Cvičení bez vybavení | Stenóza páteřního kanálu v bederní páteři - škola zad

Cvičení bez vybavení

Existují také cvičení, která lze provádět bez jakýchkoli pomůcek:

 • Cvičení břicha v poloze na zádech Z polohy na zádech jsou obě nohy zvednuty v úhlu 90 stupňů, kolena jsou ohnutá, chodidla jsou vytažena nahoru. Dolní část zad zůstává během celého cvičení v kontaktu s opěrným povrchem. Vědomým napínáním břišní svaly, pánev je nyní na podložce vytočena směrem k tělu, takže kolena se mírně pohybují směrem k truhla. Během výdechu se uvolňuje napětí, během inhalace ο relaxace probíhá.

  Cvičení trénuje hluboko a dolů břišní svaly a působí proti napjaté duté zádech. Cvičení lze provádět ve 3-4 sériích po 15 opakováních.

 • Napětí trupu ve stoje Ze vzpřímené polohy přejde pacient do mírného kolena. Hýždě jsou zatlačeny dozadu, kolena jsou mírně ohnutá, ale nesměřují za prsty.

  Páteř zůstává rovná. Svaly trupu jsou aktivovány. Nyní jsou paže natažené před tělem a pohybují se nahoru a dolů malými „hackerskými pohyby“.

  Horní část těla zůstává stabilní. Svaly trupu musí kompenzovat pohyb paží. Dýchání není zastaven.

  Po asi 30 sekundách načítání následuje pauza, cvičení lze provést ve 3 sadách.

 • Stabilita trupu ve stoje Pacient stojí vzpřímeně s mírně pokrčenými koleny v postoji po celý bok. Natáhne ruce před tělem a založí ruce. Nyní pohybuje rukama ve velké ležící osmičce.

  Pánev se nepohybuje, horní část těla zůstává ve vzpřímené poloze a pro stabilizaci polohy je třeba napnout svaly trupu. Cvičení lze provádět ve 3-4 sériích po 15-20 opakováních.

 • Mobilizace ve čtyřnohé pozici Dobré cvičení pro vylepšení mobilizace páteře je možné ze čtyřnohé polohy. Pacient položí ruce pod ramena a kolena pod boky.

  Pohled směřuje dopředu a dolů směrem k podlaze. Nyní nechává záda jemně padat do prohlubně (pouze pokud je to pohodlné, může to být nepříjemné pro pacienty s páteřní kanál stenóza). Pak natáhne záda daleko nahoru, jako by si chtěl udělat „kočičí hrb“, i zde lze bradu vytáhnout směrem k truhla. Cvičení lze provádět ve 3-4 sériích po 15-20 opakováních.