Cvičení k napodobování | Léčba zlomenin kotníku trimalleolární

Cvičení k napodobování

Doporučená fyzioterapeutická cvičení pro trimalleolární kotník zlomeniny závisí na příslušné fázi hojení, povoleném zatížení a povoleném rozsahu pohybu v této fázi. Ty by měly být objasněny ošetřujícím lékařem před provedením cvičení. Více cviků najdete pod: Cvičení Zlomenina kotníku

  • Možné cvičení pro posílení lýtkových svalů a stabilizaci kotník kloub je špička.

    Postavte se vzpřímeně, paty se dotýkejte, prsty směřují ven pod úhlem 45 °. Nyní zatlačte prsty na nohou co nejdále, držte tuto pozici několik sekund a pak se pomalu znovu ponořte. Toto cvičení opakujte 15krát ve 3 větách.

  • Další cvičení k posílení a současné mobilizaci kotník kloub je výpadový krok.

    Postavte se do širokého výpadu, oba prsty směřují dopředu, horní část těla je vzpřímená. Zadní koleno nechte klesnout téměř k zemi, přední koleno by nemělo překročit úhel ohybu 90 °. Cvičte nejprve s postiženým kotníkem vpředu, pak se můžete pokusit změnit.

    Výpad opakujte 15krát ve 3 sadách na každou stranu.

  • Další cvičení zlepšuje pohyblivost a pružnost kloubních a lýtkových svalů. Začnete ve čtyřnohé poloze, ruce pod rameny, kolena pod boky, ruce a prsty na nohou. Nyní protlačte kolena, hýždě jsou nyní nejvyšším bodem, paže a záda tvoří nakloněnou rovinu. Pokuste se podpatky dostat co nejdále k zemi a potom střídavě mírně ohýbat jedno koleno a znovu ho natáhnout, aby se mobilizovaly kotníky. Cvičení opakujte asi 60 sekund.

Doba hojení

Doba hojení trimalleolárního kotníku zlomenina závisí na individuálním složení postižené osoby, jejím předoperačním stavu stav a podmínky operace. Stehy jizvy se obvykle odstraní po 7–10 dnech. Samotná jizva se obvykle zahojí mezi 2 a 4 týdny, ale může trvat několik měsíců, než bude plně odolná. Je to nesmírně důležité pro hojení ran že žádná cizí tělesa nebo choroboplodné zárodky vstoupit do rány, aby se mohla řádně uzavřít a nedošlo k žádné infekci. Hojení kosti zlomenina je obvykle dokončena po 6-8 týdnech a nejpozději od této doby může být kloub znovu plně naložen. Po 6-8 týdnech však plné zatížení neznamená, že kloub je vystaven sportům, jako je jogging nebo hrát fotbal.