koordinace a mobilita. V kojeneckém věku to obvykle dělají pasivně terapeuti nebo rodiče.

Nechte své dítě vyvážit přes lano ležící na podlaze. Aby to nebylo možné, můžete během cvičení zavřít oči. The Zůstatek Deska je vhodná i pro trénink koordinace a svalová síla.

Nechte své dítě běžet naboso co nejčastěji, zejména na měkkém povrchu. To podporuje přirozený vývoj chodidla. Více informací naleznete v článcích:

 • Fyzioterapie pro chodidla
 • Cvičení / léčba tlapky
 1. Nechte své dítě vyvážit přes lano ležící na podlaze. Aby to nebylo možné, můžete během cvičení zavřít oči.
 2. Balance Board je vhodný také pro trénink koordinace a svalová síla.
 3. Nechte své dítě chodit naboso tak často, jak je to možné, zejména po měkkém povrchu, což podporuje přirozený vývoj chodidla.